Klasyczna Yokohama A-008P znów na rynku | MOTOFAKTOR

Klasyczna Yokohama A-008P znów na rynku

person Adrian Januszkiewicz 7/04/2020

Yokohama postanowiła cofnąć się nieco w czasie i uszczęśliwić posiadaczy Porsche, wznawiając produkcję legendarnego modelu opony A-008P.

Ludzie od lat pracują nad stworzeniem wehikułu czasu, aby móc wybiegać w przyszłość lub po prostu cofnąć się do tego, co już było. Taki zabieg przeprowadziła ostatnio Yokohama Rubber Co., wznawiając produkcję modelu opon HP A-008P, który pod koniec lat 80 minionego wieku był obecny w samochodach sportowych Porsche, w tym w legendarnym modelu 911.

Aktualnie Yokohama koncentruje się na wspieraniu miłośników opon klasycznych, wprowadzając na rynek szeroką gamę tego ogumienia, w tym właśnie lubiany model A-008P. Artur Posłuszny Product, Marketing and Key Account Manager w ITR CEE Sp. z o.o., oficjalnym dystrybutorze opon Yokohama w Polsce

Opony do starszych aut

Rosnące zainteresowanie zabytkowymi oraz historycznymi autami, wymusiło na rynku producentów ogumienia dostosowanie się do potrzeb klientów. Mając samochód z dawnych czasów, dobrze jest zamontować w nim właściwe opony, adekwatne zarówno wyglądem, jak i osiągami.

 

Dlatego Yokohama Rubber Co. w swojej szerokiej palecie opon zdecydowała się na aż cztery modele opon klasycznych. Wśród nich znalazł się powracający model A-008P, który zapisał się na kartach historii wśród entuzjastów jazdy po torze, szczególnie posiadaczy marki Porsche.

Yokohama i Porsche jak rodzina

Samochody sportowe Porsche od początku przeznaczone były do szybkiej jazdy, szczególnie na dedykowanych do tego torach. Umieszczenie silnika z tyłu sprawiało, że auto nabierało jeszcze bardziej sportowego charakteru. Napęd na tylną oś powodował, że Porsche potrzebowało opon zapewniających bezpieczeństwo przy wysokiej prędkości. Kluczowym warunkiem była opona gwarantująca wysokie osiągi w suchych warunkach.

 

W 1983 roku Yokohama opracowała pierwsze 15-calowe opony do Porsche 911 Carrera 3.2. Opona okazała się hitem wśród osób ze sportowym zacięciem, w tym członków Porsche Owners Club. Niemiecki producent samochodów poznał się na technologicznych możliwościach japońskich inżynierów. Wkrótce, bo od 1988 roku, opona A-008P znalazła się na pierwszym wyposażeniu w ponad dziesięciu samochodach sportowych Porsche.

Pętla czasowa

Od momentu, gdy model A-008P uzyskał tak dobre recenzje techniczne od Porsche, Yokohama wciąż opracowuje i dostarcza opony o wysokich osiągach do samochodów niemieckiego producenta.

Obecnie opony marki Yokohama znajdują się na wyposażeniu sportowych modeli Porsche takich jak: 911, Boxster, Cayman oraz SUV-ów o sportowym zacięciu, Cayenne. Artur Posłuszny

 

Przez ten czas współpraca obu firm owocowała też sukcesami Porsche w motorsporcie, gdzie wykorzystywane były opony z serii ADVAN Sport.

Klasyka dla wymagających

Wysokie osiągi samochodów Porsche sprawiają, że ogumienie musi spełniać kilka warunków, przede wszystkim: wydajność, trwałość oraz dobre prowadzenie. Nie można zapominać przy tym o zachowaniu bezpieczeństwa i wygodzie. Odpowiedzią na te oczekiwania ma być powrót modelu Yokohama A-008P.

 

Japońscy inżynierowie na nowo zaprojektowali oponę, stosując szereg innowacyjnych rozwiązań. Wytrzymałość tego modelu mają gwarantować stalowe wzmocnienia po zewnętrznej stronie oraz pozbawiona łączeń nylonowa powłoka. Dzięki temu opona nie powinna wypaczać się przy pokonywaniu zakrętów z dużą prędkością. Zewnętrzna warstwa mieszanki ma zapewniać przyczepność, a wewnętrzna charakteryzować się odpornością na magazynowane ciepło, przekładając się na stabilność.

Asymetria przede wszystkim

Yokohama postawiła na asymetryczne rozwiązania nie tylko we wzorze bieżnika, ale też w profilu opony. Takie rozwiązania umożliwiło bogate doświadczenie japońskiego producenta w sportach motorowych. Cztery proste rowki mają zapewniać lepsze odprowadzanie wody oraz stabilność na mokrej nawierzchni.

 

Natomiast półspiralne rowki na całej długości bieżnika odprowadzają wodę przy pokonywaniu zakrętów. Określany mianem “semi-slick” wzór na zewnątrz opony przenosi dużą moc samochodu na drogę i ma gwarantować kierowcy uczucie prawdziwej sportowej jazdy. Zastosowanie prostych żeber, pozbawionych rowków prowadzących na zewnątrz opony, ma poprawiać jazdę na prostej oraz przyczepność w suchych warunkach.

 

W celu uzyskania unikalnych osiągów w A-008P zaprojektowano też asymetryczny profil wewnętrznej i zewnętrznej strony. Dodatkowo różna konstrukcja przedniej i tylnej opony ma pozwalać sportowym samochodom Porsche osiągnąć maksimum ze swoich możliwości pokonywania zakrętów przy wysokiej prędkości.

 

Obecnie opona Yokohama A-008P przeznaczona jest dla trzech modeli Porsche: 911, 924 oraz 944.

 

Źródło: Yokohama

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).