Honda Jazz Crosstar - hybryda idealna do miasta | MOTOFAKTOR

Honda Jazz Crosstar - hybryda idealna do miasta

Honda Jazz Crosstar e:HEV - testowaliśmy hybrydę, która kryje w sobie dwa kompaktowe silniki elektryczne, współpracujące z 1,5-litrowym silnikiem benzynowym.

Nowa Honda Jazz Crosstar w wersji hybrydowej to model z emblematem e:TECHNOLOGY, pozornie niewielki miejski samochód, kryjący jednak zaskakująco przestronne wnętrze i zaawansowany układ hybrydowy. Na rynek europejski ma trafić do 2022 roku.

 

Pod maską nowa Honda Jazz Crosstar kryje system e:HEV: dwa kompaktowe silniki elektryczne o wysokiej mocy, współpracujące z 1,5-litrowym silnikiem benzynowym DOHC i-VTEC, akumulator litowo-jonowy, przekładnię bezpośrednią oraz jednostkę sterującą przepływem mocy. Łączna moc 109 KM/80 kW pozwala na rozpędzenie samochodu do 100 km/h w 9,4 sekundy i osiągnięcie maksymalnej prędkości 175 km/h.

 

Zamiast konwencjonalnej skrzyni biegów, w Jazzie przeniesienie napędu realizuje nowo opracowana, elektronicznie sterowana przekładnia (e-CVT) o stałym przełożeniu, łącząca bezpośrednio ruchome elementy. W trybie napędu hybrydowego nowe oprogramowanie jednostki sterującej przekładnią e-CVT zapewnia wysoki moment obrotowy dostarczany wprost z silnika elektrycznego, podczas gdy silnik spalinowy zapewnia odczucie liniowego przyrostu prędkości w momencie przyspieszania, podobne do wrażeń, jakie mamy w przypadku przekładni wielostopniowej.

Honda Jazz Crosstar - jak sprawdza się w mieście i na trasie

Hybrydową Hondę Jazz Crosstar testowaliśmy w cyklu mieszanym – trochę warszawskich korków i trasa szybkiego ruchu. To, co pozytywnie zaskakuje, to spalanie. W cyklu typowo miejskim, na zatłoczonym ulicach udało się osiągnąć 5,3 l/100 km. Z kolei 3,8 l/100 km to wynik jazdy w całym cyklu, włączając do miejskiej jazdy trasę, która daje możliwość płynnej jazdy bez korków i zatrzymywania się na światłach. Biorąc pod uwagę obecne ceny benzyny – zachęcający wynik.

 

Plusem jest także świetne prowadzenie, samochód „nie męczy” kierowcy. Zdecydowanie najlepiej prowadzi się jednak w mieście, idealnie przy prędkości 60-70 km/h. Zdecydowanie „słychać” wtedy różnicę między samochodem z silnikiem spalinowym, a hybrydą. Honda Jazz Crosstar płynie dosłownie bezgłośnie na silniku elektrycznym. Podczas jazdy miejskiej samochód samodzielnie przełącza się pomiędzy napędem hybrydowym i elektrycznym.

 

Zaawansowany hybrydowy system e:HEV płynnie wybiera jeden z trzech dostępnych trybów jazdy:

 

  • Tryb elektryczny (EV Drive): akumulator litowo-jonowy zasila bezpośrednio elektryczny silnik napędowy.
  • W hybrydowym trybie pracy (Hybrid Drive), silnik benzynowy wytwarza energię, która trafia do generatora, gdzie jest zamieniana na prąd, przekazywany następnie do silnika elektrycznego.
  • Tryb silnika spalinowego – mechanizm sprzęgła blokującego tworzy bezpośrednie połączenie między silnikiem benzynowym i napędzanymi kołami a moment napędowy jest kierowany z silnika wprost na koła.

 

Inaczej sytuacja wygląda na trasie szybkiego ruchu, przy wyższych prędkościach. W czasie szybkiej jazdy autostradowej wykorzystywany jest tryb silnika spalinowego, który może być wspomagany dodatkową szczytową mocą silnika elektrycznego, dostępną na żądanie przy szybkim przyspieszaniu. I tę zmianę już słychać, co ucieszy z pewnością przeciwników elektromobilności. Na trasie mamy wrażenie, że jedziemy samochodem spalinowym, bo jest on wtedy zdecydowanie głośniejszy.

 

Podczas jazdy w trybie hybrydowym nadmiar mocy silnika benzynowego może służyć do doładowywania baterii, które odbywa się za pośrednictwem drugiego silnika elektrycznego, pełniącego rolę generatora. Tryb elektryczny włącza się również, gdy samochód zwalnia, wytwarzając energię poprzez hamowanie odzyskowe, w celu doładowania akumulatora trakcyjnego.

