Milwaukee w rajdowym garażu Kuby Przygońskiego | MOTOFAKTOR

Milwaukee w rajdowym garażu Kuby Przygońskiego

Firma Milwaukee, która była partnerem technicznym Kuby Przygońskiego na minionym Rajdzie Dakar przybliża nam jego maszynę i realia rajdu.

W tym roku Kuba ścigał się na Rajdzie Dakar w nowym dla siebie samochodzie. Był to buggy X-RAID MINI JOHN COOPER WORKS z trzylitrowym, doładowanym silnikiem diesla od BMW. Jego moc to 355 KM (261 KW) przy 3500 rpm, a moment obrotowy – około 800 Nm przy 2150 rpm. Prędkość maksymalna pojazdu, którym ścigał się Kuba to 190 km/h.

 

Auto miało sześciobiegową, sekwencyjną skrzynię biegów Xtrac z zintegrowanym dyferencjałem, napęd przenoszony jest tylko na tylną oś (RWD). Za hamowanie odpowiadały hamulce Brembo 350 mm x 32 mm, przednie były chłodzone powietrzem, a tylne chłodzono wodą oraz powietrzem. Waga pojazdu bez paliwa to 1675 kg, a zbiornik paliwa miał aż 325 litrów pojemności.

Nadwozie do buggy Kuby przygotowała firma Heggemann i jest to konstrukcja rurowa, z zewnętrznym poszyciem wykonanym z kevlaru oraz włókna węglowego. Dokładne wymiary auta to 4332 mm długości, 2200 mm szerokości oraz 1935 mm wysokości.

 

Samochód posiadał także wiele rozwiązań technicznych, które pomagały w szybkim serwisie lub naprawie podczas rajdu. Są to m.in. podnośniki hydrauliczne, która przyspieszają wymianę koła podczas odcinka. Kuba wraz ze swoim pilotem Timo Gottschalkiem są to w stanie zrobić samodzielnie w czasie zbliżonym do 1,5 minuty. Jak dokładnie wygląda zmiana opony w buggy, za pomocą klucza MILWAUKEE M12FIWF12 można zobaczyć na tym filmie:

Trudne warunki podczas pustynnych zmagań, treningów czy innych wydarzeń samochodowych to nie tylko test dla samochodu, ale także mechaników i używanego przez nich sprzętu. Poniżej TOP 12 narzędzi, których używają mechanicy Kuby (a czasami też Kuba i Timo!).

 

1. Klucz udarowy M18FMTIW2F12

 

Klucz udarowy M18FMTIW2F12

Najbardziej wszechstronny akumulatorowy klucz o momencie zrywającym 881Nm, długość całkowita to 152mm, tryb dokręcania z automatycznym wyłączaniem przy momencie 47Nm, trzy diody LED oświetlające miejsce pracy.

 

Zastosowanie – luzowanie, dokręcanie śrub mocujących koła i inne części

 

2. Wiertarko-wkrętarka M18ONEPD2

 

Wiertarko-wkrętarka M18ONEPD2

 

 

 

 

Jest to najmocniejsza na rynku (135 Nm) wiertarko-wkrętarka z systemem One-Key, nowy uchwyt wiertarski zapewnia zwiększoną siłę zacisku. Kompaktowa budowa (175 mm długości) pozwala na pracę w ograniczonej przestrzeni.

 

Zastosowanie – wiercenie, wkręcanie i wykręcanie wkrętów

 

3. Szlifierka kątowa M18FSAGV125XB

 

Szlifierka kątowa 125mm o zmiennej prędkości, z funkcja hamowania i przełącznikiem suwakowym. Z 5 stopniową regulacją obrotów i mocą odpowiadającą szlifierce sieciowej 1200 W, posiada system RAPIDSTOP, który zapewnia zatrzymanie tarczy w mniej niż 2 sekundy oraz gwarantuje najwyższy poziom ochrony użytkownika. Idealna do pracy ze stalą nierdzewną i aluminium, a także do usuwania rdzy i farby.

 

Zastosowanie – cięcie, szlifowanie tarczami szlifierskimi 125mm

Szlifierka kątowa M18FSAGV125XB

 

4. Lampa czołowa L4HL

 

Wysokiej jakości oświetlenie TRUEVIEW – 475 lumenów o szerokostrumieniowej lub wąskiej wiązce światła, możliwość ustawienia wiązki światła w pozycji: szeroka, wąska oraz wąska/szeroka – w zależności od wybranego trybu dla zoptymalizowania czasu pracy nawet do 31 godzin. Światło można ustawiać w 7 różnych pozycjach, latarka ma także możliwość przechyłu w zakresie 216°, aby zapewnić oświetlenie w najważniejszych punktach.

 

Zastosowanie – lampa czołowa do oświetlania miejsca pracy

 

Lampa czołowa L4HL

 

5. Kompaktowe Narzędzie Wielofunkcyjne M18 BMT

 

Z systemem beznarzędziowej wymiany brzeszczotu FIXTEC, 12-stopniową regulacją prędkości (12 000 – 18 000 obr./min) i ruchem oscylacyjnym 3.4° w różnych materiałach (metalu, plastiku czy drewnie). Unikalny ogranicznik prędkości pozwala uniknąć nadmiernego cięcia w materiale.

