Folia w obróbce metali – innowacja TotalEnergies | MOTOFAKTOR

Folia w obróbce metali - innowacja TotalEnergies

person Redakcja 14/10/2022

Folia to innowacyjna ciecz obróbcza TotalEnergies, którą oficjalnie zaprezentowano podczas ostatnich międzynarodowych targów Toolex w Katowicach.

 

Obróbka metali techniką skrawania wymaga stosowania chłodziwa. Popularne ciecze zawierające w swoim składzie olej mineralny i wodę sprawiają problemy eksploatacyjne, ponieważ oba te składniki nie mieszają się ze sobą w sposób naturalny, a jeśli już chemicznie stworzy się im do tego sprzyjające warunki – mają tendencje do ponownego rozdzielania się, zwłaszcza w wyniku oddziaływania wysokich temperatur.

 

Folia TotalEnergies to płyn stworzony w oparciu o komponenty pochodzenia roślinnego i wodę, wolny od olejów i emulgatorów. Po rozcieńczeniu z wodą Folia tworzy jasny, klarowny i – co najważniejsze – stabilny roztwór, który idealnie nadaje się do zastosowania jako chłodziwo podczas obróbki skrawaniem.

Folia w opinii klientów

Na swoim stoisku TotalEnergies prezentowało produkty flagowe z gamy Folia wykorzystując urządzenie, które imitowało pracę nowej cieczy obróbczej. Ekspozycja budziła niemałe zainteresowanie profesjonalistów. Eksperci, którzy mogli na żywo zapoznać się z tym produktem podczas trwania targów Toolex Katowice zwrócili uwagę na jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę.

 

Otóż Folia podczas chłodzenia skrawanego materiału nie zasłania go, pozwalając na wygodną obserwację postępu prac. Folia nie zawiera w swoim składzie oleju mineralnego. Dzięki temu poddana oddziaływaniu wysokich temperatur nie dymi i nie przypala się, co pozwala zwiększyć prędkość obróbki.

Folia daje nawet 25% oszczędności

Folia jest cieczą bezzapachową, nie wydziela mgły olejowej i nie ma właściwości drażniących. Zawarte w niej dodatki antykorozyjne dodatkowo chronią obrabiany materiał, który po zakończeniu pracy trafia np. do magazynu.

 

Inną, ważną cechą nowego produktu jest jego odporność na powstawanie grzybów i bakterii, co wydłuża czas eksploatacji chłodziwa w urządzeniu, bez konieczności zbyt częstych wymian i utylizacji. Jest to korzystne nie tylko dla budżetu użytkownika, ale także dla środowiska, ponieważ realnie obniża „produkcję” odpadów chemicznych.

 

Eksperci z TotalEnergies szacują, że suma oszczędności wynikających z zastosowania nowej cieczy obróbczej Folia może się zbliżyć nawet do 25%. Składają się na to m.in. oszczędności wynikające z niższego zużycia energii, wolniejszego zużycia narzędzi, skrócenia czasu obróbki oraz redukcji kosztów utylizacji odpadów.

Folia w trosce o środowisko

„Folia” nawiązuje do łacińskiego słowa folium – liść, które wskazuje na biopolimerowe pochodzenie produktu. Folia TotalEnergies to pierwszy i jak na razie jedyny płyn do obróbki metali, który zastępuje standardowe oleje biopolimerami* pozyskiwanymi ze źródeł biologicznych, tym samym zapewniając użytkownikom najlepszą wydajność oraz bezpieczeństwo ich pracy.

 

Najważniejsze zalety produktów z gamy Folia zamykają się w trzech głównych, najistotniejszych w każdym obszarze kategoriach:

 

  • zdrowie (bezpieczniejsze komponenty, technologia wolna od boru, brak piktogramów),
  • bezpieczeństwo (brak zapachu, nie powoduje chorób skóry, nie pieni się, nie zaoleja maszyn i przestrzeni roboczej) oraz
  • wydajność (wydłużony czas pracy narzędzi, wydłużony czas pracy produktu, zmniejszone zużycie, zwiększona produktywność).

 

Folia jest rewolucyjnym rozwiązaniem w obróbce metali. Nowy produkt oferuje duże korzyści zarówno użytkownikom jak i środowisku, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, które zastępują konwencjonalne oleje polimerami pozyskiwanymi ze źródeł biologicznych – powiedziała Anna Pohorecka, Kierownik działu Przemysłowe środki smarne TotalEnergies.

 

* Biopolimery – polimery występujące naturalnie w organizmach żywych, które są przez nie produkowane

 

Źródło: TotalEnergies

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).