Jak Polacy tankują i gdzie najwięcej za to płacą? – raport Wyślij Busem | MOTOFAKTOR

Jak Polacy tankują i gdzie najwięcej za to płacą? - raport Wyślij Busem

Zespół analityczny wyslijbusem.pl przeprowadził ankietę wśród mieszkańców największych polskich miast odnośnie zużycia i wykorzystania przez nich paliw w pojazdach. Są już wyniki.

 

 • Najmniej na paliwo wydają mieszkańcy Katowic, Wrocławia i Łodzi, natomiast najwięcej kierowcy ze Szczecina, Warszawy i Poznania
 • Nieco ponad połowa ankietowanych wydaje na paliwo poniżej 500 zł w skali miesiąca
 • Tylko 16,2% ankietowanych przeznacza na paliwo ponad 1000 zł miesięcznie
 • Zdecydowana większość mieszkańców twierdzi, że paliwo powinno być tańsze
 • Najwięcej ankietowanych mieszkańców Poznania, Krakowa i Bydgoszczy uważa, że paliwo jest zbyt drogie
 • Tylko 3,2% Polaków uważa, że paliwo nie jest drogie lub nie ma zdania na ten temat. Dotyczy to mieszkańców Wrocławia, Gdańska i Warszawy
 • Średnio 58,9% Polaków tankuje raz w tygodniu, natomiast 41,1% tankuje raz na dwa tygodnie lub rzadziej
 • Ponad połowa Polaków tankuje mocniejsze paliwo. Taką deklarację złożyli ankietowani z Białegostoku, Wrocławia i Łodzi
 • W skali miesiąca największe dystanse pokonują ankietowani z Białegostoku, Szczecina oraz Warszawy
 • Najwięcej mieszkańców Szczecina, Warszawa i Białegostoku deklaruje, że posiada pojazdy o wartości do 20 tys. zł, natomiast ankietowani z Poznania, Łodzi i Krakowa mają samochód powyżej tej kwoty
 • Statystycznie najwięcej Polaków posiada samochód na benzynę, natomiast najmniej jeździ pojazdami z napędem hybrydowym
 • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

Ile Polacy wydają średnio na paliwo i w których miastach najwięcej?

Źródło: Wyślij Busem

Jak wskazują analitycy wyslijbusem.pl, Polacy oszczędzają na paliwie. Ponad 54% Polaków tankuje paliwo na kwotę poniżej 500 zł miesięcznie. Natomiast wydatki na paliwo powyżej 1000 zł miesięcznie deklaruje tylko 16,2% ankietowanych.

 

Najmniej na paliwo wydają mieszkańcy Katowic (blisko 63%). Drugie miejsce zajął Wrocław – nieco ponad 60% ankietowanych odpowiedziało, że miesięcznie nie przeznacza na paliwo więcej niż 500 zł. W pierwszej trójce pojawiają się również mieszkańcy Łodzi osiągając ponad 2 punkty procentowe mniej od Wrocławia. Natomiast ankietowani ze Szczecina dominują w grupie ankietowanych wydających powyżej 1000 zł miesięcznie na paliwo. Mieszkańcy stolicy należą do grupy osób, które w porównaniu do innych miast wojewódzkich, przeznaczają równie dużą kwotę na paliwo w skali miesiąca.

W których miastach najwięcej mieszkańców uważa, że paliwo powinno być tańsze?

Źródło: Wyślij Busem

Przeprowadzona ankieta wykazała, że Polacy nie są zadowoleni z cen paliw w Polsce. Aż 95,8% ankietowanych twierdzi, że paliwo powinno być tańsze. Rozbieżność procentowa w poszczególnych miastach nie jest zbyt duża – blisko 99% mieszkańców Poznania i Krakowa uważa, że paliwo w Polsce jest zbyt drogie. Zaledwie 3,2% ankietowanych nie narzeka na obecne ceny paliw lub nie ma zdania na ten temat. Dotyczy to szczególnie ankietowanych z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. W przeprowadzonych badaniach Wrocław osiągnął 5 punktów procentowych mniej niż Poznań.

Jak często tankują mieszkańcy największych miast?

Źródło: Wyślij Busem

Częstotliwość uzupełniania baku w aucie jest uzależniona głównie od sposobu wykorzystania pojazdu. Nie bez znaczenia są również wysokie ceny paliwa w Polsce. Właściciele pojazdów to najczęściej osoby aktywne zawodowo, które dojeżdżają do miejsca pracy. Samochody wykorzystują również do załatwiania codziennych spraw, takich jak zakupy.

 

Zgodnie z wynikami badań, większość kierowców poruszających się po polskich drogach musi tankować samochód przynajmniej raz w tygodniu – tak zadeklarowało blisko 59% ankietowanych. Ponad 41% badanych osób odwiedza stację benzynową raz na dwa tygodnie lub rzadziej. Samochód najczęściej tankują mieszkańcy Warszawy – prawie 66% warszawiaków robi to przynajmniej raz w tygodniu. Na drugim miejscu plasuje się Szczecin z wynikiem ponad 64%. Jednocześnie mieszkańcy tego miasta, zaraz po Białymstoku, pokonują najwięcej kilometrów w skali miesiąca. Na podium znajduje się również Gdańsk – ponad 58% ankietowanych gdańszczan tankuje samochód częściej niż raz w tygodniu. Najrzadziej tankują pojazdy mieszkańcy Wrocławia – 44,6% badanych osób odwiedza stację benzynową raz na dwa tygodnie lub rzadziej. To o 10,5 punktu procentowego mniej niż w przypadku warszawiaków. Warto zauważyć, że ankietowani z Wrocławia najmniej narzekają na ceny paliw.