 

Zastosowanie – Urządzenie wielofunkcyjne (cięcie, szlifowanie, wycinanie)

 

Kompaktowe Narzędzie Wielofunkcyjne M18 BMT

 

6. Subkompaktowy klucz udarowy M12 FIWF12

 

Najmniejszy i najmocniejszy w swojej klasie klucz udarowy o momencie zrywającym 339 Nm, który towarzyszył Kubie i Timo podczas każdego odcinka rajdu. Kompatybilny z ładowarkami M18-M12, które stosuje zespół mechaników Kuby.

 

Zastosowanie – szybkie dokręcanie i odkręcanie śrub z wysokim momentem obrotowym

 

Subkompaktowy klucz udarowy M12 FIWF12

 

7. Lampa M12UHL

 

Dwa ustawienia mocy światła, wysoki – 1350 lumenów oraz niski – 600 lumenów. Z akumulatorem M12 4.0 Ah zapewnia do 4 godzin pracy w trybie mocnego świecenia oraz 8 godzin w niskim trybie. Rozsuwana obudowa pozwala na montaż na szerokości ok 119 cm – 196cm. Daje możliwość regulacji kąta świecenia lampy oraz używania bez uchwytu mocującego.

 

Zastosowanie – oświetlenie komory silnika, lampa montowana jest pod maską samochodu

 

Lampa M12UHL

 

8. Piła szablasta M18 FHZ

 

Opatentowany system mocowań FIXTEC MILWAUKEE dla szybkiej i wydajnej wymiany brzeszczotów. Wbudowana dioda LED poprawia widoczność w słabo oświetlonych miejscach, a obrotowa stopa pozwala zoptymalizować pozycję wycinania.

 

Zastosowanie – cięcie brzeszczotami rur oraz innych materiałów w miejscach trudnodostępnych

 

Piła szablasta M18 FHZ

 

9. Opalarka M18 BHG

 

Cewka o wysokiej wydajności pozwala na osiągnięcie 470 °C, optymalna temperatura osiągana w 6 sekund pozwala na sprawną i szybką pracę, podświetlenie miejsca pracy diodą LED.

 

Zastosowanie – kurczenie koszulek termokurczliwych, opalanie lakierów, naklejek (zmiękczanie ich – do łatwiejszego usuwania)

 

Opalarka M18 BHG

 

10. Wyciskacz C18 PCG

 

Wyciskacz C18 PCG

Nacisk do 4500 N, cyfrowa, 6-stopniowa regulacja umożliwia maksymalną kontrolę wyciskania. Funkcja antykroplowa, która zapobiega niepożądanym przeciekom, gdy włącznik jest wyłączony.

 

Zastosowanie – wyciskanie klejów, silikonów, mas klejących, uszczelniających

 

11. Kompaktowa, 1-biegowa wiertarka kątowa C18 RAD M18

 

Kompaktowa, 1-biegowa wiertarka kątowa C18 RAD M18

Z kompaktową głowicą 100mm, ukształtowaną do stosowania w ciasnych przestrzeniach. Wielopozycyjny uchwyt i elektroniczne sprzęgło 10+1 zapewniają kompletną kontrolę przy dokręcaniu i komfort pracy. Zoptymalizowane osiągi: 1500 obr./min przy 20 Nm.

 

Zastosowanie – wiercenie, wkręcanie i wykręcanie wkrętów w trudno dostępnych miejscach.

 

12. Kompaktowy Klucz Udarowy z Pierścieniem Zabezpieczającym M18 FUEL FIW2F12

 

Wyjątkowy moment obrotowy, 339 Nm, w niezwykle kompaktowej konstrukcji (korpus długości 124mm) umożliwiającej pracę w ciasnych przestrzeniach. System automatycznego wyłączania stosujący moment obrotowy nieprzekraczający 34 Nm by zapewnić dokręcanie porównywalne do ręcznego, zapobiegając nadmiernemu dokręceniu.

 

Zastosowanie – luzowanie, dokręcanie śrub mocujących koła i inne części

 

Kompaktowy Klucz Udarowy z Pierścieniem Zabezpieczającym M18 FUEL FIW2F12

 

Do kluczy udarowych stosowanych przez Kubę optymalne są nasadki:

 

NASADKI UDAROWE SHOCKWAVE IMPACT DUTY ½ – stal SHOCKWAVE IMPACT DUTY (chromowo-molibdenowa) to wysokiej jakości stal stopowa, która zapewnia najwyższą wytrzymałość i trwałość. Gwarantują najlepsze dopasowanie dzięki 6 punktom chwytu. Wgłębione narożniki pozwalają na przeniesienie momentu obrotowego po płaskich elementach nasadki, a nie powodują naprężeń i obciążenia na końcówkę lub w narożnikach.

 

NASADKI UDAROWE ½″ Z KOŃCÓWKĄ BITA HEX – jednoczęściowa konstrukcja: bit HEX i nasadka ½″ kwadrat wg DIN 3121 / ISO 1174-2. Odpowiednia w przypadku dokręcania większym momentem obrotowym, pasuje bezpośrednio do narzędzi udarowych ½″.

 

Źródło: Milwaukee

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).