Na co uważać wybierając narzędzia ręczne? | MOTOFAKTOR

Na co uważać wybierając narzędzia ręczne?

person Adrian Januszkiewicz 13/10/2021

Eksperci Würth Polska wyjaśniają, jak dobrać właściwe narzędzia ręczne, tak by służyły przez lata, a praca nimi była bezpieczna i efektywna.

Najważniejszymi czynnikami, którymi należy się kierować w trakcie wybierania narzędzi ręcznych są: rodzaj materiałów, z których powstały oraz jakość wykonania całej konstrukcji. Równie ważne pozostają: rozmiary, masa i kształt sprzętu. Oczywiście na pierwszym miejscu wciąż króluje bezpieczeństwo, ale jest ono wynikiem właściwego doboru powyższych parametrów oraz odpowiedniego sposobu pracy profesjonalisty.

Kluczem jest właściwy materiał

Narzędzie powinno być wyprodukowane z materiałów o wysokiej jakości. Dotyczy to tworzyw sztucznych, z których powstają poszczególne elementy, ale i stopów metali, składających się na część roboczą. Nie można powiedzieć, że któryś konkretny rodzaj stali jest najlepszy do wykorzystania przy wszystkich rodzajach narzędzi. Właściwości materiału powinny odpowiadać zastosowaniom danego produktu.

Stal chromowo-wanadowa sprawdza się przy wyrobie wielu narzędzi. Renomowani producenci wykorzystują ten stop na przykład do wykonania kluczy płasko-oczkowych lub bitów i nasadek do zacisków hamulcowych. Dodatkowo, w przypadku niektórych przyrządów, takich jak np. szczypce warto zwrócić uwagę, czy krawędzie robocze danego produktu są hartowane indukcyjnie, co pozwala na większą precyzje działań i zwiększa ich trwałość. Z kolei szukając noży, dobrze przyjrzeć się ofercie sklepów, które w swoim asortymencie posiadają noże uniwersalne z ostrzami ze stali węglowej. Artur Kordowski Market Manager Würth Polska

 

Wytrzymałość narzędzi zależy nie tylko od jakości materiałów, z których są wykonane, ale również od ich konstrukcji i sposobów łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Przy wyborze produktu zwróćmy uwagę i sprawdźmy jego potencjalnie wrażliwe na uszkodzenia miejsca. Chodzi o obszary, które są narażone na wyszczerbienie, zgięcie lub złamanie. W zależności od rodzaju narzędzia może to być na przykład mocowanie uchwytu do elementu roboczego lub fragment części roboczej, na którą działają największe siły w trakcie pracy.

 

Pamiętajmy, że materiały z których wykonano narzędzia powinny zachowywać swoje właściwości nie tylko na półce w sklepie, ale i w trakcie użytkowania. To ważne, bo profesjonaliści pracują czasem na zewnątrz lub w warunkach, gdzie panują niskie temperatury, które mogą zmieniać właściwości materiałów, z których wykonano narzędzia. Dobrym przykładem są gumowe elementy mogące się kruszyć, odłupywać lub tworzyć wióry pod wpływem niskich temperatur.

 

Innymi czynnikami negatywnie odbijającymi się na strukturze materiałów są środki chemiczne stosowane w warsztacie. Tutaj przede wszystkim warto wspomnieć o rozpuszczalnikach, odrdzewiaczach lub smarach i olejach. Pod ich wpływem tworzywa sztuczne złej jakości mogą ulegać degradacji i przestawać pełnić swoją funkcję.

Ergonomia wykonania czyli odpowiedni kształt i rozmiar

Współczesne narzędzia ręczne to wynik dziesiątków, a niekiedy nawet setek lat ewolucji. Ich wygląd zmieniał się, a z biegiem czasu stawały się one coraz wygodniejsze w użytkowaniu. Szukając pośród licznych produktów, powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim ich rozmiar i masę. Zarówno zbyt duże i ciężkie lub przesadnie małe i lekkie mogą przysporzyć kłopotów użytkownikowi, a nawet przyczynić się do wypadku przy pracy. Właściwie zaprojektowane narzędzie powinno dobrze, wręcz naturalnie, układać się w dłoni. Jeśli już samo trzymanie sprzętu powoduje u nas wysoki dyskomfort, to nietrudno sobie wyobrazić, jak żmudna i nieefektywna będzie praca przy jego pomocy.

 

Zwróćmy uwagę na elementy narzędzi, które ułatwiają posługiwanie się nimi w trakcie robót. Specjalne antypoślizgowe nakładki, żłobienia w powierzchni lub gumowe uchwyty są niezbędne do uczynienia pracy bezpieczną i wydajną. Fachowcy pracują niekiedy w obecności tłustych i śliskich smarów czy olejów, więc tego typu zabezpieczenia powinny ułatwiać posługiwanie się sprzętem również w trakcie „brudnej roboty”.

Profesjonaliści zwykle zwracają uwagę na kształt narzędzi pod kątem odpowiedniego uchwytu, jednak ich nieodpowiednia forma może również przysporzyć problemów. Dobrym przykładem są obłe wkrętaki, których kształt powoduje staczanie się z płaskich powierzchni, co jest szczególnie uciążliwie w trakcie pracy na wysokości. Dlatego praktycznie zaprojektowane narzędzia, jak choćby znajdujące się w naszym asortymencie wkrętaki do pobijania, posiadają sześciokątną rękojeść zabezpieczającą przed tego typu sytuacjami. Artur Kordowski

 

Zaopatrując się w sprzęt zwróćmy uwagę na wszystkie jego parametry oraz starajmy się przeanalizować, jakie czynności będziemy nim wykonywali. Dobrze dobrane narzędzia uczynią pracę szybszą, bardziej precyzyjną, łatwiejszą i, przede wszystkim, bezpieczniejszą.

 

Źródło: Würth Polska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).