 

Elektryczny silnik napędowy osiąga prędkość obrotową do 13 300 obr/min przy maksymalnej prędkości pojazdu, wynoszącej 175 km/h. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny już od 0 na skali obrotów.

Prowdzenie i systemy bezpieczeństwa

Zdecydowanym plusem hybrydowej Hondy Jazz Crosstar jest płynne prowadzenie i utrzymanie toru jazdy. W samochodzie zastosowano nowe mocowanie amortyzatora, wykonanego w technologii odlewu wysokociśnieniowego. Zawieszenie Hondy Jazz Crosstar to także nowy materiał, z którego wykonano sprężyny oraz tuleje o obniżonym współczynniku tarcia, a także nastawy układu zawieszenia belki skrętnej z tyłu. Geometria przedniego zawieszenia, o niskim przednim środku obrotu, zwiększającym stabilność pomaga podczas pokonywania zakrętów. Prowadzenie ułatwia także elektrycznie wspomagany układ kierowniczy.

 

W samochodzie zastosowano hamulce tarczowe przy wszystkich kołach – z przodu wentylowane tarcze o średnicy 262 mm, a z tyłu pełne tarcze o średnicy 239 mm. Do elektronicznych systemów układu hamulcowego należą: system kontroli stabilności jazdy (VSA), układ wspomagania siły hamowania (BAS), system ułatwiający ruszanie na wzniesieniu (HSA) oraz automatyczna blokada hamulca.

 

Dodatkowo, w samochodzie mamy system ograniczający skutki kolizji (Collision Mitigation Braking System) z poprawioną skutecznością wykrywania pieszych w warunkach nocnych, tempomat adaptacyjny,  system utrzymywania na pasie ruchu (LKAS), który funkcjonuje od prędkości 72 km/h, zarówno na drogach miejskich, jak i poza miastem oraz na drogach wielopasmowych, system ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu, system monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach, system rozpoznawania znaków drogowych,  inteligentny ogranicznik prędkości oraz system automatycznego sterowania światłami drogowymi.

 

Ultracienkie słupki A, które płynnym łukiem biegną od maski, poprawiają widoczność w poziomie do 90 st., co jest wynikiem wiodącym w segmencie (69 st. w poprzednim modelu). Dzięki temu rozwiązaniu, ukrytym wycieraczkom szyby i płaskiej desce rozdzielczej, pasażerowie mają niezakłócone, szerokie pole widzenia, a przez panoramiczną szybę przednią i przednie szyby boczne do wnętrza dociera więcej naturalnego światła. Takie rozświetlenie daje pasażerom wrażenie przestronności jasnego, otwartego wnętrza.

 

Zdecydowanie na plus można ocenić rozwiązanie, które zapewnia kierowcy bardzo dobrą widoczność. Ultracienkie słupki A, które płynnym łukiem biegną od maski, poprawiają widoczność w poziomie do 90 stopni. Dzięki temu rozwiązaniu, ukrytym wycieraczkom szyby i płaskiej desce rozdzielczej, pasażerowie i kierowca mają szerokie pole widzenia, także dzięki zastosowaniu panoramicznej szyby przedniej i przednim szybom bocznym.

Przestronne wnętrze

Z pozoru niewielka Honda Jazz Crosstar kryje w sobie przestronne, bardzo funkcjonalne wnętrze. Pojemność bagażowa wynosi 304 litry przy podniesionych oparciach tylnej kanapy i wzrasta do 1205 litrów, gdy oparcia zostaną złożone (załadunek do linii dachu). Osiągnięto to dzięki rozplanowaniu elementów hybrydowego układu napędowego w podwoziu i w komorze silnika.

 

Zasadnicze zmiany obejmują umieszczenie kolektora wlotowego i komponentów w górnej części silnika. Uzyskano w ten sposób przestrzeń dla obu silników elektrycznych (silnika napędowego i generatora) zintegrowanych w komorze silnika, a także jednostki sterującej przepływem mocy (PCU), która jest mniejsza o 20% w porównaniu z dotychczas stosowanymi.

 

Dzięki temu akumulator niskonapięciowy (12V) może zmieścić się również w komorze silnika, zwalniając miejsce z tyłu. Tak efektywne rozmieszczenie komponentów było możliwe także dzięki zastosowaniu najnowszych półprzewodników wysokiej mocy w jednostce PCU. Nietypowe w tej klasie samochodów jest umieszczenie zbiornika paliwa w centralnej części podłogi, pod przednimi siedzeniami.

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).