Jak SEAT testuje fotele samochodowe? | MOTOFAKTOR

Jak SEAT testuje fotele samochodowe?

person Adrian Januszkiewicz 19/11/2018

Nad fotelami samochodowymi inżynierowie w Centrum Technicznym SEAT pracują jeszcze przed rozpoczęciem produkcji samochodu.

Oto pięć najbardziej wymagających testów przeprowadzanych w trzyletnim procesie opracowywania każdego fotela w samochodzie SEAT-a.

 

Zespół testerów, złożony z kobiet i mężczyzn o różnym wzroście i wadze, podczas testów wsiada i wysiada z samochodu nawet 6 000 razy tygodniowo.

Każdy tester powtarza tę akcję 700 razy, aby zasymulować to, co fotel ma wytrzymać w ciągu 5 lat . Niektórzy noszą jeansy z nitami i guzikami na tylnych kieszeniach, z różnymi szwami – wszystko po to, aby sprawdzić wytrzymałość pianek i materiałów zastosowanych w fotelu. Javier Garcia inżynier odpowiedzialny za testy foteli SEAT

Odporność na tarcie

Kolejny test polega na odtworzeniu różnorodnego nacisku na fotel w samochodzie. Symulację przeprowadza się w laboratorium SEAT-a przy pomocy manekina w kształcie tułowia o wadze 75 kg.

Przez 3 tygodnie maszyny przeprowadzają 22 000 cykli tarcia przez 24 godziny na dobę, symulując dzienne ruchy wykonywane przez użytkownika o wadze ponad 100 kg. Javier Garcia

 

Po teście należy ocenić działanie fotelu, wygląd i właściwości w porównaniu ze stanem początkowym.

300 tys. km w ekstremalnych warunkach

Samochód wprawia się w intensywny ruch wewnątrz kabiny, symulując warunki jazdy na nierównych powierzchniach. Test trwa 225 godzin, aby odtworzyć zużycie samochodu po 300 000 przejechanych kilometrów. Ten sam test sprawdza wytrzymałość na ekstremalne temperatury od +80 do –25°C.

Nasza praca polega na ocenie pojazdu przed, w czasie badania i po, aby upewnić się, że fotel nie uległ żadnym zniszczeniom. Javier Garcia

 

Wewnątrz komory w temperaturze –20°C inżynier analizuje działanie podgrzewanego siedzenia w SEAT Arona. Używa kamery termograficznej, aby sprawdzić, czy fotel osiąga komfortową temperaturę w ciągu zaledwie 3 minut, a temperaturę 40°C 15 minut później. Mapa pokazuje również, czy ciepło jest równomiernie rozłożone na całej powierzchni, co przyczynia się do komfortu przyszłego kierowcy.

Z precyzją do kilku milimetrów

Czy istnieje idealna pozycja siedząca, zapewniająca bezpieczeństwo i komfort? Odpowiedź brzmi „tak”. Javier García i jego zespół inżynierów mają skalę do 20 punktów, aby zweryfikować prawidłową pozycję tułowia, odległość od zagłówka i kąt ułożenia uda kierowcy.

Najważniejszym aspektem jest umiejscowienie bioder manekina oraz ułożenie takich elementów foteli jak zagłówki, które są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa pasażerów. Dzięki tym obliczeniom możemy zagwarantować, że fotele w samochodach SEAT są zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Javier Garcia

 

Źródło: SEAT

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).