Grupa Wielton z rekordowymi wynikami w 2022 r. | MOTOFAKTOR

Grupa Wielton z rekordowymi wynikami w 2022 r.

Rok 2022 dla Grupy Wielton pod kątem finansowym obfitował w rekordy. M.in. jej przychody były bliskie 3,5 mld zł.

 

  • W 2022 r. przychody trzeciego w Europie producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych po raz pierwszy w ponad 26-letniej historii Grupy przekroczyły poziom 3 mld zł i wyniosły ok. 3,43 mld zł, rosnąc o 27% r/r.
  • Rekordowo wysoki był również wolumen sprzedaży, który wzrósł rdr. o 6% do poziomu 23,18 tys. sztuk. Grupa utrzymała pozycję czołowego gracza rynkowego na kluczowych rynkach europejskich.
  • O 40% do rekordowego poziomu 203 mln zł zwiększył się wynik EBITDA. Marża EBITDA wyniosła 5,9%
  • Zysk netto Grupy osiągnął wartość 114,4 mln zł wobec 47,6 mln zł w 2021 r. (wzrost rdr. o 140%). Wpływ na ten wynik miały zdarzenia jednorazowe m.in. wpływ odszkodowania BI, rozliczenie transakcji nabycia hiszpańskiej spółki Guillén oraz nabycia pozostałych udziałów brytyjskiej spółki Lawrence David
  • Grupa zrealizowała plan inwestycyjny na poziomie ok. 125 mln PLN, skupiając się na optymalizacji procesu produkcyjnego oraz budowie dodatkowych mocy.
  • Grupa koncentruje się na budowie fundamentów pod realizację Strategii 2023-2027, której ogłoszenie nastąpi w drugim kwartale 2023 r.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

 

Paweł Szataniak, Prezes Zarządu Grupy Wielton
Paweł Szataniak, Prezes Zarządu Grupy Wielton, Fot. Wielton

Zgodnie z szacowanymi wynikami zaprezentowanymi w lutym, rok 2022 zakończyliśmy rekordowym w naszej historii poziomem sprzedaży, zarówno w ujęciu wartościowym, jak i ilościowym. Rezultaty te uzyskaliśmy pomimo wstrzymania na początku roku działalności na rynku rosyjskim. W 2022 r. nasze wysiłki koncentrowaliśmy na poprawie efektywności i redukcji kosztów produkcji. Natomiast szeroko zakrojony plan inwestycyjny, na poziomie ok. 125 mln zł, zapewnił nam optymalizację produkcji oraz redukcję kosztów. Kondycja Grupy oraz inicjatywy podjęte przez nas w ostatnim czasie stanowią podstawę do dalszego rozwoju. W 2023 r. będziemy koncentrować się na budowie solidnych fundamentów pod realizację Strategii na lata 2023 – 2027 – mówi Paweł Szataniak, Prezes Zarządu Grupy Wielton.

 

W 2022 r. skonsolidowane przychody Grupy Wielton zwiększyły się o ponad 27% do ok. 3,43 mld zł. Wolumen sprzedaży wyniósł 23 180 szt., rosnąc r/r o ponad 6%. Wynik EBITDA osiągnął wartość 203 mln zł. Zysk netto Grupy wyniósł 114,4 mln zł wobec 47,6 mln zł w 2021 r. (wzrost r/r o 140%). Pozytywny wpływ na jego poziom miało saldo zdarzeń o charakterze jednorazowym, m.in. wpływ odszkodowania BI, rozliczenie transakcji nabycia hiszpańskiej spółki Guillén oraz nabycia pozostałych udziałów brytyjskiej spółki Lawrence David.

 

Pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczo – rynkowej wywołanej m.in. trwającą wojną w Ukrainie, zwiększającą się w ubiegłym roku presją kosztową spowodowaną galopującą inflacją, ograniczeniem dostępności surowców i komponentów, a także drożejącą energią i paliwami, Grupa Wielton wypracowała marżę EBITDA na poziomie 5,9% wobec 5,4% rok wcześniej. Wskaźnik długu netto/EBITDA został utrzymany na bezpiecznym i niższym niż przed rokiem poziomie wynoszącym 2,42.

