Goodyear otworzył Centrum Symulacji | MOTOFAKTOR

Goodyear otworzył Centrum Symulacji

Od wtorku 26 marca br. w ośrodku badawczym Goodyear w Luksemburgu działa nowe Centrum Symulacji, które ma pomóc w jeszcze lepszym opracowywaniu opon.

Centrum Symulacji Goodyear w Colmar-Berg w Luksemburgu wyposażono w symulator jazdy DiM250 DYNAMIC klasy VI. Dzięki niemu producent oponiarski ma być w stanie zaoferować producentom samochodowym wyższy poziom personalizacji produktu na oryginalne wyposażenie (OEM) z naciskiem na jak najwyższe osiągi opon. Wirtualna symulacja niesie dodatkową korzyść w postaci mniejszej liczby fizycznych testów, co ma znaczenie dla osiągania celów zrównoważonego rozwoju.

Uroczyste otwarcie nastąpiło przy udziale przedstawicieli lokalnych władz. Obecnie to drugi tego typu obiekt Goodyear na świecie. Pierwszy otwarto w Akron w stanie Ohio w 2021 roku.

Fot. Goodyear

Symulator pozwala zaprojektować i sprawdzić model opony na wczesnym etapie cyklu rozwojowego, co pozwala na wyłonienie konstrukcji o najlepszych parametrach jeszcze przed zbudowaniem pierwszego prototypu. Będzie to szczególnie przydatne do testowania wirtualnej opony koncepcyjnej do modelu samochodu, którego jeszcze nie ma. Wykorzystanie wirtualnej symulacji ma pozwolić też przyspieszyć produkcję i dać możliwość wprowadzania modyfikacji w oponach w procesie produkcyjnym zgodnie z potrzebami pojazdu.

„Otwarcie Centrum Symulacji w Luksemburgu stawia nas w czołówce firm wirtualnie projektujących opony. Jest to też kolejny dowód naszego zaangażowanie w kształtowanie zrównoważonej przyszłości mobilności. Nasz zespół zajmujący się wirtualnym rozwojem opon zrealizował do tej pory wiele projektów z wiodącymi producentami OEM z Europy, USA i Chin. Poznając możliwości naszego wirtualnego projektowania, inżynierowie motoryzacyjni dostrzegają jego potencjał. Jest to istotne nie tylko z racji wpływu na biznes, ale także na środowisko” – powiedział Romain Hansen, wiceprezes Goodyear ds. rozwoju produktów w regionie EMEA.

Goodyear ma swoją wizję na przyszłość opon

Otwarcie Centrum Symulacyjnego to kolejny element wieloletniej strategii odpowiedzialności korporacyjnej Goodyeara, polegającej na dbałości o zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i wydajność opon. Wykorzystanie symulowanych testów jazdy pozwala zredukować liczbę opon próbnych i przyspieszenie procesu produkcyjnego dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na testy fizyczne. Umożliwia także Goodyearowi uzyskanie pierwszej homologacji dla wszystkich opracowywanych opon przy tylko jednej fizycznej iteracji. W przyszłości jedna fizyczna iteracja ma pozwolić zaoszczędzić średnio 13 000 opon i 97 500 km*.

Ekspansja projektu, po uruchomieniu Centrum Symulacji w Akron, ma podkreślać zaangażowanie Goodyeara w kształtowanie przyszłości mobilności. Począwszy od pierwszej udanej współpracy z Maserati przy produkcji opon dla modelu Gran Turismo 2023, Centra Symulacji pracują nad „szytymi na miarę” oponami dla producentów OEM na całym świecie.

* Na podstawie estymacji wewnętrznych.

Źródło: Goodyear

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).