Kompetencje systemowe dla najważniejszych obszarów silnika | MOTOFAKTOR

Kompetencje systemowe dla najważniejszych obszarów silnika

Firma Schaeffler, dzięki swojej marce INA, jest w stanie zapewnić kompleksową ofertę części do silnika zarówno jakości OE, jak i na aftermarket.

Nowoczesne silniki mają zużywać mniej paliwa, być bardziej wydajne i działać płynnie, co znacznie zwiększa obciążenie wszystkich elementów. Schaeffler, wraz ze swoja marką INA, jest jedyną firmą na rynku, która ma w swojej ofercie zarówno wysokiej jakości rozwiązania systemowe dla rynku OEM, jak i zestawy naprawcze kluczowych systemów silnika dla rynku motoryzacyjnych części zamiennych. Portfolio INA obejmuje elementy sterowania zaworów, napęd mechanizmów rozrządu, napęd osprzętu silnika oraz system chłodzenia silnika. Zgodnie z maksyma firmy, że „dzięki Schaeffler naprawa skomplikowanych technologii staje się łatwa”, specjalnie opracowane zestawy naprawcze sprawiają, że naprawa staje się szybka i łatwa do wykonania.

 

180 koni mechanicznych przy pojemności silnika 1,4 litra, 250 Nm momentu obrotowego i łączne zużycie paliwa poniżej 6 litrów na 100 kilometrów: Jeszcze kilka lat temu taką specyfikację silnika określano jako „fantazję”. A jednak dzisiejsze silniki zapewniają nawet lepsze parametry. Stale rosnące wymagania dotyczące oszczędności paliwa i redukcji emisji spalin z jednej strony, oraz oczekiwania klientów względem większego komfortu w zakresie przyspieszenia, dynamiki jazdy oraz osiągów z drugiej strony, zrewolucjonizowały w ostatnich latach konstrukcję silnika. Z punktu widzenia dostawców systemów, takie trendy i wymagania spowodowały przede wszystkim wzrost obciążenia z jakim muszą sobie poradzić poszczególne elementy silnika. Aby zagwarantować niezawodność silnika, konieczna jest jego regularna konserwacja. Ponadto pomimo skomplikowanej budowy, wszystkie usterki powinny być możliwie łatwe do naprawy.

 

Portfolio Schaeffler pod marką INA spełnia dokładnie te wymagania i jest znane z niezrównanej różnorodności produktów. Dzięki kompleksowym, systemowym rozwiązaniom dla czterech kluczowych obszarów silnika – systemu zaworów, napędu rozrządu, napędu osprzętu oraz systemu chłodzenia – marka INA jest uznanym specjalistą od silnika na rynku części zamiennych. Zestawy naprawcze INA powstają w oparciu o wiedzę i doświadczenie zdobyte dzięki wieloletniemu opracowywaniu i dostarczaniu części na rynek OEM. Marka INA jest niekwestionowanym liderem na rynku i cały czas się rozwija. Zaletą kompleksowych rozwiązań naprawczych jest to, że wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia profesjonalnej naprawy dostępne są w jednym pudełku, co oznacza, że mechanicy nie muszą już poświęcać dużo czasu na kompletowanie właściwych części.

Gotowi na przyszłość dzięki systemom hybrydowym

Schaeffler nie tylko wspiera niezależny rynek części zamiennych dzięki kompleksowym rozwiązaniom naprawczym oraz odpowiednim usługom, ale jest także partnerem we wszystkich kwestiach, które będą miały wpływ na rynek części zamiennych w przyszłości. Firma jest wiodącym partnerem ds. rozwoju dla producentów samochodów w zakresie wszystkich kluczowych przyszłych technologii oraz inicjatyw.

 

Schaeffler jest obecnie uznanym dostawcą na rynek OEM 48-woltowych systemów hybrydowych dla napędu osprzętu. Taka hybrydyzacja napędu pasowego jest łatwą do wdrożenia opcją umożliwiającą dalsze ograniczenie zużycia paliwa i emisji spalin przy jednoczesnym utrzymaniu akceptowalnego poziomu kosztów.

 

Tak zwana konstrukcja P0, która obejmuje napęd elektryczny zintegrowany z systemem napędu pasowego, wspiera silnik elektryczny pojazdu dodatkowymi 15 kW mocy w niektórych sytuacjach na drodze, jak np. uruchamianie silnika, przyspieszanie na niskich prędkościach obrotowych lub podczas normalnej pracy silnika. Konstrukcja nadaje się idealnie do łączenia z innymi rozwiązaniami hybrydowymi, a także może – w połączeniu ze zmiennymi fazami rozrządu – jeszcze bardziej zredukować emisję CO2. Liczba pojazdów wykorzystujących tę technologię stale rośnie.

