KYB podsumowało dotychczasowe badania nad AI | MOTOFAKTOR

KYB podsumowało dotychczasowe badania nad AI

person Adrian Januszkiewicz 20/10/2020

Sztuczna inteligencja (AI) to kolejne narzędzie, które KYB chce wykorzystać przy opracowywaniu swoich nowych produktów.

Ponad 100-letnie doświadczenie KYB w projektowaniu i produkcji elementów hydraulicznych wiąże się z kompetencjami i wiedzą w szerokim zakresie. Obejmują one fizyczną ocenę komfortu i właściwości jezdnych wykonywaną przez wykwalifikowanych kierowców, nowoczesną technologię przewidywania zachowania pojazdu na drodze przeprowadzaną za pomocą symulacji komputerowych, analiz statystycznych i nie tylko.

 

Teraz KYB wykorzystuje sztuczną inteligencję nowej generacji (AI), aby przyspieszyć i ulepszyć analizowanie ogromnych ilości danych zebranych podczas opracowywania, testowania i produkcji produktu.

 

Zespół badawczo-rozwojowy KYB odpowiedział na pytania o sztuczną inteligencję i niektóre inne najnowsze osiągnięcia technologiczne:

W jaki sposób KYB wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do rozwoju technologii amortyzatorów?

W dziedzinie technologii ważne jest, aby posortować ogromną ilość danych i zamienić je na informacje o znaczeniu technicznym. Aby to zrobić, Dział Doskonalenia Cyfrowej Transformacji KYB buduje platformę IoT, która wykorzystuje technologię chmury do szybkiego, bezpiecznego i ekonomicznego gromadzenia, analizowania i wizualizacji ogromnych ilości danych. Używana jest technologia AI jako rdzeń platformy.

 

Sztuczna inteligencja nie jest technologią, w której po wprowadzeniu danych, wymagane przez użytkownika informacje same wyjdą na jaw. Mocną stroną sztucznej inteligencji jest wydajne i dokładne wydobywanie niezbędnych parametrów z ogromnych ilości danych. Dlatego konieczne jest wybranie wyselekcjonowanych informacji do wprowadzenia, korzystając z wieloletniego doświadczenia i wiedzy KYB.

 

Badacze firmy zrozumieli, że kwestią wymagającą uwagi w amortyzatorze jest ilość wykonywanych cykli w czasie zmiany kierunku ruchu tłoczyska, a także wysoka częstotliwość ściskania/rozciągania sprężyny podczas przyspieszania. W tych obszarach badacze KYB mogą wykorzystać sztuczną inteligencję do wyodrębnienia odpowiednich parametrów układu kierowniczego z „danymi pojazdu podczas skręcania” i przyczepności do drogi z „danymi dotyczącymi jazdy po nierównej nawierzchni”.

Technologia KYB ProsmoothTM i technologia dodatkowej regulacji przepływu oleju hydraulicznego

Zespół KYB przeprowadził badania z jazdą nawet z 600 różnymi kombinacjami oleju hydraulicznego i komponentów, aby zebrać ogromne ilości danych, wraz z raportami z oceny wykwalifikowanych inżynierów testujących firmy. Przygotowano olej hydrauliczny do amortyzatorów oraz części ślizgowe o różnej charakterystyce, wymieniając elementy wielokrotnie, fizycznie oceniając pojazdy w odpowiedzi na gusta i wymagania klientów.

 

Przeanalizowano różnicę między oceną fizyczną a rzeczywistym zachowaniem pojazdu, aby określić związek między ocenami testów stanowiskowych, ocenami poszczególnych komponentów i ocenami elementów. Określono główną przyczynę charakterystyk tarcia, które wpływają na wrażenia z jazdy, co doprowadziło do wprowadzenia na rynek technologii „KYB ProsmoothTM”.

 

Tarcie wewnętrzne w amortyzatorze jest kontrolowane przy użyciu nowo opracowanych materiałów, z których wykonane są części ślizgowe oraz technologii dodatkowej zmiennej regulacji przepływu oleju hydraulicznego. Ten produkt ma zapewniać zarówno ogromny komfort podczas jazdy, jak również doskonałą przyczepność i stabilizację podczas pokonywania zakrętów.

 

Poprawa parametrów jezdnych, kontrola nad pojazdem i trakcją na drodze była pierwotnie używana przez dział KYB Motorsport, gdzie polepszyła się wydajność amortyzatorów wyścigowych. Wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji KYB oznacza, że ​​można testować jeszcze więcej, gromadząc i analizując większą ilość niezbędnych danych szybciej i dokładniej, dając naszym inżynierom wgląd w to, jak jeszcze bardziej ulepszyć każdy nowatorski produkt.

Jakie według KYB będą przyszłe trendy u producentów pojazdów?

Ogromna liczba SUV-ów oraz wzrost liczby pojazdów autonomicznych i elektrycznych skłaniają producentów pojazdów do zmiany sposobu myślenia o amortyzatorach. Dla wielu producentów pojazdów komfort staje się teraz priorytetem. Ponadto redukcja masy nie jest już tak ważna, jak kilka lat temu, ze względu na zwiększoną efektywność oraz liczbę pojazdów, które są obecnie w pełni elektryczne lub wyposażone w technologię hybrydową.

 

W przypadku pojazdów elektrycznych rozmiar zawieszenia jest również ważnym czynnikiem, ze względu na rozmiar i położenie akumulatorów, co widać w niedawnej współpracy między KYB i REE w celu stworzenia zawieszenia w kole („in-wheel suspension”).

 

W podstawowym segmencie pojazdów można przewidzieć implementację pasywnych systemów dodatkowych, takich jak ADC (systemy zależne od częstotliwości) i systemy ograniczników hydraulicznych (progresywne poduszki hydrauliczne), ostatnio nagradzane rozwiązanie stworzone przez KYB w kooperacji z PSA.

 

W przypadku segmentu aut klasy średniej trend polegałby na stosowaniu zmiennego tłumienia (zmiennej charakterystyki pracy amortyzatora) w prostych konfiguracjach (2 charakterystyki tłumienia wybierane automatycznie lub ręcznie), natomiast w przypadku systemów kierowanych do pojazdów wyższego segmentu aut klasy premium, stosowane będą rozwiązania takie jak inteligentna kontrola tłumienia KYB (Intelligent Damping Control), trend z 1 zaworem lub 2 zaworami (najlepsze rozwiązanie), w połączeniu z technologią skanowania dróg, co można już zauważyć w ostatnim opracowaniu OE KYB z Lexusem, Toyotą i PSA.

 

Następnym krokiem są zawieszenia aktywne, chociaż masowe wdrożenie tej technologii nie jest bliskie. Rozwiązania te posiadają wiele różnych funkcji, w tym kontrolę drgań i wibracji, kontrolę stabilizacji pojazdu, która ogranicza jego przechyły boczne, nurkowanie i obniżanie, kontrolę nad pojazdem w trakcie kierowania oraz kontrolę wysokości nadwozia w celu uzyskania maksymalnej wydajności aerodynamicznej.

 

Źródło: KYB

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).