Jesienne porady Textar dotyczące kontroli układu hamulcowego | MOTOFAKTOR

Jesienne porady Textar dotyczące kontroli układu hamulcowego

person Adrian Januszkiewicz 25/11/2021

Systematyczna kontrola układu hamulcowego przekłada się także na bezpieczeństwo jazdy, o czym przypomina Textar.

W okresie jesiennym i zimowym często mamy do czynienia ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Padający deszcz lub śnieg, przymrozki, mokre liście, błoto czy lód na nawierzchni będą miały wpływ na wydłużenie drogi hamowania samochodu. Podobnie jak opony zimowe wykonane z odpowiedniej mieszanki i z właściwym bieżnikiem, sprawne hamulce pomogą uniknąć wpadnięcia w poślizg i kolizji. Dlatego zdjęcie kół z samochodu powinno się traktować jako okazję do skontrolowania elementów układu hamulcowego.

 

Podstawowe oględziny układu są bardzo prostą czynnością i doświadczonemu mechanikowi zajmą kilka chwil. Wystarczy zweryfikować wygląd elementów układu hamulcowego, sprawdzić grubość i stan tarcz hamulcowych oraz stopień zużycia klocków hamulcowych. W nowoczesnych samochodach są czujniki informujące o potrzebie wymiany tego elementu, ale nawet w takich autach dobrze od czasu do czasu zerknąć na klocki i zweryfikować działanie elektroniki.

 

Sprawdzając odsłonięte elementy układu zwróćmy uwagę nie tylko na grubość klocków i tarcz hamulcowych, ale też ich wygląd. Zbadajmy, czy nie są popękane, porysowane, nie mają odbarwień świadczących o przegrzaniu lub nie są zbyt mocno skorodowane, co może wystąpić po dłuższym postoju samochodu. To również może świadczyć o potrzebie wymiany. Uszkodzone w ten sposób klocki i tarcze tracą swoje właściwości, działają mniej skutecznie i auto potrzebuje więcej czasu na zatrzymanie się. Kontrola powinna obejmować również ocenę płynności działania zacisku, w tym prowadnic, a także stanu elementów gumowych, takich jak osłony prowadnic czy tłoczka. Poprawne funkcjonowanie układu hamulcowego zawsze jest ważne, ale podczas tej pory roku staje się szczególnie istotne. Za chwilę zrobi się ślisko, przez co droga hamowania będzie miała jeszcze większe znaczenie – mówi Wojciech Sokołowski, trener techniczny TMD Friction, właściciela marki Textar.

 

Przy okazji zdjętych kół warto sprawdzić stan innych elementów, które również narażone są na oddziaływanie piasku, kamieni, wilgoci, soli drogowej. Są to m.in. pierścienie i czujniki ABS.

 

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na przewody hamulcowe. Zarówno te sztywne, jak i elastyczne. Koniecznie należy pamiętać o kontroli płynu hamulcowego. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z testera płynu, dobrze jest przynajmniej sprawdzić, jaki jest jego poziom oraz kiedy był on wymieniany. To ciecz higroskopijna, pochłania wilgoć i również z czasem traci swoje właściwości. Płyn hamulcowy powinno się wymieniać co dwa lata lub po przejechaniu 60 tysięcy km. Trzeba to robić, ponieważ płyn hamulcowy bezpośrednio odpowiada za skuteczność i poprawność działania systemów wspomagających hamowanie – wyjaśnia Wojciech Sokołowski.

 

Trener techniczny TMD Friction, właściciela marki Textar, przypomina o jeszcze jednej ważnej kwestii dotyczącej bezpieczeństwa.

 

Jeśli jesteśmy już przy temacie hamulców, to przy okazji wizyty w warsztacie warto sprawdzić, czy w naszym aucie działają światła stop. Informujmy innych uczestników ruchu drogowego o wykonywanych przez nas manewrach. Teraz bardzo szybko robi się ciemno i tylko ze sprawnym oświetleniem możemy poruszać się bezpiecznie. Ponadto, awaria świateł stop to nie tylko stwarzanie zagrożenia na drodze, ale i groźba otrzymania mandatu oraz punktów karnych – dodaje Sokołowski.

 

Wszystkie tarcze i klocki hamulcowe Textar do samochodów osobowych można łatwo znaleźć w katalogu online BrakeBook oraz aplikacji mobilnej BrakeBook.

 

Źródło: TMD Friction

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).