Goodyear Urbanmax Commuter – nowoczesna opona autobusowa | MOTOFAKTOR

Goodyear Urbanmax Commuter - nowoczesna opona autobusowa

person Redakcja 15/03/2023

Goodyear zaprezentował oponę Urbanmax Commuter do nowoczesnych autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

 

Urbanmax Commuter to nasza odpowiedź na rozwijający się trend w zakresie podróży miejskich. Autobusy są ważnym elementem dekarbonizacji europejskich miast, a ta opona – dzięki najnowszym rozwiązaniom konstrukcyjnym i technologicznym – stanowi wydajną platformę dla transportu zeroemisyjnego. Bieżnik z certyfikatem 3PMSF zapewnia przyczepność bez względu na porę roku – wyjaśnił Maciej Szymański, dyrektor marketingu Goodyear ds. opon użytkowych w Europie.

Urbanmax Commuter: dostosowana do aktualnych wymagań

Opona autobusowa Goodyear Urbanmax Commuter
Opona autobusowa Goodyear Urbanmax Commuter, Fot. Goodyear

Goodyear Urbanmax Commuter jest dostosowana do zmieniających się potrzeb europejskich miast, gdzie rośnie trend relatywnie krótkich podróży transportem publicznym. Takie przejazdy charakteryzują się mniejszym zużyciem bieżnika i ścian bocznych niż w typowym autobusie miejskim poruszającym się na trasach liczących od 20 do 100 kilometrów. Goodyear Urbanmax Commuter wypełnia lukę pomiędzy oponami do zastosowań długodystansowych i typowo miejskich.

 

Opona pasuje do wszystkich pojazdów z silnikiem Diesla i hybrydowym. Spełnia też kluczowe wymagania najnowszej generacji autobusów elektrycznych, czego potwierdzeniem jest oznaczenie Goodyear Electric Drive Ready na ścianie bocznej. Ta wszechstronność zastosowań pozwala operatorom zmniejszyć wymagania dotyczące zapasów i ułatwia proces zarządzania oponami, ponieważ ta sama opona może być używana niezależnie od siły napędowej.

 

Przykładowo, Urbanmax Commuter zapewnia bardzo wysoką nośność [1] – 8 ton nacisku na oś (indeks nośności 156/149). Ta wszechstronność czyni ją bardzo dobrym rozwiązaniem dla flot przechodzących z napędów konwencjonalnych na elektryczne.

 

W pierwszej połowie 2022 roku autobusy o zerowej emisji stanowiły 30% sprzedaży autobusów w Europie [2], co podkreśla znaczenie opon gotowych do obsługi tras bezemisyjnych. Europejskie organy regulacyjne chcą do 2027 roku wyeliminować nowe autobusy z silnikami spalinowymi.

Większa wszechstronność dzięki najnowszym rozwiązaniom konstrukcyjnym i technologicznym

Nowa opona Urbanmax Commuter charakteryzuje się mocniejszą konstrukcją ściany bocznej, czego rezultatem jest zwiększona odporność na zużycie i uszkodzenia. Wyróżnia się również wyższą trwałością i ochroną karkasu opony.

 

Rowki IntelliMax zmniejszają zużycie bieżnika oraz poprawiają trakcję i stabilność opony. Lamele Flexomatic i zazębiające się klocki bieżnika poprawiają trakcję podczas hamowania. Z kolei lamele 3D blokują się i ograniczają ruch klocków, co zapewnia wysokie przebiegi i trakcję zimą. Opona posiada również certyfikat 3PMSF, co potwierdza, że jest przystosowanie do użytku w warunkach zimowych.

 

Wewnątrz opony Urbanmax Commuter osadzony jest układ identyfikacji radiowej RFID. Pomaga to dostawcom usług, sprzedawcom i operatorom flot w bardziej efektywnym zarządzaniu oponami. Kierownicy flot otrzymują dokładne informacje na temat stanu opon, ich wydajności i zarządzania osnowami, co pozwala zaoszczędzić czas na rutynowych przeglądach. W przypadku zaobserwowania anomalii w odczytach danych, system generuje powiadomienia o potrzebie kontroli ogumienia. Zastosowanie tego ogumienia w pojeździe przekłada się na bardziej komfortową jazdę, ale także przyczynia się do realizacji celu, jakim jest zmniejszenie emisji CO2.

 

Nowa opona może być w pełni bieżnikowana, co przedkłada się na wydłużenie jej żywotności, a także zmniejszenie zużycia ropy naftowej wykorzystywanej do produkcji [3] oraz ilości składowanych odpadów. Dla flot oznacza to dodatkowe korzyści ekonomiczne i środowiskowe.

 

[1] Obciążenie osi 8t (indeks nośności 156 = 4.000 kg/opona). Rozmiar opony 295/80 R 22,5 z indeksem nośności 156/149 L.
[2] 30% autobusów miejskich zarejestrowanych w Europie to obecnie pojazdy o zerowej emisji. VDL liderem rynku e-busów w pierwszej połowie 2022 roku https://www.sustainable-bus.com/news/electric-bus-market-europe-half-2022-vdl/
[3] Na podstawie szacunków wewnętrznych: https://www.goodyear.eu/en_gb/truck/retreading-regrooving.html

 

Źródło: Goodyear

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).