LKQ otworzy nowoczesne centrum dystrybucyjne w Holandii | MOTOFAKTOR

LKQ otworzy nowoczesne centrum dystrybucyjne w Holandii

Po zakończeniu trwających zaledwie rok prac budowlanych, pod koniec 2020 r. firma wykonawcza Heembouw oddała budynek LKQ Fource.

Po zakończeniu trwających zaledwie rok prac budowlanych, pod koniec 2020 roku firma wykonawcza Heembouw oddała budynek LKQ Fource (spółka z grupy LKQ, do której należy również ELIT Polska). Nowoczesny magazyn o powierzchni 50 tys. m2 w istotny sposób ma wpłynąć na zasięg sieci logistycznej spółki LKQ w całej Europie.

Dbając o dostępność części i sprawną obsługę klientów, kierujemy się hasłem "Logistyka bez granic" (ang. Logistics without Borders). Cyfryzacja daje nam możliwość wirtualnej integracji obecnych centrów krajowych i utworzenia jednej platformy logistycznej dla wszystkich naszych klientów w Europie. Nowy ośrodek dystrybucji umocni naszą pozycję w krajach Beneluksu oraz przyspieszy rozwój w szeregu obszarów biznesowych, z uwzględnieniem logistyki transgranicznej.

dyrektor generalny LKQ Europe - Arnd Franz

 

W nowym ośrodku dystrybucji w Berkel en Rodenrijs ma być zintegrowana działalność czterech centrów dystrybucji LKQ Fource. Budynek ma powierzchnię ponad 50 tys. m2: na 2,5 tys. m2 będą mieścić się biura, a przestrzeń magazynowa zajmie 49 tys. m2. W obiekcie będzie można przechowywać przeszło 130 000 artykułów. Natomiast na potrzeby transportu wydzielonych zostanie 56 doków.

 

Do kompletacji zamówień wykorzystywany ma być w pełni zautomatyzowany system platform dostarczony przez austriacką firmę TGW Systems. Najnowsze technologie automatyzacji mają być połączone z tradycyjnymi procesami magazynowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółka LKQ Fource ma oferować jeszcze wyższy poziom obsługi.

W perspektywie krótkoterminowej nowy ośrodek dystrybucji pomoże w realizacji naszej strategii tworzenia skutecznej i spójniejszej bazy na potrzeby dostaw do klientów. Zgromadzenie wszystkich produktów pod jednym dachem znacznie to ułatwi. W perspektywie długoterminowej przyczyni się do zwiększenia zasięgu w Europie za sprawą prężnie działającej sieci skupionej na transgranicznych procesach logistycznych. Nowy ośrodek dystrybucji stanowi kluczowy element poprawy poziomu obsługi klientów.

dyrektor generalny LKQ Fource - Alex Gelbcke

 

Spółka LKQ zainwestowała dotychczas ponad 100 mln euro w dwa nowoczesne centra dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Holandii. Projekt utworzenia ośrodka dystrybucji nieopodal Rotterdamu postępuje zgodnie z planem mimo pandemii COVID-19, co ma pozwolić LKQ Europe jeszcze bardziej rozbudować sieć logistyczną w regionie Beneluksu.

 

18 października 2019 r. spółka LKQ Fource poinformowała o tworzeniu nowego ośrodka dystrybucji na potrzeby swojej działalności w Holandii. Ceremonia towarzysząca rozpoczęciu budowy odbyła się w pierwszym tygodniu 2020 r. Budowę magazynu zakończono przed końcem roku 2020. Biuro Heembouw Architects stworzyło jedyny w swoim rodzaju projekt nowego budynku. Do głównego wejścia prowadzi kładka umożliwiająca również dostęp do biur, sal konferencyjnych, stołówki oraz szatni.

Według przewidywań układ logistyczny, również realizowany przez TGW Systems, powinien zostać ukończony w drugim kwartale 2021 r. Wówczas LKQ Fource wkroczy w etap testów. Pod koniec tego roku spółka ma rozpocząć korzystanie z systemu platform i nowego oprogramowania. Od tej pory działalność obecnych centrów dystrybucji ma być stopniowo przenoszona do nowego ośrodka, który ma osiągnąć pełną sprawność do 2023 r.

 

Zgodnie z programem zrównoważonego rozwoju realizowanym przez LKQ dach budynku ma być całkowicie pokryty panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu obiekt ma się stać w pełni samowystarczalny energetycznie. Po części z uwagi na to przedsięwzięcie ośrodek dystrybucji otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. Duża liczba okien w budynku ma zapewnić mnóstwo światła dziennego, co pozwoli stworzyć przyjemne środowisko pracy. Ponadto w budynku całkowicie zrezygnowano z używania gazu i stworzono infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Spółka LKQ kontroluje emisje CO2 pochodzące ze swojej działalności, w tym z centrów dystrybucji, budynków, oddziałów, produktów i floty pojazdów dostawczych, aby zapewnić ciągłe postępy w dążeniu do bezemisyjnej gospodarki i przyszłego rozwoju.

 

Źródło: LKQ

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).