Koncept autonomicznego Golden Sahara II z oponami Goodyear w Genewie | MOTOFAKTOR

Koncept autonomicznego Golden Sahara II z oponami Goodyear w Genewie

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie 2019, we współpracy z Klairmont Kollections, Goodyear prezentuje odrestaurowany pojazd Golden Sahara II.

Golden Sahara II to kultowy samochód pokazowy, popularny w latach 50-tych i 60-tych, jeden z pierwszych konceptów autonomicznych. Jego niepowtarzalny charakter podkreślają święcące, przezroczyste opony, zaprojektowane specjalnie dla niego przez Goodyear.

Lata 50-te i 60-te były dla Goodyear okresem szczególnie innowacyjnym. Współpracowaliśmy z pionierami mobilności, zarówno w zakresie badań Księżyca, jak i bicia lądowych rekordów prędkości. Udział w projekcie Golden Sahara II był naszym pierwszym krokiem w kształtowaniu przyszłości autonomicznej motoryzacji.

wiceprezes ds. opon osobowych Goodyear w Europie - Henry Dumortier

 

Golden Sahara II, stworzony przez Jima Streeta i legendarnego projektanta aut pokazowych George’a Harrisa, był platformą do testowania nowych rozwiązań elektronicznych. Posiadał system sterowania – z inspirowaną technologią lotniczą dźwigną przyspieszania, hamowania i kierowania, oraz automatyczny układ hamulcowy, który wykorzystywał czujniki wykrywające potencjalne przeszkody na drodze samochodu.

Opony do pojazdu zaprojektował Goodyear, wykorzystując do ich budowy Neothane – przezroczystą gumę syntetyczną. Ogumienie wyposażono w system oświetlenia, dzięki któremu błyszczało. Był to element badań amerykańskiego koncernu nad stworzeniem opon, które poprawiałyby widoczność pojazdów w złych warunkach pogodowych. Opracowano też system, który włączał światło w ogumieniu podczas hamowania.

Golden Sahara II to wyjątkowy pojazd, który na trwałe zapisał się w historii amerykańskiej motoryzacji. Zespół i ja jesteśmy dumni ze współpracy z Goodyear, dzięki której ten kultowy pojazd wrócił do życia na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie 2019.

założyciel i właściciel Klairmont Kollections – muzeum 300 klasycznych i unikatowych samochodów, które jest zlokalizowane w Chicago, w stanie Illinois - Larry Klairmont

 

W szczycie swojej popularności, Golden Sahara II jeździł po Stanach Zjednoczonych i był pokazywany w telewizji i filmach. Następnie przez ponad 50 lat stał w garażu aż do maja 2018 roku, kiedy to muzeum Klairmont Kollections kupiło go od Mecum Auctions. Pojazd został odrestaurowany z pomocą Speakeasy Customs and Classics w Chicago. Odnowionego, na czterech nowych, półprzezroczystych oponach Goodyear, można podziwiać podczas targów w Genewie.

To dla nas prawdziwy zaszczyt raz jeszcze współpracować przy projekcie Golden Sahara II. Odkrycia i innowacje to podstawa działalności Goodyear. Prace nad projektami takimi jak Golden Sahara II i koncepcyjnymi oponami, które przedstawiamy na targach w Genewie, są okazją do ćwiczenia naszej wyobraźni i prezentowania wizji potencjalnych produktów i usług przyszłości.

- Henry Dumortier

 

Źródło: Goodyear

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).