 

Do roku 2030 Schaeffler spodziewa się około 100 milionów zastosowań P0. Ponieważ rozwiązania hybrydowe są ważnym elementem układu napędowego, ich konserwacja i naprawa stanie się w przyszłości istotna także dla rynku części zamiennych. Schaeffler spodziewa się, że udział firmy w rynku tego typu aplikacji wzrośnie znacząco w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Dzięki ścisłej współpracy ze wszystkimi wiodącymi producentami samochodów, Schaeffler jest gotowy na taką zmianę również na rynku części zamiennych.

Lider na rynku mechanizmów sterowania zaworami

Bez względu na to, która z technologii stanie się w przyszłości normą, klasyczne układy napędowe, jak te stosowane w silnikach benzynowych, będą nadal odgrywać ważną rolę i na chwilę obecną są istotne dla przemysłu motoryzacyjnego. Aby móc spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy, dzisiejszy nowoczesny silnik spalinowy wymaga precyzyjnego systemu sterowania zaworami w celu zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji spalin. Dzieje się tak, ponieważ ten mechanizm jest istotnym elementem gwarantującym prawidłowe funkcjonowanie procesu spalania. Elementy mechanizmu sterowania zaworami stale poddawane są dużym obciążeniom i muszą wytrzymywać zarówno zmiany ciśnienia, jak i temperatury.

 

Wraz ze swoją marka INA, Schaeffler jest pionierem w rozwoju technologii mechanizmu sterowania zaworami. Rocznie firma produkuje łącznie 1,2 miliarda części. Wiedza i doświadczenie Schaeffler, jako globalnego dostawcy komponentów sterowania zaworami dla rynku OEM znajduje także odzwierciedlenie w częściach, które firma produkuje na rynek części zamiennych.

 

Z ponad 800 elementami i zestawami naprawczymi dla mechanizmów sterowania zaworami, marka INA jest liderem na europejskim rynku części zamiennych. Portfolio obejmuje wałki rozrządu, popychacze szklankowe, koła zmiennych faz rozrządu oraz zawory sterujące. Do produktów o największym potencjale rozwoju zaliczają się przede wszystkim elektryczne i hydrauliczne nastawniki faz rozrządu, które umożliwiają dynamiczne sterowanie wałkiem rozrządu. Jest to warunek konieczny do ograniczenia zużycia paliwa, jak i zmniejszenia emisji spalin.

 

Schaeffler jest jedną z niewielu firm, które oferują elektryczne i hydrauliczne nastawniki faz rozrządu zarówno dla systemów z napędem pasowym, jak i łańcuchowym. Dzięki kompleksowym zestawom naprawczym INA Camshaft KIT firma osiąga znakomite wyniki pokrycia rynku w Europie, gdzie park pojazdów wynosi ponad 130 milionów.

Napędy rozrządu najwyższej jakości

Napęd rozrządu jest decydującym czynnikiem dla idealnej współpracy pomiędzy wałkiem rozrządu a wałem korbowym. Zapewnia on pełną synchronizację wszystkich elementów silnika. Przeniesienie mocy z wału korbowego na wałek rozrządu jest możliwe tylko przy użyciu łańcucha rozrządu lub paska rozrządu. W przypadku napędów łańcuchowych, Schaeffler może pochwalić się ponad 100-letnim doświadczeniem. Nad ciągłym rozwojem produktów pracuje 18 centrów badawczo-rozwojowych na całym świecie. Dział Schaeffler Automotive Aftermarket jest przekonany, że przyszłość należy do napędu łańcuchowego i zakłada wzrost udziału nowych pojazdów z takim napędem z obecnych 60 procent do 80 procent w 2030 roku.

 

Schaeffler jest także wiodącym producentem rolek prowadzących i mechanicznych napinaczy paska dla standardowych pasków rozrządu oraz pasków w kąpieli olejowej. Asortyment INA dla niezależnego rynku części zamiennych obejmuje kompleksowe zestawy naprawcze, które gwarantują oszczędność czasu i umożliwiają przeprowadzenie profesjonalnej naprawy. Schaeffler oferuje ponad 750 różnych zestawów INA Timing Belt KIT z pompą wody lub bez pompy wody, dzięki czemu firma ma 97 procentowe pokrycie rynku w Europie, gdzie park pojazdów wyposażonych w pasowy napęd rozrządu liczy obecnie ponad 210 milionów.

 

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj napędu rozrządu mamy na myśli. Schaeffler pod marką INA ma w swojej ofercie szeroki asortyment kompleksowych zestawów naprawczych zarówno dla pojazdów z łańcuchowym, jak i dla tych z pasowym napędem rozrządu. Portfolio Schaeffler jest wyjątkowo, ponieważ żadna inna firma nie dostarcza komponentów napędu pasowego i łańcuchowego zarówno na rynek OEM, jak i na rynek części zamiennych.

