Fabryczny zespół Porsche Esports zadebiutuje w serii ESL R1 | MOTOFAKTOR

Fabryczny zespół Porsche Esports zadebiutuje w serii ESL R1

W dniach 10-12 lutego swoją premierę będzie miała wirtualna seria wyścigów ESL R1, w której pojawi się też zespół Porsche Coanda Esports Racing Team.

 

 • W nowo powstałej e-sportowej serii ESL R1 pojawi się m.in. zespół Porsche Coanda Esports Racing Team z samochodem Porsche 911 GT3 R i składem: Mack Bakkum (Holandia), Mitchell deJong (USA), Joshua Rogers (Australia), Dayne Warren (Australia)
 • W zespole Porsche Coanda Esports Racing Team będzie rywalizować czterech fabrycznych zawodników
 • ESL R1 będzie serią wyścigów symulacyjnych dla fabrycznych ekip i dużych organizacji e-sportowych i będzie rozgrywana na platformie symulacyjnej Rennsport
 • Runda inauguracyjna ESL R1 odbędzie się na żywo w ramach Intel Extreme Masters w Katowicach
 • Finał ESL R1 odbędzie się pod koniec maja w Monachium, podczas imprezy Rennsport Summit
 • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

 

Fabryczny skład Porsche Coanda Esports Racing przystępuje do nowo utworzonej serii wyścigowej ESL R1. Innowacyjne mistrzostwa wyścigów symulacyjnych organizowane przez Electronic Sports League są skierowane przede wszystkim do fabrycznych zespołów oraz dużych organizacji e-sportowych. Seria skorzysta z nowej platformy symulacyjnej Rennsport, która ma zapewniać szczególnie realistyczne warunki cyfrowych zmagań.

 

W swoim debiutanckim sezonie ekipa Porsche Coanda zmierzy się z takimi rywalami jak BMW M Team BS+Competition, Mercedes-AMG Petronas Esports, Williams Esports, Redline czy Apex Racing.

 

Planowo mistrzostwa ESL R1 mają odbywać się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Pierwsza edycja rozpocznie się w dniach 10-12 lutego, od inauguracyjnej podwójnej rundy organizowanej podczas Intel Extreme Masters w Katowicach. Następnie zaplanowano sześć wyścigów online oraz finał offline, który odbędzie się podczas wydarzenia Major w Monachium (od 26 do 28 maja). Scyfryzowane wyścigowe maszyny muszą być zgodne z międzynarodowymi przepisami GT3. Zespół Porsche Coanda Esport Racing wystawi w mistrzostwach najnowsze 911 GT3 R.

 

Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport - 2023
Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport, Fot. Porsche

Nowo utworzona seria ESL R1 oferuje naszej raczkującej fabrycznej ekipie Porsche Coanda Esports Racing kolejne interesujące pole rywalizacji. Dzięki tym mistrzostwom będziemy mogli zmierzyć się z innymi producentami i czołowymi zespołami wyścigowymi na wysoce profesjonalnym poziomie. To, w połączeniu z niekonwencjonalnym formatem, może zachęcić do śledzenia cyfrowych wyścigów jeszcze więcej fanów i widzów – wyjaśnił Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport – E-sport od dawna jest dla Porsche Motorsport niezwykle ważny. Wykorzystujemy wirtualną rywalizację, aby dotrzeć do nowych odbiorców i umożliwić im głębsze zrozumienie wartości naszej marki. Już w 2019 r. stworzyliśmy własny cyfrowy puchar markowy – Porsche TAG Heuer Esports Supercup.

 

Producent samochodów sportowych po raz pierwszy od 2022 r. wysyła swój oficjalny fabryczny zespół – Porsche Coanda Esports Racing Team – do rywalizacji w e-sportowych mistrzostwach. W skład ekipy wchodzą: Mack Bakkum (Holandia), Joshua Rogers, Dayne Warren (obaj z Australii) i Mitchell deJong (USA). Łącząc siły z kierowcami z „prawdziwego” motorsportu, w połowie stycznia zapewnili oni sobie drugie miejsce w wirtualnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans i zdobyli tytuł mistrzowski w wirtualnej serii Le Mans. Teraz czas, by zmierzyli się z kolejnym wyzwaniem w świecie wyścigów symulacyjnych – ESL R1.

Zespół Porsche Coanda Esports Racing Team, od lewej: Philip Stamm (Team Principal), Dayne Warren (AUS), Mack Bakkum (NL), Joshua Rogers (AUS), Mitchell deJong (USA), Fot. Porsche

Decyzja o tytule ESL R1 rozstrzygnie się pod koniec maja, podczas finału na żywo w Monachium

W wiosennym sezonie ESL R1 zmierzy się dwanaście ekip: osiem drużyn partnerskich i cztery organizacje z dziką kartą. Każdy zespół deleguje czterech kierowców. Począwszy od trzeciej rundy, od początku marca do początku maja, poszczególne wyścigi będą na ogół odbywać się w piątek i poniedziałek. Kalendarz obejmuje siedem różnych 20-minutowych wyścigów, każdy z udziałem dwunastu samochodów (cztery ćwierćfinały, dwa półfinały i finał). Poprzedzi je 10-minutowa sesja kwalifikacyjna, która przed finałem przyjmie format hyperpole (dla najszybszych zawodników). Po ośmiu wyścigach 24 najlepszych kierowców awansuje do wiosennego finału (Major). Zaplanowano go na 27 i 28 maja w Monachium, w ramach Rennsport Summit. Tam zawodnicy przystąpią do walki o koronę mistrza ESL R1 oraz o tytuł dla najlepszego zespołu. Pula nagród na sezon 2023 wynosi 500 tys. euro.

 

Philip Stamm, szef zespołu Porsche Coanda Esports Racing Team - 2023
Philip Stamm, szef zespołu Porsche Coanda Esports Racing Team, Fot. Porsche

Naszym celem jako ekipy Porsche Coanda Esports Racing jest udział w największych e-sportowych imprezach wyścigowych na świecie. Fakt, że ESL startuje z projektem na nowej platformie symulacyjnej Rennsport, to fantastyczna wiadomość dla całej branży. Jej potencjał można było dostrzec podczas zeszłorocznego finału Rennsport Summit – powiedział Philip Stamm, szef zespołu Porsche Coanda Esports Racing Team – Jesteśmy dumni, że od samego początku angażujemy się w tę serię wyścigów wraz z fabrycznym zespołem Porsche Esports. Teraz możemy zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie, najsilniejszymi zespołami wywodzącymi się z klasycznych wyścigów samochodowych, z ekipami sim racingu oraz nowymi graczami. Jestem przekonany, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy odpowiednio się przygotowywaliśmy, aby i w tych mistrzostwach zaakcentować pełnię naszych możliwości.

Porsche 911 GT3 R zespołu Porsche Coanda Esports Racing Team w serii ESL R1, Fot. Porsche

Kalendarz ESL R1 2023 (wiosna):

 1. 11-12 lutego: Intel Extreme Masters, Katowice (Polska), wyścigi nr 1 i 2
 2. 10 i 13 marca: wyścig nr 3
 3. 24 i 27 marca: wyścig nr 4
 4. 7 i 10 kwietnia: wyścig nr 5
 5. 14 i 17 kwietnia: wyścig nr 6
 6. 21 i 24 kwietnia: wyścig nr 7
 7. 5 i 8 maja: wyścig nr 8
 8. 27 i 28 maja: wiosenny finał (Major), Rennsport Summit w Monachium

 

Źródło: Porsche

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).