Gdzie najtańsze auta używane? – dane AAA Auto | MOTOFAKTOR

Gdzie najtańsze auta używane? - dane AAA Auto

Eksperci AAA Auto na podstawie danych GUS ustalili, w których województwach można najtaniej, a w których najdrożej kupić auta używane.

 

Główny Urząd Statystyczny podał pod koniec czerwca br., że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w I kwartale 2023 r. wyniosło 7 124,26 zł. W województwach i regionach wynagrodzenie jest dość zróżnicowane, np. w aglomeracji warszawskiej było najwyższe i wyniosło 9 135,83 zł, czyli więcej o 2 688,36 zł niż w regionie podkarpackim, gdzie zanotowano najniższą jego wartość. Eksperci AAA Auto porównali dane GUS z medianami cen w poszczególnych województwach i okazało się, że najtaniej samochody używane można kupić w kujawsko-pomorskiem.

 

Według miesięcznego raportu Barometr AAA Auto w czerwcu 2023 r. mediana ceny aut na wtórnym rynku w Polsce wynosiła 29 999 złotych i była niższa o 1 501 złotych niż w lutym br. Raport Barometr AAA Auto oparty jest na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

Wysokość mediany ceny aut używanych oferowanych na sprzedaż w danym województwie jest odzwierciedleniem przeciętnego w nim wynagrodzenia brutto. Im ono jest niższe, tym tańsze są samochody na lokalnym wtórnym rynku. Fenomenem jest województwo podkarpackie, w którym według Głównego Urzędu Statystycznego było najniższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie, ale mediana ceny aut używanych plasuje się już wśród województw, gdzie mediana cen jest średnia i wyższa. Prawdopodobnie wpływ na taką sytuację mają obywatele Ukrainy, którzy dość licznie za nowe miejsce zamieszkania wybrali Podkarpacie i kupują w tym regionie używane samochody – powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

 

Biorąc pod uwagę mediany cen aut używanych w poszczególnych województwach, najtańszym jest kujawsko-pomorskie, w którym – według danych AAA Auto – mediana ceny wynosiła w czerwcu br. 23 900 zł. Na przeciwległym biegunie znajduje się województwo mazowieckie, w którym mediana ceny była wyższa o 14 100 zł i wynosiła 38 000 zł. Do województw, oprócz kujawsko-pomorskiego, w których są najniższe mediany cen aut używanych, zaliczają się jeszcze: warmińsko-mazurskie (24 900 zł), zachodniopomorskie (25 500 zł), dolnośląskie (25 999 zł) i lubelskie (26 000 zł).

 

Źródło: AAA Auto

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).