Maserati Quattroporte ma już 60 lat | MOTOFAKTOR

30 października br. minęło 60 lat od prezentacji pierwszego Maserati Quattroporte podczas 45. salonu samochodowego w Turynie. Dotąd powstało 6 jego generacji.

 

30 października 1963 r. rozpoczęła się 45. edycja salonu samochodowego w Turynie, wówczas jednego z największych wydarzeń motoryzacyjnych na świecie. Na stoisku Maserati zadebiutowało wtedy nowiutkie Quattroporte. Oznacza to, że mija 60 lat od chwili premiery luksusowej limuzyny, która wytyczyła nowe ścieżki dla kilku pokoleń pasjonatów.

 

Podobnie jak szereg innych kultowych samochodów, które są znakiem swoich czasów, od debiutu na początku lat 60. XX wieku Quattroporte cieszy się uznaniem i inspiruje kolejne pokolenia. To produkt, który potrafił wymyślić się na nowo bez obawy o przekroczenie granic. Z wynikiem ponad 75 000 wyprodukowanych egzemplarzy włoska marka stworzyła samochód, który jest stale innowacyjny, a jednocześnie od dekad ma ten sam ceniony charakter.

 

Pierwsza generacja Quattroporte była pionierem, wyposażonym w gromki, wywodzący się z wyścigów silnik o 8 cylindrach, który połączono z dynamicznym, acz eleganckim designem i wyrafinowanym wnętrzem.

Maserati Quattroporte I generacji (1963). Fot. davidedemartis.com

Przez lata pozycjonowane jako „salon w ruchu” lub „limuzyna z duchem wyścigów”, w początkowej wersji Quattroporte mogło osiągać prędkość 230 km/h.

 

Quattroporte reprezentuje pasję i talent wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt na przestrzeni lat – najpierw był Pietro Frua, a za nim podążali inni mistrzowie, w tym Bertone, Giugiaro, Gandini i Pininfarina, aż po Maserati Centro Stile, które odpowiada za obecną generację limuzyny. Quattroporte od dawna pozostaje klejnotem w koronie bogatej historii firmy z Modeny, a także w życiu zawodowym wielu ludzi.

Maserati Quattroporte II generacji (1974). Fot. Maserati

Podczas gdy druga generacja stanowiła odważną próbę, Quattroporte III – zbudowane w czasach De Tomaso – odniosło ogromny sukces. Po nim nastąpiło nowe wyzwanie, które zostało w pełni okiełznane pod koniec intensywnych lat 90. Model zerwał wtedy z przeszłością, pozostając przy tym wiernym swojej zwycięskiej formule, podobnie jak wielokrotnie nagradzana generacja 2003 oraz aktualna, szósta odsłona. Mimo wszystkich zmian w stylizacji, inżynierii i strukturze korporacyjnej limuzyna Maserati zachowała swoje silne podejście do ekskluzywności.

Maserati Quattroporte III generacji (1979). Fot. Maserati

Quattroporte gościło w garażach najbardziej wymagających kierowców, królów i książąt, stanowiło tło zapadających w pamięć filmów (role w ponad 60 produkcjach), było fotografowane na czerwonych dywanach i towarzyszyło największym znakomitościom. W skrócie, było i jest uwielbiane – jako prawdziwy VIP oraz ostoja motoryzacyjnego krajobrazu XX wieku, którą pozostaje też w nowym tysiącleciu. Sześćdziesiąt lat później i po przebyciu niezliczonych kilometrów kontynuuje swoją podróż jako niekwestionowana gwiazda kilku epok.

Maserati Quattroporte IV generacji (1994). Fot. Maserati

Quattroporte to jeżdżąca historia Maserati. Samochód, który opowiada nasze dzieje i od ponad pół wieku reprezentuje nas w świecie prestiżowych limuzyn. Od 1963 roku ucieleśnia ewolucję jednego z najbardziej uwielbianych i cenionych modeli Maserati, po tym, jak zapoczątkowało segment, który wcześniej był niezbadanym terytorium. To samochód, który za każdym razem potrafił wymyślać się na nowo, nie tracąc nigdy swojej tożsamości, dostosowując się do upływu czasu, zmian w społeczeństwie, postępu technologicznego oraz panujących trendów. Model, który stał się wyborem naszej najbardziej wyselekcjonowanej klienteli, a także świata rozrywki i międzynarodowego establishmentu. To dla nas powód do dumy i potwierdzenie charakterystycznego włoskiego charakteru, który Maserati od zawsze chciało eksportować na cały świat za pośrednictwem swoich dzieł. Dziś Quattroporte pozostaje naszą wizytówką, synonimem wyjątkowego luksusu. Jest cenione za wyrafinowanie, dbałość o detale, doskonałe osiągi, jakość i przytulną przestronność – wszystkie te cechy w połączeniu z ponadczasową stylistyką sprawiają, że Quattroporte jest wieczne – mówi Davide Grasso, dyrektor generalny Maserati.

Źródło: Maserati

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).