Gaśnica samochodowa - jak wybrać i jej używać

Gaśnica samochodowa - jak wybrać i jak używać

Gaśnica samochodowa - wybór, umiejętne jej przechowywanie oraz skuteczne jej użycie są kluczowe dla bezpieczeństwa podczas podróży.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., paragraf 11 ust. 1 pkt 14 gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Za brak gaśnicy grozi mandat w wysokości do 500 zł. Diagnosta z SKP podczas obowiązkowego badania technicznego pojazdu ma obowiązek sprawdzić obecność gaśnicy w samochodzie, a jej brak może skutkować negatywnym wynikiem badania.

 

Wybór odpowiedniej gaśnicy samochodowej i jej właściwe użycie ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów pojazdu. Oto kilka wskazówek.

 

Typ gaśnicy:

Najlepszym wyborem jest gaśnica proszkowa ABC, zdolna do gaszenia różnych rodzajów ognia (np. drewna, cieczy, gazów). Gaśnice pianowe mogą być skuteczne, ale mają ograniczoną skuteczność w stosunku do różnych rodzajów pożarów. Oznaczenia B i C na gaśnicy  oznaczają przydatność do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych oraz gazów palnych. Oznaczenie A wskazuje, że gaśnica jest skuteczna do gaszenia takich materiałów jak guma, czy drewno.

 

Pojemność:

Wybierz gaśnicę o odpowiedniej pojemności. Standardowe samochodowe gaśnice mają pojemność 1-2 kg, choć przepisy mówią jasno, że gaśnica samochodowa powinna zawierać przynajmniej 1 kg środka gaśniczego.

 

Homologacja:

Obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z § 11 pkt. 14 tego rozporządzenia, każdy kierowca ma obowiązek wyposażyć swoje auto w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia.

W tym przepisie nie ma nic co by wskazywało na to, że posiadana gaśnica musi mieć aktualną datę ważności.

 

Przechowywanie gaśnicy:

Umieść gaśnicę w dostępnym i łatwo widocznym miejscu, np. pod siedzeniem kierowcy lub w bagażniku. Unikaj umieszczania jej blisko źródeł ciepła.

 

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem:

Gaśnicę umieść w specjalnym uchwycie lub pojemniku, aby chronić ją przed uszkodzeniem podczas podróży.

 

Regularna kontrola:

Sprawdzaj regularnie datę ważności gaśnicy i upewnij się, że manometr wskazuje prawidłowe ciśnienie.

 

Użycie gaśnicy:

Opanuj obsługę. Zaznajom się z instrukcją obsługi gaśnicy, aby w razie potrzeby móc szybko i skutecznie zareagować.

 

Bezpieczeństwo osobiste:

Zachowaj bezpieczną odległość od ognia i używaj gaśnicy zgodnie z zaleceniami producenta, trzymając ją prosto i kierując strumień gaśnicy w źródło ognia, poruszając gaśnicą sprawnie z boku na bok.

 

Koszt zakupu gaśnicy samochodowej to około 40 zł.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).