Kolorowe auta używane są często powypadkowe | MOTOFAKTOR

Kolorowe auta używane są często powypadkowe

person Redakcja 25/10/2023

Auta w jaskrawych kolorach są łatwiej widoczne na drogach, ale według raportów carVertical mają częściej na swoim koncie jakieś zdarzenia niż reszta. Dlaczego?

 

Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę carVertical udowadniają, że historia pojazdów w wyrazistych kolorach jest zazwyczaj nieco bogatsza niż tych stonowanych. Wskazuje to na fakt, że istnieje korelacja między wyborem koloru samochodu a techniką, czy też raczej dynamiką jazdy!

Żółte, czerwone i brązowe samochody częściej ulegają wypadkom

Kierowcy wybierający żółte samochody chcą być w centrum uwagi. Kolory żółty i czerwony kojarzą się także ze sportem, a ich użytkownicy zazwyczaj lubią prędkość i ryzyko. 50,6% wszystkich żółtych pojazdów sprawdzonych przez carVertical miało w swojej historii odnotowane jakieś uszkodzenia. Kolor czerwony jest tuż za nimi, z wynikiem 49,8%.

 

Oczywiście od każdej reguły zdarzają się wyjątki. Pozornie przejrzysty obraz tendencji rynkowych zaburza kolor brązowy. Aż 51% takich aut w statystykach carVertical ma na swoim koncie jakiś incydent. A przecież kierowcy brązowych samochodów to zwykle osoby, które jeżdżą spokojnie, preferują niezawodność, luksus i komfort.

 

Najnowsze analizy carVertical rzucają nowe światło na związek między kolorem pojazdu a jego wypadkową przeszłością. Nadal nie można jednoznacznie wskazywać bezpośredniej korelacji między kolorem samochodu a jego historycznym wskaźnikiem uszkodzeń. Możemy jedynie uwzględniać fakt, że oryginalny, wyrazisty kolor to dodatkowy czynnik zwiększający prawdopodobieństwo, że dany samochód wystawiony do sprzedaży ma na swoim koncie jakiś wypadek – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny w carVertical.

Jasne kolory są lepiej widoczne

Spostrzeżenia ekspertów carVertical nie zaprzeczają tezie, że jasne, żywe kolory są również lepiej widoczne w niesprzyjających warunkach pogodowych lub przy słabym oświetleniu. Białe lub żółte samochody wyróżniają się na tle otoczenia, ułatwiając pieszym i innym kierowcom ich zauważenie. Bardzo wyrazisty jest kolor pomarańczowy, choć trzeba mieć sporo odwagi, aby właśnie taki kolor pojazdu wybrać dla siebie.

 

Gdybyśmy mieli wskazać jakiś kolor, który z jednej strony jest dobrze widoczny na drodze, a z drugiej – dosyć dobrze wypada w statystykach pod względem wypadkowej przeszłości, bez wątpienia byłby to biały. Takie samochody są znacznie lepiej widoczne niż szare czy czarne, a jednocześnie legitymują się niższym niż inne wskaźnikiem szkodowości – oscyluje on na poziomie 44,5%.

 

Z punktu osoby, która szuka używanego samochodu i do bezpieczeństwa podchodzi w sposób priorytetowy, najlepiej poszukać białego samochodu, upewnić się, że ma on nienaganną przeszłość i później jeździć w sposób defensywny i bezpieczny. Nie wolno zapominać, że choć w statystykach auta białe wypadają znacznie lepiej niż pozostałe, to wciąż te różnice nie są zbyt duże. A zatem w żadnym wypadku nie należy rezygnować z możliwie jak najdokładniejszej kontroli przeszłości samochodu przed zakupem – dodaje Buzelis.

 

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).