MC: Za 3 miesiące prawo jazdy w telefonie | MOTOFAKTOR

MC: Za 3 miesiące prawo jazdy w telefonie

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że od 5 grudnia nie będzie trzeba już mieć prawa jazdy przy sobie w formie fizycznej, a będzie możliwe w telefonie cyfrowo.

Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Tak zapewnia minister cyfryzacji Marek Zagórski, który podpisał dokument, dzięki któremu ma być to możliwe.

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam.

minister cyfryzacji - Marek Zagórski

 

Te wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

 

Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa resortów cyfryzacji i infrastruktury.

 

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie w miniony piątek. I tego samego dnia, czyli w pierwszym możliwie terminie, szef MC podpisał odpowiedni komunikat. Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę mamy nie stresować się tym, że prawo jazdy zostało na szafce w korytarzu lub w innej torebce.

Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie. Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel.

- Marek Zagórski

W trasie z mObywatelem

Resort cyfryzacji zachęca, żeby już pobrać i korzystać z mObywatela, gdzie już każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

- Marek Zagórski

 

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Co więcej, gdy nie pamięta się o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania ma wyświetlić komunikat z przypomnieniem.

 

W mPojeździe znaleźć można także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

 

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawić się ma także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).