 

Schłodzenie popytu w branży transportowej i wstrzymywanie decyzji zakupowych nie przeszkodziło Grupie Wielton w zachowaniu czołowej pozycji na kluczowych rynkach w Europie. Na koniec 2022 r., z udziałami na poziomie 15,7%, spółka Wielton zajmowała drugie miejsce w Polsce, na które awansowała w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Pomimo spadku całego rynku o 12%, Wielton zwiększył wolumen sprzedaży o 6,2% do 5 474 sztuk produktów. Przychody spółki wzrosły r/r o 33,1% do 690,4 mln zł. Spółka Fruehauf utrzymała pozycję lidera rynku francuskiego, pomimo spadku udziałów rynkowych do poziomu 19,3% oraz zmniejszenia wysokości sprzedaży o 3,2% do 4 736 sztuk. W 2022 r. rynek we Francji zmniejszył się o 1,7% r/r Fruehauf notuje najwyższe przychody ze sprzedaży swoich produktów w Grupie. W ubiegłym roku wyniosły one 710,9 mln zł, czyli o 10,5% więcej niż rok wcześniej. Wyniki spółki pozostawały pod presją niekorzystnych warunków rynkowych. Grupa Wielton prowadzi wzmożone działania poprawiające efektywność i produktywność spółki francuskiej. Drugim największym graczem rynku brytyjskiego pozostała w 2022 r. spółka Lawrence David, sprzedając 4 881 sztuk pojazdów, czyli o 26,2% więcej niż przed rokiem. Udziały rynkowe spółki wyniosły 12,2%, przy wzroście r/r przychodów o 65,0% do 646,2 mln zł.

 

Z dziesiątej na piątą pozycję awansowały w 2022 r. niemieckie spółki Langendorf oraz Wielton GMBH. Spółki wypracowały 46-proc. wzrost rdr. sprzedaży wolumenowej, do poziomu 1 931 sztuk, przekładający się na zwiększenie przychodów rdr. o 60,2% do 449,1 mln zł. W krajach CEE spółka Wielton utrzymała piątą pozycję, a sprzedaż wolumenowa jej pojazdów wzrosła rdr. o 4,7% do 1 303 sztuk. Przychody spółki zwiększyły się r/r o 27,6% do poziomu 179,4 mln zł. Obchodząca w 2022 r. 100–lecie istnienia spółka Viberti wspięła się z siódmego na piąte miejsce wśród największych graczy rynku włoskiego. Jej sprzedaż wzrosła o 8,8% r/r do 1 002 sztuk, a przychody zwiększyły się o 37,8%. r/r, osiągając wartość 138,2 mln zł. W 2022 r. trwała integracja procesów zakupowych, produkcyjnych i sprzedażowych z hiszpańską spółką Guillén. W ubiegłym roku spółka odnotowała spadek sprzedaży wolumenowej do poziomu 519 sztuk pojazdów, czyli o 3,2% mniej niż przed rokiem, co przełożyło się na zmniejszenie przychodów o 1,3% r/r do 68 mln zł. Spółka Guillén utrzymała szóstą pozycję na rynku hiszpańskim.

 

W 2022 roku Grupa Wielton dokonała intensyfikacji dyscypliny kosztowej, realizując projekty oszczędnościowe w największych spółkach („Program 49+”, „Challenge 1000”). Jednocześnie przeprowadziła inwestycje mające na celu unowocześnienie swoich zakładów produkcyjnych, w tym zwiększenie mocy i poprawę efektywności operacyjnej. Grupa m.in. zbudowała nową linię do produkcji wywrotek Wieltonu, wdrożyła system ERP w spółce Guillen oraz kontynuowała proces relokacji produkcji Langendorfa do Polski.

 

Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton 2022
Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton

Bieżący rok rozpoczęliśmy bezpiecznym poziomem zamówień, pomimo obserwowanego schłodzenia popytu na rynku transportowym. Zakładamy, że na koniec 2023 r. sprzedaż nieznacznie przekroczy historycznie wysoki poziom z 2022 r. Liczne wyzwania, z którymi branża transportowa mierzy się od wielu miesięcy, motywują nas do zwiększenia dyscypliny kosztowej oraz wzmożonych wysiłków w celu utrzymanie bezpiecznego wskaźnika długu netto/EBITDA. Podejmujemy również działania zmierzające do optymalizacji procesów produkcyjnych i sprzedażowych oraz pozyskania nowych klientów i rynków zbytu. Stawiamy na synergie produktowe w Grupie i nowoczesne technologie, które otwierają przed nami nowe możliwości – dodaje Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton.

 

Źródło: Wielton

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).