Spokój ducha dzięki kompleksowym zestawom naprawczym napędu osprzętu

To samo można powiedzieć o rynku napraw, jeśli chodzi o napęd pomocniczy (FEAD = Front End Auxiliary Drive). Trend ku coraz mniejszym silnikom, przy jednoczesnych rosnących wymaganiach dotyczących komfortu, powoduje zwiększenie obciążenia oraz poziomu drgań na jakie narażone są elementu układu napędu osprzętu. W momencie naprawy mechanicy mogą polegać na szerokiej ofercie produktów INA.

 

Schaeffler od dziesięcioleci rozwija pod marką INA swoje portfolio innowacyjnych produktów dla napędu osprzętu. Obecnie firma posiada w swojej ofercie właściwe rozwiązanie naprawcze dla niemal każdego typu pojazdu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zestawy INA FEAD KIT. W każdym zestawie znajdują się napinacze, rolki prowadzące, paski wielorowkowe, a także graficzna instrukcja prezentująca przebieg paska w danym pojeździe. W zależności od pojazdu i obciążenia, zestaw naprawczy może także zawierać koło pasowe alternatora (OAP), pompę wody lub tłumik drgań skrętnych oraz inne elementy dodatkowe.

 

W przypadku napędu osprzętu trudno często ocenić, który element jest jeszcze nieuszkodzony i jak długo może nadal pracować. Dlatego, w celu zagwarantowania skutecznej naprawy, Schaeffler zaleca wymianę wszystkich komponentów systemu napędu osprzętu. Oprócz ponad 250 zestawów INA FEAD KIT, oferta INA obejmuje także pojedyncze części zamienne w celu umożliwienia naprawy w przystępnej cenie, zwłaszcza w przypadku starszych pojazdów, w których budowa napędu osprzętu nie jest tak skomplikowana. Asortyment produktów INA dla napędu osprzętu zapewnia obecnie pokrycie rynku europejskiego parku pojazdów na poziomie 97 procent.

Wydajne i wytrzymałe komponenty dla układów chłodzenia

Innowacyjne systemy chłodzenia silnika, które działają na żądanie, stanowią także obietnice wzrostu dla rynku części zamiennych. Wydajne i niezawodne komponenty do układów chłodzenia są integralną częścią historii Schaeffler oraz marki INA.

 

Jako wynalazca modułu regulacji temperatury, Schaeffler jest pionierem w dziedzinie chłodzenia na żądanie i w znacznym stopniu przyczynił się do redukcji zużycia paliwa oraz emisji CO2. Dzięki modułowi regulacji temperatury możliwe jest zarządzanie kilkoma obwodami chłodzenia jednocześnie.

 

Silniki wyposażone w moduł regulacji temperatury odnotowują spadek zużycia paliwa o nawet 4 procent i redukcję emisji spalin na podobnym poziomie. Potencjał rynku dla pojazdów wyposażonych w moduł regulacji temperatury jest ogromny. Do roku 2030 Schaeffler zakłada wzrost liczby pojazdów wyposażonych w ten moduł z dzisiejszych czterech milionów, do 30 milionów rocznie.

 

Ponadto Schaeffler ma w swojej ofercie dla rynku części zamiennych szeroki wybór konwencjonalnych, sterowanych oraz elektrycznych pomp wody. Niezależnie od rodzaju pompy wody INA, kompleksowe portfolio ponad 700 produktów oferuje niezawodne, wysokiej jakości produkty i zestawy naprawcze. Dzięki swoim zestawom naprawczym INA ma obecnie ponad 90 procentowe pokrycie dla parku pojazdów w Europie.

Nieustanne dbanie o potrzeby warsztatów

Podczas prac nad obecnymi rozwiązaniami oraz przyszłymi modułami hybrydowymi eksperci Schaeffler zawsze myślą o mechanikach, którzy w przyszłości będą zajmować się konserwacją i naprawą tych systemów. Zestawy naprawcze zawsze uwzględniają potrzeby użytkownika końcowego. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy już na etapie projektu z warsztatami oraz ekspertami w dziedzinie silników samochodowych.

 

Dzięki szkoleniom technicznym, filmom montażowym oraz w niedalekiej przyszłości aplikacjom VR, które są dostępne na internetowym portalu REPXPERT, mechanicy mogą mieć pewność, że mają do swojej dyspozycji wszystkie niezbędne informacje. Niezależnie od tego, jak skomplikowane będą przyszłe technologie – „Dzięki Schaeffler naprawa skomplikowanych technologii staje się łatwa”.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Schaeffler

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).