Inter Cars: program Młode Kadry | MOTOFAKTOR

Inter Cars: program Młode Kadry

Rozwój kompetencji i promocja zawodu mechanika, to obecnie jedne z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoi branża motoryzacyjna.

To z myślą o zaspokojeniu tych potrzeb, Inter Cars stworzył program Młode Kadry, który z roku na rok pomaga młodym uczniom pielęgnować zdobytą wiedzę i stwarza okazje do jej wykorzystania.

O co w tym chodzi?

Młode Kadry to program stworzony przez Inter Cars, polegający na współpracy ze szkołami m.in. poprzez wyposażenie placówek w nowoczesny sprzęt do naprawy i diagnostyki usterek w samochodach. Dostarcza także wiedzę niezbędną do kształcenia przyszłych mechaników. Przez wielu inicjatywa ta określana jest mianem „zawodowej trampoliny”, która młodym ludziom ma ułatwić start i wejście w zawodowe życie. Program wspiera m.in. olimpiady wiedzy, praktyki i staże dla najlepszych uczniów.

Współpracujemy na co dzień z 17 szkołami, które wspieramy zarówno, jeśli chodzi o kwestie związane ze sprzętem potrzebnym do nauki, jak również od strony merytorycznej, dając uczniom dostęp do wiedzy i starając się nią ich zainteresować. Nasz program dociera do 8500 młodych adeptów sztuki naprawy samochodów, którzy w przyszłości będą stanowić o sile i kondycji naszej branży. To bardzo budujące, że wspólnie umacniamy te fundamenty.

koordynator projektu Młode Kadry w Inter Cars - Marta Ciesielska

 

Należy podkreślić, że polski dystrybutor nie jest osamotniony w swoich działaniach. Bez wsparcia partnerów programu, Grupy Schaeffler, Bosch, Castrol, Contitech, Knecht Filter, Mahle, BioService, NTN-SNR i Osram, jego skuteczność nie byłaby tak imponująca. Na szczęście włodarze tych przedsiębiorstw również podzielają wizję Inter Cars, chętnie angażując się w edukację młodzieży i przekazywanie jej najlepszych praktyk.

Young Car Mechanic

Young Car Mechanic to konkurs, który jest ukoronowaniem programu Młode Kadry. W maju 2018 roku odbył się II międzynarodowy finał tej imprezy. 15 uczniów z 5 krajów wspólnie rywalizowało o miano najlepszego młodego mechanika w Europie. Wcześniej jednak każdy z nich musiał zmierzyć się z eliminacjami krajowymi, które były dla nich sprawdzianem posiadanej wiedzy i umiejętności praktycznych.

Pamiętam, że poziom przygotowanych zadań podczas finału był naprawdę wysoki. W moim odczuciu wszystkie konkurencje bardzo realnie oddały sytuacje, z którymi na co dzień można spotkać się podczas pracy w warsztacie. Wygrana w konkursie to dla mnie duże wyróżnienie, które dodatkowo napędza mnie do rozwoju swoich umiejętności jako mechanika samochodowego.

zwycięzca II Międzynarodowego Finału Young Car Mechanic - Bartłomiej Januszewski

 

Organizatorzy konkursu, aby dodatkowo zmotywować jego uczestników, co roku przygotowują pakiet cennych nagród. Tym razem łączna pula nagród dla trzech pierwszych miejsc wynosiła aż 100 tysięcy zł. Było to możliwe dzięki wsparciu partnerów, firm Elring, Bosch, Hella, ZF Aftermarket oraz Lauber. Dodatkowo wszyscy finaliści zostali zaproszeni wraz ze swoimi nauczycielami na wycieczkę do Stuttgartu, podczas której odwiedzili fabrykę Elringa oraz muzea Mercedesa i Porsche.

Wyjazd z innymi uczestnikami wspominam bardzo miło i jestem przekonany, że na długo zostanie on w mojej pamięci. To była fantastyczna przygoda, podobnie jak wszystkie etapy konkursu Young Car Mechanic. To bardzo pozytywne uczucie, kiedy wiesz, że tak wielkie i rozpoznawalne firmy starają się pomóc Ci w rozwoju Twojej kariery. Z pełną odpowiedzialnością zachęcam wszystkich swoich młodszych kolegów do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

uczestnik i finalista Young Car Mechanic z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu - Paweł Smolaga

Szansa na sukces

Zarówno program Młode Kadry, jak i konkurs Young Car Mechanic mają za zadanie promocję zawodu mechanika i pomoc w rozwoju kompetencji młodych uczniów. Udział w obu tych inicjatywach to nie tylko szansa na przygodę życia i wygranie fantastycznych nagród, ale również możliwość zbudowania pożądanego wizerunku w oczach przyszłego pracodawcy.

Udział w zeszłorocznej edycji Young Car Mechanic miał bardzo duże przełożenie na moją przyszłość. Dzięki temu, że miałem okazję uczestniczyć w tym konkursie udało mi się dostać bardzo ciekawą ofertę pracy, z której skorzystałem i w której pracuję do dzisiaj. To doskonałe potwierdzenie moich ambicji i chęci rozwoju, dlatego bez problemu znaleźliśmy z moim pracodawcą wspólny język i mogłem bez przeszkód rozpocząć zawodową karierę.

uczestnik I edycji Young Car Mechanic - Arkadiusz Wróbel

Jeśli mógłbym przeżyć jeszcze raz przygodę z konkursem, bez wahania wziąłbym w niej udział. Cieszę się, że mogłem być częścią tego programu i na własnej skórze zmierzyć się z przygotowanymi zdaniami. To było bardzo fajne móc sprawdzić dotychczasową wiedzę i zweryfikować swoje umiejętności na tle kolegów z innych szkół.

uczestnik I edycji Young Car Mechanic - Mikołaj Banaszak

 

Branża motoryzacyjna w Polsce rośnie w siłę, jednak na przeszkodzie w jej rozwoju może stanąć brak pracowników, którzy gotowi byliby podjąć pracę w różnych warsztatach. To tylko potwierdza jak ważne dla rynku automotive są wyżej opisane inicjatywy.

 

Źródło: Inter Cars

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).