Fabryka Izery powstanie w Jaworznie na Śląsku | MOTOFAKTOR

Fabryka Izery powstanie w Jaworznie na Śląsku

person Adrian Januszkiewicz 16/12/2020

ElectroMobility Poland wybrało Jaworzno na lokalizację pierwszej w Polsce fabryki aut elektrycznych. Jej budowa ma ruszyć jesienią 2021 r.

Memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę fabryki Izery podpisano 15 grudnia w Katowicach. W wydarzeniu wzięli udział: Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, miasta Jaworzna i Lasów Państwowych.

 

Decyzja o ulokowaniu fabryki samochodów elektronicznych poprzedzona była szczegółowymi analizami. Spółka początkowo rozważała kilkadziesiąt lokalizacji.

Z firmą Electromobility Poland jesteśmy w kontakcie od 2018 roku. W tym czasie wspólnie przeanalizowaliśmy około 30 lokalizacji w całym kraju, w tym klika bardzo szczegółowo - już pod kątem ostatecznego wyboru. Cieszymy się, że mogliśmy wspierać EMP w tym jakże ważnym procesie. Wierzę, że uruchomienie fabryki polskich samochodów elektrycznych przyczyni się do ogromnego wzrostu gospodarczego nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Jan Kamoji-Czapiński Dyrektor Centrum Inwestycji PAIH

 

We współpracy z PAIH oraz firmą doradczą specjalizującą się w podobnych procesach sprawdzono każde z potencjalnych pod inwestycję miejsc. Kluczowe okazały się m.in. dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu, a także kwestie prawne związane z własnością gruntów.

Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsce. Piotr Zaremba prezes ElectroMobility Poland

 

Fabryka będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) skupiającej ponad 400 nowoczesnych firm. Dzięki fabryce Izery pracę ma znaleźć ok. 15 tys. osób – 3 tys. w zakładzie w Jaworznie i 12 tys. u dostawców i kooperantów. Prace budowlane rozpocząć się mają jesienią 2021 roku, a produkcja samochodów w 2024 roku.

 

Źródło: PAIH

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).