Jak zadbać o auto i opony na wiosnę? | MOTOFAKTOR

Jak zadbać o auto i opony na wiosnę?

person Redakcja 12/05/2020

Będąc w domu, możemy efektywnie wykorzystać wolny czas i poświęcić go na odpowiednie przygotowanie pojazdu.

Wraz z poprawą pogody i chcąc wykorzystać wolny czas możemy zająć się naszymi samochodami. Niektóre czynności możemy wykonać we własnym zakresie, jednak należy przy tym zachować odpowiednie środki ostrożności.

Wymieniając opony, warto jednocześnie zadbać o ich wyważenie, odpowiednie ciśnienie oraz skontrolować głębokość bieżnika. Artur Posłuszny Product, Marketing and Key Account Manager w ITR CEE Sp. z o.o., firmie będącej oficjalnym dystrybutorem opon Yokohama w Polsce

 

Korzystając z usług wulkanizacyjnych, dobrze jest skontrolować wykonaną przez specjalistę pracę.

U wulkanizatora

Duża liczba serwisów w Polsce zajmujących się oponami sprawia, że konkurencja jest spora, ale poziom wykonanej pracy nierówny. Odbierając auto od wulkanizatora, należy skontrolować czy nie została uszkodzona opona oraz felga.

 

Ta druga powinna zostać też prawidłowo oczyszczona, a koła dokręcone kluczem dynamometrycznym ze wskazaną przez producenta samochodu siłą. Fachowy serwis użyje profesjonalnych narzędzi, zaproponuje wyważenie kół, zadba o prawidłowe ciśnienie opon, a także wymianę zaworów, które poddawane są działaniu dużych sił odśrodkowych i zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

Wiosenne porządki

Korzystając z ładniejszej aury i wolnego czasu warto zrobić porządek w samochodzie. Nie tylko umyjmy go i wyczyśćmy wnętrze, ale również pozbądźmy się nieużywanych przedmiotów, np. narzędzi, łańcuchów czy butli z płynem do spryskiwaczy.

Koła kontaktem z nawierzchnią

Koła, a dokładnie ogumienie jako jedyny element wyposażenia samochodu ma kontakt z nawierzchnią drogi. Stąd niezwykle istotne są prawidłowy wybór i zamontowanie opon, szczególnie po okresie zimowym.

 

Warto sprawdzić wyważenie kół oraz stan opon, czy nie posiadają wybrzuszeń lub pęknięć. Uszkodzona opona może pęknąć w czasie jazdy i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Pamiętaj o ciśnieniu

Prawidłowe ciśnienie w ogumieniu jest jednym z podstawowych warunków zapewniających bezpieczeństwo w trakcie jazdy. To od niego zależy, czy opona będzie dobrze przylegać do drogi w czasie przyspieszania, hamowania czy wchodzenia w zakręty.

 

Przy zbyt niskim poziomie ciśnienia obniża się stabilność pojazdu, wydłuża droga hamowania i zwiększa się spalanie. Za wysokie ciśnienie opon przekłada się na uszkodzenia ogumienia, a co za tym idzie, na szybsze zużycie zawieszenia samochodu.

 

Prawidłowa, wskazana przez producenta wartość ciśnienia znajduje się w instrukcji obsługi, naklejce na słupku przy drzwiach pojazdu, klapce wlewu paliwa lub tabliczce znamionowej przy kole zapasowym. Pomiaru należy dokonywać na zimnym ogumieniu lub jeździe nie dłuższej niż 2 km.

Bieżnik istotnym czynnikiem

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym w Polsce minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm zarówno dla opony letniej, jak i zimowej. Obecnie większość opon wyposażona jest w tzw. wskaźnik TWI (tread wear indicator – wskaźnik zużycia bieżnika). Są to zgrubienia w rowkach na środku bieżnika. Ich lokalizacja oznaczona jest trójkątem na ścianie bocznej opony.

 

Do pomiaru głębokości można wykorzystać miernik dostępny na stacjach benzynowych. Ponadto kierowca może dokonać pomiaru przy pomocy monety dwuzłotowej. Gdy złota obwódka w całości chowa się w zagłębieniach bieżnika, wtedy warunek minimalnej głębokości został zachowany.

 

Należy pamiętać o skontrolowaniu kilku miejsc bieżnika, w rowkach poprzecznych i obwodowych. Zdaniem ekspertów cytowanych w Raporcie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego[1] bieżnik płytszy niż 3 mm nie zapewnia odpowiedniego odprowadzania nadmiaru wody spod kół.

Ciśnienie wody gromadzącej się pod oponą rośnie i prowadzi do utraty kontaktu bieżnika z nawierzchnią, a w konsekwencji do utraty przyczepności, tzw. zjawiska aquaplaningu. Artur Posłuszny

 

[1] Wpływ opon na bezpieczeństwo drogowe Raport Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego z 2018 r.

 

Źródło: Yokohama

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).