Grupa Auto Partner utrzymuje dobrą rentowność po 3 kwartałach 2021 | MOTOFAKTOR

Grupa Auto Partner utrzymuje dobrą rentowność po 3 kwartałach 2021

person Adrian Januszkiewicz 23/11/2021

Grupa Auto Partner po trzech kwartałach br. dwucyfrowych wzrostów przychodów ze sprzedaży osiągnęła poziom ok. 1,7 mld zł , co oznacza +35% r/r.

Tym samym Grupa osiągnęła po trzech kwartałach poziom sprzedaży wypracowany w całym 2020 roku. Największe wzrosty Spółka wypracowała w eksporcie (+46% r/r), choć w kraju także osiągnęła silną dynamikę (blisko 28%). Jednocześnie Grupa utrzymała wysoką rentowność, a jej zysk netto wzrósł o 76% do 144,4 mln zł.

 

W samym III kwartale 2021 Grupa przy ponad 30-proc. wzroście sprzedaży (do 611,6 mln zł) wypracowała zysk netto na poziomie 51,0 mln zł, co oznacza wzrost o 39% r/r. Rentowność Grupy wzrosła na wszystkich poziomach, zarówno w ujęciu procentowym jak i wartościowym.

 

Dalszy wzrost rentowności na poziomie operacyjnym to efekt głównie wzrostu marży brutto na sprzedaży, utrzymywania silnej dyscypliny kosztowej od początku pandemii oraz wykorzystania dźwigni operacyjnej po ustaniu ograniczeń związanych z pandemią. Rentowność marży brutto ze sprzedaży utrzymywała się na wysokich poziomach zbliżonych do poprzednich kwartałów (narastająco wynosiła 28,5% wobec 28,2% rok wcześniej).

 

Grupa umacnia pozycję zarówno w eksporcie jak i na krajowym rynku zwiększając skalę działania. Realizuje sprzedaż łącznie na 30 rynkach. Na koniec września eksport stanowił 45% sprzedaży, Polska nadal pozostaje na największym rynkiem zbytu stanowiąc 55% przychodów Auto Partner.

 

Grupa utrzymuje niskie zadłużenie (wskaźnik dług netto/EBITDA poniżej 1,0), co w połączeniu z niskimi stopami procentowymi pozytywnie wpłynęło na spadek kosztów odsetkowych o 22% r/r.

Sieć dystrybucji

Grupa rozwija sieć dystrybucji, w okresie dziewięciu miesięcy 2021 otworzyła 11 nowych oddziałów w Polsce i w efekcie łączna ich liczba wynosi 103. Grupa stale rozbudowuje także ofertę, wzmacnia sprzedaż wysokomarżowych produktów (marki własne i na wyłączność) i rozwija sieć zrzeszonych warsztatów niezależnych pod marką MaXserwis.

 

Grupa w III kwartale podjęła decyzję o utworzeniu nowego centrum logistyczno– magazynowego w Poznaniu o łącznej powierzchni około 14 tys. m2. Obecnie (stan na koniec września 2021) łączna powierzchnia magazynowa Auto Partner wynosi ponad 100 tys. m2.

 

Pomimo dalszego zwiększania udziału w przychodach sprzedaży eksportowej, charakteryzującej się niższą marżą brutto, ale jednocześnie niższymi kosztami operacyjnymi, rentowność brutto jest na zbliżonym poziomie, a nawet lekko wyższa rok do roku – zarówno narastająco jak i w samym trzecim kwartale. Bardzo dobre wyniki finansowe, dalsze silne wzrosty są przede wszystkim efektem wykorzystania w pełni szans rynkowych, przygotowania operacyjnego, oszczędności, a w dużo mniejszym stopniu efektem niższej bazy w I półroczu rok wcześniej związanej z pandemią – mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner S.A.

 

Rośniemy szybciej niż rynek, korzystamy z rosnącego popytu na części samochodowe. W kraju, jak i całej Europie odczuwalny jest deficyt aut nowych i używanych, co wpływa na wzrost ich cen. Jednocześnie serwisy, warsztaty samochodowe są oblegane, ceny części w wyniku wielu czynników, w tym makroekonomicznych, także rosną. Typowe problemy rynku motoryzacyjnego nie dotyczą dystrybutorów części samochodowych, rynku aftermarket. Obserwujemy jednak globalne wyzwania związane z łańcuchem dostaw czy dostępem do surowców. Wiek aut używanych rośnie, co wiąże się także z większą liczbą napraw. Szybko odpowiadamy na potrzeby rynku i widzimy perspektyw do dalszego rozwoju – dodaje Aleksander Górecki.

Źródło: Auto Partner SA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).