Ilu Polaków inwestuje w mocniejsze paliwa do swoich samochodów?

Źródło: Wyślij Busem

Paliwo o większej liczbie oktanów spala się wolniej, bardziej równomiernie i pozwala wygenerować większą moc przez silnik w danej jednostce czasu. Może to być powód, dla którego prawie 44% Polaków inwestuje w mocniejsze paliwa. Dla ponad 56% kierowców nie ma to znaczenia i wolą tankować tańsze paliwo.

 

Wśród miast wojewódzkich najwięcej mieszkańców Białegostoku inwestuje w lepsze paliwo – taką deklarację złożyło 52,4% ankietowanych. Jednocześnie białostoczanie pokonują najwięcej kilometrów w skali miesiąca w porównaniu do mieszkańców innych miast. Na drugim miejscu plasuje się Wrocław – prawie 52% mieszkańców tego miasta tankuje mocniejsze paliwo. W grupie ankietowanych, którzy również wolą wlewać do baku lepszej jakości benzynę zalicza się Łódź z wynikiem 46,6%, osiągając prawie 5 punktów procentowych mniej od Wrocławia.

 

Jak się okazuje, mieszkańcy Krakowa wolą tankować słabsze paliwo. Taką deklarację złożyło prawie 64% mieszkańców tego miasta. To aż 16% więcej ankietowanych w porównaniu do Białegostoku. Niechęć do tankowania mocniejszego paliwa może wynikać zarówno z rosnących cen, jak i braku chęci podwyższania komfortu jazdy.

W których miastach mieszkańcy pokonują największe dystanse w skali miesiąca?

Źródło: Wyślij Busem

Mimo wysokich cen paliw w Polsce, zdecydowana większość ankietowanych nie rezygnuje z podróży. Na pierwszym miejscu plasuje się Białystok – aż 75,7% ankietowanych z tego miasta pokonuje dystans 1 tys. km i więcej w ciągu miesiąca. Na drugim miejscu znaleźli się respondenci ze Szczecina z wynikiem bardzo zbliżonym do ankietowanych z Białegostoku (75,6%). Na podium można znaleźć również Warszawę, która osiągnęła 2 punkty procentowe mniej niż wyżej wymienione miasta (73,7%). Jak wynika z przeprowadzonych badań różnice są niewielkie.

 

Istnieje za to przepaść pomiędzy Białymstokiem a Krakowem, pomiędzy tymi miastami jest 10 punktów procentowych różnicy. Miesięcznie najwięcej mieszkańców Krakowa przemierza dystans pomiędzy 1 tys. a 2 tys. kilometrów. Jak wynika z raportu, statystycznie najwięcej Polaków robi w ciągu miesiąca 1-2 tys. km. Powyżej 5 tys. km miesięcznie pokonuje tylko 4,1% ankietowanych, a poniżej 1 tys. km prawie 30% badanych osób.

Jakiej wartości autami porusza się najwięcej Polaków?

Źródło: Wyślij Busem

Poznaniacy najbardziej narzekają na wysokie ceny paliw w Polsce, jednocześnie najczęściej poruszają się droższymi autami w porównaniu do respondentów z innych miast. Badanie pokazuje, że 39,4% ankietowanych z Poznania posiada auto o wartości powyżej 20 tys. zł. Na samym końcu znalazł się Szczecin – nieco ponad 23% badanych porusza się samochodami o wartości przekraczającej 20 tys. zł.

 

W Polsce dominują głównie starsze, tańsze samochody – jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców średni wiek samochodu osobowego wynosi nieco ponad 15 lat. Najwięcej mieszkańców Szczecina (prawie 77%) posiada samochód o wartości do 20 tys., na drugim miejscu znajduje się Warszawa (71,4%), natomiast czołówkę zamyka Białystok – trochę ponad 70% mieszkańców tego miasta deklaruje, że posiada samochód o wartości mniejszej niż 20 tys. zł.

Podział jednostek napędowych wśród wszystkich przebadanych osób

Źródło: Wyślij Busem

Najpopularniejsze paliwa stosowane w samochodach osobowych to te w formie ciekłej, czyli benzyna i olej napędowy. Wybór jednostki napędowej jest indywidualną decyzją, na którą wpływ ma dużo czynników m.in. sposób użytkowania auta i jego funkcjonalność. Zgodnie z wynikami badań, najpopularniejszym paliwem jest niezmiennie benzyna – tak deklaruje 57,1% ankietowanych. Natomiast 42% respondentów posiada samochód z silnikiem diesla. Z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu opłacalność finansowa w kwestii wyboru jednostki napędowej. Z tego względu samochody hybrydowe zyskują na popularności w Polsce. Jednak wciąż jest to mały odsetek. Obecnie niecały 1% użytkowników aut zdecydowało się na wybór napędu hybrydowego.

Metodologia badania

Dane zostały zebrane metodą CAWI (badania ankietowe online) na próbie 1381 respondentów w 10 największych wybranych miastach Polski. Raport został opublikowany w dniu 29 listopada 2022 roku. Badania przeprowadzono w Q2/Q3 2022 roku.

 

Źródło: Wyślij Busem

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).