Jest więcej szybkich ładowarek ABB w stolicy | MOTOFAKTOR

Jest więcej szybkich ładowarek ABB w stolicy

Przy centrum handlowym Factory Annopol w Warszawie działa nowy hub Polenergia eMobility dla pojazdów elektrycznych. To 8 punktów ładowania na 6 stacjach ABB.

 

Na ogólnodostępnym parkingu znajduje się 6 ładowarek, które pozwalają na naładowanie każdego typu samochodu elektrycznego. Kierowcy mogą bowiem korzystać z punktów DC ze złączami CCS oraz punktów AC ze złączami Type2.

 

Punkty działają w godzinach otwarcia centrum handlowego i od momentu uruchomienia cieszą się sporą popularnością wśród kierowców „elektryków”. Urządzenia wykorzystują zieloną energię z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych należących do Grupy Polenergia.

 

Wśród zainstalowanych ładowarek najszybsza to Terra High Power 350 trzeciej generacji. Pozwala w ciągu 3 minut doładować baterię samochodu na kolejne 100 km jazdy. To pierwsza w Polsce publiczna stacja ładowania ABB o mocy 350 kW z kablami chłodzonymi cieczą.

Fot. arch. Polenergia eMobility

Ma to szczególne znaczenie, gdy parametry samochodu pozwalają „przyjąć” maksymalną moc z ładowarki, co powoduje intensywny przepływ prądu i nagrzewanie się kabla. Dzięki chłodzeniu cieczą, moc przekazywana przez ładowarkę do baterii samochodu utrzymuje się na stałym poziomie przez całą sesję ładowania, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza – mówi Łukasz Będziński z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.

 

Oprócz urządzeń, ABB dostarczyła także usługę łączności Charger connect, która umożliwia zdalny wgląd w stan ładowarki. W praktyce dzięki temu rozwiązaniu aż 95% usterek udaje się zdiagnozować zdalnie, a 75% z nich można naprawić bez konieczności przyjazdu serwisanta na miejsce. Usługa ta umożliwia aktualizacje oprogramowania i skorzystanie z zewnętrznych narzędzi opierających się o protokół OCPP (standard dla stacji ładowania).

 

Jakość, dostępność i szybkość ładowania zawsze miały znaczenie dla kierowców. Z drugiej strony dla właścicieli stacji coraz ważniejsza jest funkcjonalność i wsparcie serwisowe. ABB udostępnia swoim klientom szereg usług, wykorzystujących technologię chmury obliczeniowej. Firma dostarczyła dla Grupy Polenergia już ponad 200 ładowarek, rozlokowanych w całym kraju. Wkrótce sieć ma się powiększyć o kolejne punkty.

 

Jak wynika z Licznika Elektromobilności PZPM i PSPA, tylko w pierwszym kwartale b.r. liczba samochodów elektrycznych w Polsce zwiększyła się aż o 84% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

 

Ogólnodostępnych stacji ładowania z pewnością będzie przybywać. Dostrzegamy rosnące zainteresowanie ładowarkami, szczególnie w obiektach komercyjnych, takich jak centra handlowe czy hotele. To właśnie tam, na parkingach, zatrzymuje się coraz więcej aut elektrycznych, które podczas postoju mogłyby ładować swoje baterie – podsumowuje Łukasz Będziński.

 

Źródło: ABB

Zdjęcie gówne: arch. Polenergia eMobility

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).