MAN rozbudował fabrykę w Niepołomicach

MAN rozbudował fabrykę w Niepołomicach

Po 16 miesiącach od wmurowania kamienia węgielnego firma MAN zakończyła rozbudowę swojego zakładu w podkrakowskich Niepołomicach.

 

Firma zainwestowała w rozbudowę zakładu w Niepołomicach około 200 milionów euro.

MAN jest związany z Polską poprzez fabryki w Starachowicach, Poznaniu oraz centrum serwisowe w Wolicy. Dziś oddajemy rozbudowany zakład w Niepołomicach. Głęboko zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną, dzięki czemu staniemy się znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach.

prezes zarządu MAN Truck & Bus SE - Alexander Vlaskamp

 

W ramach rozbudowy powstała hala o powierzchni 32 tys. metrów kw. przeznaczona do produkcji kabin oraz hala o powierzchni 10 tys. metrów kw. pod Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montaż końcowy.

 

Szkolenia nowych pracowników w zakresie systemów i narzędzi odbyło się w centrali firmy w Monachium, co miało zapewnić jednolite standardy w sieci produkcyjnej.

 

fabryka man w Niepłomicach - plan

Niepołomice to zakład o wysokim stopniu efektywności i kwalifikacji. Jest tu montowanych około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek MAN i kabin pojazdów ciężarowych. Ponadto dzięki zmodyfikowanym ciężarówkom oferujemy pojazdy dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów.

członek zarządu ds. produkcji i logistyki w MAN Truck & Bus SE - Michael Kobriger

 

Podczas ceremonii otwarcia z udziałem polityków, władz lokalnych i zaproszonych gości Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

 

„Powiększenie fabryki to znakomita wiadomość dla całego przemysłu motoryzacyjnego w kraju, gdyż dzięki niej wzrasta poziom innowacji nie tylko regionu, ale i całego kraju” – napisał premier.

 

Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury, w imieniu Andrzeja Adamczyka podkreślił „duże znaczenie fabryki ciężarówek dla wielu firm z Niepołomickiej strefy inwestycyjnej i dla samych Niepołomic”. Obecnie w zakładzie pracuje łącznie ponad 2,6 tys. pracowników – trzykrotnie więcej niż przed rozbudową.

 

man niepołomice

 

Największa fabryka MAN w Monachium jest obecnie w trakcie przebudowy pod kątem elektryfikacji. Już w przyszłym roku rozpocznie się tam seryjna produkcja pierwszego MAN eTruck. W przyszłości elektryczne ciężarówki będą zjeżdżać także z linii montażowych w Niepołomicach.

Ciągle rozwijamy silniki Diesla, które będziemy oferować jeszcze dekadę. Równolegle pracujemy nad napędem elektrycznym. W 2024 r. w Monachium powstanie pierwsza ciężarówka elektryczna. Z Niepołomic pierwszy eTruck wyjedzie w 2027 r.

- Alexander Vlaskamp

 

Źródło: PAP MediaRoom

Zdjęcia: MAN

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).