Jak poprawić widoczność? – TRICO odpowiada | MOTOFAKTOR

Jak poprawić widoczność? - TRICO odpowiada

person Redakcja 24/04/2023

TRICO wskazuje na główne czynniki ograniczające widoczność przez przednią szybę i podpowiada, jak można je skutecznie wyeliminować.

 

Dobre wycieraczki, to tylko jeden z czynników wpływających na poprawę widoczności przez przednią szybę. Jest jeszcze 6 innych, które odgrywają niezwykle ważną rolę w tej kwestii.

Prawidłowe ustawienie wycieraczek

Nawet najlepsze wycieraczki mogą niewłaściwie oczyszczać szybę, jeśli źle dobierze się ich długość lub nieprawidłowo zamontuje. Wystarczy przejść się obok samochodów zaparkowanych pod hipermarketem, aby zauważyć, jak duża część z nich ma wycieraczki zbyt długie (podczas pracy dotykają uszczelek), zbyt krótkie (oczyszczają za małą powierzchnię szyby) albo źle osadzone (w skrajnym położeniu wycieraczka od strony kierowcy zatrzymuje się zbyt daleko od słupka). Wszelkie te nieprawidłowości są doskonale widoczne po śladach pracy wycieraczek pozostawionych na szybie.

Jeśli masz problem z doborem wycieraczek, sprawdź w instrukcji obsługi samochodu lub w katalogu producenta wycieraczek, jakie długości piór są odpowiednie do danego modelu auta. Skontroluj mocowanie ramion wycieraczek i jeśli widzisz, że ich zakres pracy jest nieprawidłowy – samodzielnie lub z pomocą warsztatu zdejmij ramiona i zamontuj je ponownie, korygując ich położenie. Porada Trico

Płyn do spryskiwaczy jest niezbędny

W sezonie wiosenno-letnim dość często zapominamy o uzupełnieniu płynu. Zdarza się, że przez przypadek używamy wycieraczek na sucho, aby przetrzeć zakurzoną szybę. Takie sytuacje niszczą nie tylko wycieraczki, ale także szkło, które pokrywa się siatką małych rys lub matowieje.

Odpowiedni dobór piór wycieraczek

Sama długość piór to nie wszystko. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj wycieraczki. Zazwyczaj zastanawiamy się nad klasycznymi modelami z widocznym stelażem, a także wersją bez stelaża (tzw. bezszkieletowe). Te pierwsze lepiej sprawdzają się w starszych modelach samochodów, te drugie – w nowszych, w których szyba jest dość mocno wyprofilowana. Wycieraczki bezszkieletowe znacznie lepiej dopasowują się do tego rodzaju szyb, a tym samym zapewniają skuteczne ich oczyszczenie.

Czysta szyba

Raz na jakiś czas warto dokładnie ręcznie umyć całą przednią szybę z obu stron. Odczuwalnie poprawi to widoczność i ułatwi pracę wycieraczkom, które nie będą musiały „przeskakiwać” np. po resztkach zaschniętych owadów.

Walka z rysami

Im starszy pojazd, tym więcej małych rys na przedniej szybie. Drastycznie pogarszają one widoczność podczas deszczu, a także wtedy, kiedy jedzie się pod słońce. Niestety nie należy ich polerować, ponieważ na szybie mogą tworzyć się soczewki zniekształcające obraz. Starą szybę trzeba po prostu wymienić. Zwykle jest to wydatek rzędu 600-1500 zł. Jeśli ktoś dużo jeździ i nie planuje zbyt szybko rozstawać się z autem, z pewnością doceni taką inwestycję. Poprawa komfortu jazdy i bezpieczeństwa będzie bardzo wyraźnie odczuwalna.

Czyste pole widzenia

Na zakończenie apel do kierowców – usuńmy z pola widzenia wszystko to, co niepotrzebnie ogranicza widoczność. Maskotki, stare zawieszki zapachowe, przesadnie rozbudowane uchwyty do telefonu, nawigacji czy napojów. To uwaga głównie pod adresem kierowców ciężarówek i busów, którzy nierzadko zamieniają deskę rozdzielczą w półkę na podręczne przedmioty (zresztą takie półki – nakładki są dostępne w sprzedaży i cieszą się sporym zainteresowaniem), ale i użytkownicy pojazdów osobowych mają czasem w tej dziedzinie co nieco na sumieniu.

 

Źródło: TRICO

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).