Już blisko 650 stacji DKV Mobility oferuje HVO | MOTOFAKTOR

Już blisko 650 stacji DKV Mobility oferuje HVO

Od kilku dni na ok. 650 stacjach w Europie, w tym 50 w Niemczech, przewoźnicy mogą tankować HVO, tj. olej napędowy o obniżonej emisji CO2, z kartą DKV.

 

DKV Mobility stale rozszerza swoją ofertę paliw alternatywnych. Już dziś klienci operatora mogą kupować olej napędowy HVO o obniżonej emisji CO2 (w różnych mieszankach – do HVO100) na około 650 stacjach paliw w Europie. Z paliwa tego mogą korzystać wszystkie pojazdy z silnikiem diesla z homologacją producenta.

 

HVO umożliwia zmniejszenie emisji CO2 nawet o 90% – i to bez konieczności przerabiania lub wymiany pojazdów – mówi Sven Mehringer, dyrektor zarządzający ds. energii i usług dla pojazdów w DKV Mobility – To sprawia, że to paliwo o obniżonej szkodliwości dla środowiska jest skutecznym narzędziem dla naszych klientów do poprawy ich śladu węglowego.

 

Uwodorniony olej roślinny HVO to wysokiej jakości produkt diesla, wykonany w całości z odpadów odnawialnych. Jest produkowany z olejów roślinnych, w tym oleju rzepakowego lub palmowego oraz ich pochodnych, a nawet ze zużytych olejów spożywczych (roślinnych i zwierzęcych). Ponieważ surowce do produkcji HVO można łatwo odzyskać, paliwo to zalicza się do ekologicznych olejów napędowych, które mogą odegrać ważną rolę w realizacji celów klimatycznych.

 

Obniżona szkodliwość paliwa wynika z faktu, że spalanie HVO powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2), tlenki azotu (NOx) i cząstki stałe. Dokładny stopień redukcji emisji zależy od źródła surowca, metody produkcji i konkretnej formy mieszanki paliwa HVO. HVO może być stosowany w olejach napędowych jako domieszka – np. HVO20 lub HVO30 lub też jako czyste paliwo HVO100. Jest to idealne rozwiązanie dla pracujących dziś flot pojazdów, ponieważ jest zgodne z normą DIN 590 dla olejów napędowych (z wyjątkiem gęstości) i w przypadku większości pojazdów nie wymaga żadnych modyfikacji silnika ani specjalnego systemu dystrybucji. HVO100 i inne czyste paliwa parafinowe zgodne z normą DIN EN 15940 mogą być zatem bez wahania stosowane w nowszych silnikach wysokoprężnych – zarówno w pojazdach ciężarowych, jak i dostawczych i osobowych. Warunkiem wstępnym jest jednak zatwierdzenie HVO przez producenta pojazdu.

 

Źródło: DKV Mobility

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).