Grupa Wielton z trudnym Q1 2024 | MOTOFAKTOR

Grupa Wielton z trudnym Q1 2024

I kwartał roku 2024 był bardzo wymagający dla Grupy Wielton. Osiągnęła w nim wyraźnie gorsze wyniki finansowe niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

  • W I kwartale 2024 roku przychody Grupy Wielton wyniosły 548,3 mln zł, malejąc o 35,4% r/r.
  • Grupa utrzymała czołowe pozycje na kluczowych rynkach, ze sprzedażą na poziomie ok. 3,7 tys. szt.
  • W minionym kwartale osiągnęła zysk netto na poziomie -17,9 mln zł wobec 12,8 mln zł rok wcześniej.
  • W trudnym otoczeniu rynkowym Grupa wypracowała wynik EBITDA na poziomie 10,6 mln zł, malejąc r/r o 76,9%. Marża EBITDA wyniosła 1,9% wobec 5,4% w I kwartale 2023 roku.
  • W I kwartale 2024 roku Grupa utrzymała bezpieczny poziom wskaźnika długu netto do EBITDA na poziomie 2,81.
  • Grupa koncentruje działania na intensyfikacji działań sprzedażowych oraz ograniczaniu kosztów funkcjonowania.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter
Paweł Szataniak, Prezes Zarządu Grupy Wielton
Paweł Szataniak, Prezes Zarządu Grupy Wielton, Fot. Wielton

„W pierwszym kwartale 2024 roku cała branża na rynku europejskim zmagała się z około 24% r/r. zmniejszeniem rynku, będącym kontynuacją trendu spadkowego z drugiego półrocza 2023 roku. W Grupie Wielton koncentrowaliśmy działania na aktywizacji sprzedaży przy ograniczaniu kosztów funkcjonowania poszczególnych spółek. Wierzę, że mimo trwającej od kilku miesięcy dekoniunktury, nasze doświadczenie i aktywne reagowanie na zmiany, pozwolą Grupie Wielton przejść przez okres spowolnienia bez większych perturbacji. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo finansowe Grupy” – mówił Paweł Szataniak, Prezes Zarządu Grupy Wielton.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku Grupa Wielton odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 548,3 mln zł, co oznacza spadek o ponad 35% w porównaniu do poprzedniego roku. Wolumen sprzedaży wyniósł 3 668 sztuk, co jest o 30,3% mniej niż rok wcześniej. EBITDA spadła o niemal 77%, osiągając poziom 10,6 mln zł.

W realiach spadku rynku w pierwszym kwartale 2024 roku, Grupa Wielton odnotowała marżę EBITDA na poziomie 1,9%, w porównaniu do 5,4% rok wcześniej. Pod koniec kwartału wskaźnik długu netto/EBITDA Grupy wynosił 2,81, co jest uważane za bezpieczny poziom.

Pomimo trudnej sytuacji na rynku, związanej z ograniczonym popytem na naczepy i przyczepy, Grupa Wielton utrzymała swoją pozycję na większości kluczowych europejskich rynków w I kwartale 2024 roku.

W Polsce, w warunkach spadku sprzedaży naczep i przyczep o 30,2%, łączne udziały spółek Wielton i Langendorf osiągnęły poziom 12,9%. Klienci zarejestrowali 628 pojazdów tych marek, co spowodowało ich awans na drugie miejsce na rynku. Wolumen sprzedaży Grupy Wielton w Polsce zmniejszył się o 25% do 912 sztuk, generując 125,2 mln zł przychodów, czyli o ponad 33% mniej niż w analogicznym okresie w 2023 roku.

Mimo spadku o ponad 17% r/r na rynku francuskim, spółka Fruehauf utrzymała pierwszą pozycję z udziałami wynoszącymi 16,3%. W I kwartale 2024 roku Grupa Wielton sprzedała 689 pojazdów na rynku francuskim (co oznacza spadek o 38% r/r) i odnotowała ponad 39% mniejsze przychody, wynoszące 107,2 mln zł w porównaniu do 176,4 mln zł rok wcześniej. Podczas tego okresu spółka Fruehauf wprowadziła na rynek nowe produkty, takie jak Top Slide (elektryczny dach przesuwny), System Safe-Control dla naczep furgonowych oraz rozwiązania telematyczne i TPMS Aberg Connect.

W I kwartale bieżącego roku Grupa Wielton sprzedała 514 pojazdów na rynku brytyjskim, co stanowiło spadek o ponad 49% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody ze sprzedaży wyniosły 71,8 mln zł, co oznacza spadek o 57% r/r. Ze względu na brak dostępnych danych rejestracyjnych, szacuje się, że liczba rejestracji pojazdów mogła spaść o około 50% r/r. W międzyczasie spółka Lawrence David wykorzystuje ten okres spowolnienia rynkowego do zwiększenia mocy produkcyjnych, w tym poprzez wprowadzenie nowych robotów spawalniczych.

W I kwartale tego roku, piątą pozycję na niemieckim rynku utrzymały się spółki Langendorf oraz Wielton GmbH, które zanotowały spadek udziałów rynkowych o ponad 15%, sięgając poziomu 2,1%. Grupa Wielton sprzedała 312 pojazdów na tym rynku (o 17% mniej niż rok wcześniej), osiągając przychody na poziomie 63,8 mln zł, co stanowi niewielki wzrost względem roku poprzedniego (63,2 mln zł).

W krajach Europy Środkowej i Wschodniej (CEE), gdzie w I kwartale odnotowano prawie 33% spadek r/r, udziały spółki Wielton wzrosły do 6,6% z 5,5% rok wcześniej, co umocniło ją na piątej pozycji. Sprzedano tam 291 sztuk pojazdów, co oznacza spadek o 21% r/r, przy jednoczesnym spadku przychodów ze sprzedaży o ponad 35% do 35,6 mln zł. Działania sprzedażowe zaowocowały także rozpoczęciem współpracy z nowym dealerem w Słowenii oraz Chorwacji.

Na rynku we Włoszech spółki Viberti oraz Fruehauf zdobyły czwartą pozycję, osiągając udziały na poziomie 8,9%, pomimo spadku rynku o niemal 26% r/r. W I kwartale roku 2024 Grupa sprzedała w tym kraju 205 pojazdów w porównaniu do 257 szt. z poprzedniego roku, generując przychody w wysokości 28,5 mln zł (spadek o 28,2% r/r). Dodatkowo rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad nowym podwoziem dla aluminiowych wywrotek, które mają być wprowadzone na rynek włoski.

W I kwartale br. hiszpańska firma Guillén zanotowała awans na 9. pozycję na rynku, który wzrósł o 3,4%, z udziałami na poziomie 2,3%. W tym samym okresie Grupa Wielton odnotowała spadek sprzedaży wolumenowej w Hiszpanii o niemal 17%, ze sprzedażą na poziomie 94 sztuk w porównaniu do 113 sztuk rok wcześniej, oraz spadek przychodów do 12,4 mln zł (o 32,6% mniej r/r). W wyniku intensywnej pracy powstała nowa spółka G-Rental, zajmująca się wynajmem naczep i przyczep marki Guillén w Hiszpanii.

Ponadto, na początku bieżącego roku do standardowej oferty zostały wprowadzone usługi telematyczne oraz TPMS marki Aberg Connect.

Źródło: Grupa Wielton

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).