Grupa Mekonomen podsumowuje rok i poszerza zarząd | MOTOFAKTOR

Grupa Mekonomen podsumowuje rok i poszerza zarząd

person Adrian Januszkiewicz 14/02/2020

Grupa Mekonomen podsumowała rok finansowy 2019 i ogłosiła Petrę Bendelin Dyrektorem ds. Rozwoju Biznesu i Strategii Grupy.

Sprzedaż netto Grupy Mekonomen wzrosła o 3,2% do 2 954 mln koron szwedzkich w IV kwartale w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Niezwykle łagodny początek sezonu zimowego i wydłużony okres świąteczny są głównym wyjaśnieniem słabego popytu na części samochodowe i usługi warsztatowe na większości rynków Grupy. Szacuje ona, że te efekty łącznie wpływają negatywnie na wzrost o około 2% w Szwecji i Norwegii w tym kwartale.

 

EBIT Grupy w czwartym kwartale wyniósł 104 mln koron, a marża EBIT poprawiła się do 3,5%. Skorygowany EBIT wyniósł 149 mln koron, a skorygowana marża EBIT 5%. Na skorygowany EBIT negatywnie wpłynął niski wzrost organiczny, ale stałe koncentrowanie się na kontroli kosztów w ramach Grupy rekompensuje jej to.

 

Jak mówi Pehr Oscarson, prezes i CEO Grupy Mekonomen, jej praca nad osiągnięciem synergii zakupowych w wysokości 100 mln koron z pełnym skutkiem od 2021 r. postępuje zgodnie z planem, a na koniec czwartego kwartału zrealizowano około 60 mln koron, w tym efekty dotyczące wolumenu.

 

Program oszczędnościowy Grupy, zainicjowany w pierwszym kwartale 2019 r., przebiega pomyślnie.

 

Projekt połączenia centralnych magazynów Grupy w Szwecji przebiega zgodnie z planem i oczekuje się, że przyniesie oszczędności w wysokości 50 mln koron rocznie, z pełnym skutkiem pod koniec 2020 roku. W minionym kwartale Grupa kontynuowała pilotaż, w którym pięć oddziałów MECA i regionalny magazyn MECA w Norwegii otrzymał zapasy ze Strängnäs.

 

Kolejnym etapem będzie stopniowe przenoszenie zasobów oddziałów MECA z magazynu w Eskilstunie do Strängnäs, z naciskiem na proces minimalizacji ryzyka i zapewnienia wysokiego poziomu obsługi klientów.

Podsumowując, jestem dość zadowolony z naszych wyników finansowych w 2019 r., biorąc pod uwagę słaby klimat rynkowy w drugiej części roku budżetowego. Operacyjnie włożyliśmy dużo pracy w integrację Inter-Team i FTZ, a także w nasz projekt połączenia naszych centralnych magazynów w Szwecji. Mamy solidną platformę wchodzącą w 2020 r., dostosowaną do dążenia do rentownego wzrostu we wszystkich obszarach naszej działalności, głównie poprzez nasze bieżące strategiczne projekty i inicjatywy. Zgodnie z naszymi bieżącymi pracami nad strategią, jeszcze bardziej skoncentrujemy się na konceptualizacji naszego biznesu i zgodnie z tą decyzją rozszerzamy Zarząd Grupy o Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu i Strategii. Pehr Oscarson prezes i CEO Grupy Mekonomen

Petra Bendelin w Zarządzie Grupy Mekonomen

W 2020 r. Grupa Mekonomen będzie nadal koncentrować się na synergii zakupowej, wydajności i rentowności w swojej podstawowej działalności. Jednocześnie firma wyjaśnia swoją strategię na rzecz długoterminowego konkurencyjnego biznesu. W ramach intensyfikacji pracy strategicznej w zakresie rozwoju koncepcji, cyfryzacji i oferty dla klientów Zarząd Grupy został wzmocniony przez Petrę Bendelin, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Strategii.

Dzięki znajomości branży i doświadczeniu Petry w strategicznym rozwoju biznesu, wniesie ona pozytywny wkład w naszą przyszłą działalność. Zwiększymy tempo rozwoju naszych koncepcji i ofert, zwłaszcza poprzez cyfrowe rozwiązania i przepływy. Naszym celem jest pełne wykorzystanie innowacji opracowanych już w ramach Grupy poprzez najlepsze praktyki, ale także identyfikacja nowych obszarów, w których zajmiemy znaczącą pozycję i będziemy nadal rozwijać motoryzacyjny rynek wtórny. Pehr Oscarson

 

Petra Bendelin pracuje w Mekonomen Group od 2010 r. będąc wcześniej na kilku wiodących stanowiskach, ostatnio jako dyrektor zarządzający spółki zależnej Grupy ProMeister Solutions, która rozwija i oferuje usługi warsztatowe, takie jak szkolenia, usługi cyfrowe i obsługa klienta. Do składu Zarządu Grupy dołączyła 7 lutego br.

 

Źródło: Mekonomen

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).