Głośna praca napinacza paska rozrządu w wybranych silnikach VAG | MOTOFAKTOR

Głośna praca napinacza paska rozrządu w wybranych silnikach VAG

person Adrian Januszkiewicz 26/02/2020

Czy napinacz paska rozrządu jest głośny po montażu? Gates wyjaśnia, jak uniknąć tego problemu w wybranych silnikach benzynowych VAG.

Silniki benzynowe 1,6 l i 2,0 l 8 V można znaleźć w modelach aut Volkswagena, Audi, SEAT-a i Skody. Zapewne każdy mechanik miał już szansę zetknąć się z tymi silnikami oraz z zestawami pasków rozrządu K015489XS lub KP15489XS-1 / -2 (zestaw K015489XS zawiera pasek i napinacz, a zestawy KP15489XS-1 i -2 zawierają także pompę wodną).

Analiza głośnych napinaczy pasków rozrządu

Układ rozrządu silników benzynowych 1,6 l i 2,0 l 8 V wygląda dość prosto i na pierwszy rzut oka jego obsługa nie zapowiada żadnych trudności. Jednak mechanicy często narzekają na głośną pracę napędu, najbardziej zauważalną jeszcze przed rozgrzaniem się silnika do temperatury roboczej. Podczas diagnostyki pasek może również przesuwać się ze środka koła pasowego napinacza w kierunku kołnierza. Dokładna analiza tych incydentów wykazała, że w większości przypadków przyczyna problemu była podobna (i łatwa do uniknięcia).

Tarcie i dźwięk "klikania"

Okazało się, że głośna praca była spowodowana tarciem paska o kołnierz koła pasowego (co na dłuższą metę może mieć gorsze konsekwencje niż irytujący dźwięk, ponieważ pasek może w końcu wskoczyć na kołnierz koła pasowego i doznać poważnych uszkodzeń). Widoczne czarne ślady materiału paska na kole pasowym są dowodem takiego tarcia (patrz zdjęcie).

 

 

Ponadto niektórzy mechanicy zgłaszali słyszalne klikanie spowodowane uderzaniem ogranicznika dźwigni w ogranicznik płyty oporowej.

 

Aby uniknąć takiego zachowania, należy przestrzegać dwóch prostych zasad określonych w instrukcji montażu napędu.

Rozwiązanie: 2 proste zasady

Najpierw upewnić się, że napinacz został prawidłowo umieszczony na silniku. Mówiąc dokładniej: ucho pozycjonujące napinacza powinno się znajdować w szczelinie w silniku.

 

Po drugie, konieczne jest pięciokrotne powtórzenie następnego cyklu przed ostatecznym ustawieniem napięcia: za pomocą nastawnika należy obrócić napinacz do oporu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (napięcie maksymalne), a następnie obrócić go z powrotem do pozycji wyjściowej (napięcie minimalne). Procedura ta jest wyjaśniona w instrukcji obsługi, jednak wielu mechaników ją pomija, ponieważ nie rozumie jej znaczenia. Wykonanie tej czynności pozwala mechanizmowi na zajęcie prawidłowej pozycji i utrzymanie właściwego napięcia paska, a więc jest to niewątpliwie ważny element procedury montażu.

 

Więcej wskazówek technicznych na www.gatestechzone.com.

 

Źródło: Gates

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).