Jaśniej znaczy bezpieczniej | MOTOFAKTOR

Jaśniej znaczy bezpieczniej

Kierowcy z reguły nie zdają sobie sprawy, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma właściwe oświetlenie drogi po zmroku.

Dlatego mechanicy i doradcy serwisowi powinni im to uświadomić, wskazując przy tym, jakie żarówki czy palniki ksenonowe powinni stosować. Im więcej bielszego światła generują, tym lepiej dla bezpieczeństwa. Takimi, podwyższonymi parametrami świetlnymi mogą pochwalić produkty odświeżonej linii Night Breaker marki Osram.

 

By pokazać właścicielom aut, jak ważne jest skuteczne oświetlenie wystarczy im uświadomić, że nocą czas reakcji kierowcy o wysokiej sprawności psychomotorycznej jest trzykrotnie dłuższy niż w dzień, a po dwóch godzinach jazdy bez przerwy reaguje on tak, jakby miał 0,5 promila alkoholu we krwi. Prawda, że obrazowe? Dlatego osobom, które często jeżdżą po zmroku powinno proponować się korzystanie z żarówek o podwyższonych parametrach.

 

Właśnie takie parametry ma linia produktów Night Breaker firmy Osram. W najnowszej, dostępnej już na rynku gamie, wprowadzono szereg ulepszeń i modyfikacji technicznych. Zmianie uległ między innymi kształt okienka wypalanego laserowo w filtrze na bańce żarówki. Poprawiono także precyzję mocowania żarnika i zmieniono skład gazu szlachetnego, którym są wypełnione żarówki. Night Breaker Laser nowej generacji wytwarza światło jaśniejsze nawet do 150% w porównaniu z wymogami normy, a wiązka światła sięgnie nawet 150 m przed samochodem. Żarówki lepiej oświetlają drogę w konkretnych punktach, oznaczanych kodami 50R, 75R i 50V (czyli 50 m i 75 m z prawej strony na poboczu oraz 50 m przed samochodem). Właśnie one wyznaczają obszar przed samochodem, który jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa. Takie parametry w parze z bielszą barwą światła (do 20%) umożliwią kierowcom szybszą reakcję na niebezpieczeństwo podczas jazdy. Night Breaker Laser są oczywiście zgodne z przepisami, które ściśle określają m.in. dopuszczalną temperaturę barwową – zależnie od typu może ona sięgnąć nawet 4050 K. Można je kupić w typach H1, H3, H4, H7, H8, H11, HB3 i HB4.

Żarówki halogenowe 12 V, wytwarzające jaśniejsze światło, są zdecydowanie bardziej wrażliwe, a ich trwałość jest krótsza. Dlatego kierowcom poszukującym rozwiązań kompromisowych – czyli żarówek wytwarzających więcej światła, ale nie aż tak wrażliwych na warunki pracy – marka Osram dedykuje linię Night Breaker Silver. To żarówki zapewniające do 100% jaśniejsze światło i oświetlające drogę nawet do 130 m. Są one dostępne w typach H1, H4, H7 i H11.

Znacznie skuteczniejsze oświetlenie drogi mogą sobie zapewnić także właściciele aut z reflektorami ksenonowymi. Zmodernizowane palniki Xenarc Night Breaker Laser mają zmienione umiejscowienie elektrod, tak aby zapewnić optymalną pozycję łuku w trakcie wyładowania. Zmieniono także skład gazu, którym wypełniona jest bańka lampy, aby uzyskać lepszy kontrast i jasność światła. Xenarc Night Breaker Laser mogą generować do 200% jaśniejsze światło o zasięgu nawet do 250 m. Dzięki temu kierowca szybciej zauważy przeszkodę na drodze czy idącego poboczem pieszego, co da mu więcej czasu na reakcję. Dodatkową zaletą nowych lamp jest barwa światła, do 20% bielsza, dzięki której światło będzie mniej męczące dla oczu, a pasy na jezdni, ludzie idący poboczem, znaki i inne przedmioty lepiej widoczne. Nowa generacja palników ksenonowych Xenarc Night Breaker Laser jest dostępna w czterech typach – D1S, D2S, D3S i D4S. Temperatura barwowa generowanego przez nie światła to 4400-4500 K.

Produkty linii Night Breaker produkowane są w Niemczech i Stanach Zjednoczonych z najwyższą dbałością o jakość i parametry.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Osram

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).