Konfederacja Lewiatan apeluje o rewaloryzację opłat za badania techniczne | MOTOFAKTOR

Konfederacja Lewiatan apeluje o rewaloryzację opłat za badania techniczne

Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców SKP apelują do rządu o jak najszybszą waloryzację opłaty za badanie techniczne, minimum o wskaźnik inflacji.

 

W ostatnich latach znacząco wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy borykają się z drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej i gazu. Wiele stacji kontroli pojazdów już dziś balansuje na granicy opłacalności, a niektóre są po prostu zamykane. Wysoka inflacja i brak waloryzacji opłaty za badanie techniczne samochodu osobowego spowodowały, że dziś jej realna wartość dramatycznie spadła, co stawia pod znakiem zapytania sens prowadzenia tego typu działalności gospodarczej – mówi Kazimierz Zbylut, prezes Związku Pracodawców SKP.

 

Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców SKP apelują również o zawężenie zakresu regulacji zawartych w projekcie zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym wyłącznie do kwestii koniecznych dla implementacji unijnej dyrektywy, czyli takich jak:

 

  • zapis o elastyczności terminu okresowego badania technicznego;
  • zapis o uruchomieniu działalności szkoleniowej dla diagnostów;
  • wprowadzenie tzw. szkolenia „przypominającego” (warsztatów) dla diagnostów oraz (seminariów) dla wykładowców OSD i pracowników nadzoru starostw.

 

Trudna sytuacja międzynarodowa po rosyjskiej agresji na Ukrainę, i związana z tym ogromna niepewność i nieprzewidywalność, powinna zdaniem Konfederacji skłonić rząd do ograniczenia do minimum liczby nowo uchwalanych regulacji dotyczących spraw gospodarczych. Przed przedsiębiorcami pojawiły się zupełnie nowe wyzwania związane z funkcjonowaniem i rozwojem biznesu, zatrudnianiem i pomocą dla Ukraińców. Oczekują oni teraz ograniczenia niepewności i zamieszania we wprowadzaniu nowych przepisów.

 

Kontrowersyjna reforma systemu badań technicznych pojazdów i związane z nią koszty są w tym momencie według Konfederacji przykładem takiej „nadmiarowej” regulacji.

 

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).