mPrawoJazdy – jak z niego korzystać? | MOTOFAKTOR

mPrawoJazdy - jak z niego korzystać?

mPrawoJazdy to jeden z dokumentów, który możemy mieć w smartfonie dzięki aplikacji mObywatel. Kierowcy zyskają niedługo dodatkowy benefit.

 

 

Chcemy ułatwić życie ludziom i usprawnić funkcjonowanie administracji – mówi Maciej Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w KPRM – Dlatego systematyczne zwiększamy liczbę dostępnych e-usług. Elektroniczne Prawo Jazdy jest jednym z przykładów takich działań – dodaje.

mPrawoJazdy – co to?

mPrawoJazdy jest odpowiednikiem tradycyjnej formy prawa jazdy – znajleźć tam można informacje z Centralnej Ewidencji Kierowców.

 

Można z niego skorzystać:

 

  • podczas kontroli drogowej,
  • podczas zakupu ubezpieczenia,
  • w przypadku kolizji – aby potwierdzić swoje uprawnienia innemu kierowcy, bez wzywania policji,
  • podczas wypożyczania samochodu.

 

Aby potwierdzić, że ma się odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem, wystarczy pokazać ekran z widokiem prawa jazdy w aplikacji mObywatel.

Jak dodać mPrawoJazdy do aplikacji?

Licznik punktów karnych - dostęp w dowolnym momencie

W aplikacji mObywatel znaleźć można także licznik punktów karnych – dane w cyfrowym liczniku są regularnie aktualizowane. To oznacza, że nałożone punkty powinny pojawić się w liczniku nie później niż 24 godziny od wprowadzenia ich do rejestru. Dzięki uruchomionej usłudze, w dowolnym momencie możemy sprawdzić stan naszego konta.

Egzamin zdany - można jechać

Jeśli zdało się egzamin na prawo jazdy, będzie można od razu wsiąść za kierownicę. Już wkrótce nie będzie trzeba czekać na odbiór prawa jazdy z urzędu. Dzięki nowym rozwiązaniom, świeżo upieczeni kierowcy tuż po zdanym egzaminie (kat. B, B1, A, A1, A2, AM, B+E, T) będą mogli legalnie poruszać się po polskich drogach. Informacja o nabyciu uprawnień ma trafić automatycznie do Centralnej Ewidencji Kierowców (dostęp do niej ma m.in. policja). W aplikacji mObywatel otrzyma się powiadomienie o pozytywnym wyniku egzaminu i możliwości pobrania tymczasowego elektronicznego Prawa Jazdy. Cyfrowy dokument ma być ważny przez 30 dni. Nowe przepisy mają wejść w życie w połowie tego roku.

 

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).