Europejscy liderzy branży moto decydują się na współpracę z IBM | MOTOFAKTOR

Europejscy liderzy branży moto decydują się na współpracę z IBM

person Adrian Januszkiewicz 23/05/2019

IBM rozpoczął współpracę z Volkswagenem, Moovster, Vinturas oraz Elaphe Propulsion Technologies w obszarze chmury hybrydowej oraz AI, aby zmienić branżę motoryzacyjną.

Punktem wyjścia było badanie przeprowadzone przez IBM we wrześniu 2017 r. wśród przedstawicieli kadry kierowniczej z branży motoryzacyjnej. Według 73 proc. ankietowanych, rozwiązania związane z mobilnością w przyszłości będą musiały być tworzone wspólnie z użytkownikami, ponieważ technologie cyfrowe istotnie wpłyną na to, jak korzystamy z pojazdów.* W odpowiedzi na te oczekiwania IBM rozpoczął prace nad wprowadzeniem rozwiązań opartych o chmurę hybrydową oraz sztuczną inteligencję – w tym internet rzeczy (IoT) oraz blockchain – co stanie się punktem zwrotnym w cyfrowej transformacji branży motoryzacyjnej.

Nasze podejście do wykorzystania pojazdów oraz sposób, w jaki postrzegamy mobilność, zmienią się ogromnie w nadchodzącej dekadzie. Uważa się, że sztuczna inteligencja oraz chmura hybrydowa to obecnie rozwiązania najmocniej wpływające na zmianę modeli biznesowych, takich jak spersonalizowane usługi cyfrowe wykorzystywane w pojazdach i wokół nich. Dirk Wollschlaeger General Manager Global Automotive, Aerospace & Defense Industries w firmie IBM

Współpraca IBM i czołowych firm motoryzacyjnych

Volkswagen Sachsen GmbH z siedzibą w niemieckim Zwickau współpracuje z IBM w celu wdrożenia systemu SAP S/4HANA, który posłuży jako pilotaż usprawniający procesy finansowe na całym świecie dla Volkswagen Passenger Cars. W ten sposób firma przyczynia się do osiągnięcia celu wyznaczonego przez Grupę Volkswagen, jakim jest sprzedaż ponad miliona pojazdów elektrycznych rocznie do 2025 roku.

 

Moovster z siedzibą w Monachium to start-up z obszaru mobilności i sztucznej inteligencji, który opracował nową platformę Mobility-as-a-Service przeznaczoną dla pracodawców, pracowników, mieszkańców i zarządzających inteligentnymi miastami, której celem jest poprawa mobilności w dużych miastach. Dzięki Moovster ma być ona bardziej przyjazna, tańsza oraz ma motywować do zrównoważonego i zdrowszego sposobu przemieszczania się. W odpowiedzi na problem coraz bardziej zakorkowanych miast Moovster zachęca użytkowników do wyboru alternatywnych środków transportu, takich jak rower, skuter elektryczny, a także do wspólnych przejazdów (np. carsharing lub carpooling) czy korzystania z komunikacji miejskiej. Rozwiązanie to zostało oparte o IBM Cloud. Szczegóły można znaleźć na stronie getmoovster.com.

 

Vinturas, holenderska firma oferująca usługi logistyczne dla branży motoryzacyjnej, wdraża aktualnie technologie IBM Blockchain, aby w ten sposób ułatwić zakup nowego lub używanego samochodu. Dzięki rozwiązaniom IBM, które zastępują wcześniejszy system oparty o drukowane dokumenty, platforma Vinturas pozwoli na większą przejrzystość i efektywność w transporcie pojazdów między producentami, dilerami i firmami leasingowymi. W ten sposób przyczyni się do obniżenia podatku VAT, zmniejszenia przebiegów i ograniczenia liczby oszustw podatkowych, które powodują straty w wysokości miliardów dolarów rocznie w całej Europie.

 

Elaphe Propulsion Technologies to firma ze Słowenii, która wybrała IBM Cloud oraz rozwiązania internetu rzeczy (IoT) oferowane przez IBM, aby w ten sposób zwiększyć poziom bezpieczeństwa w kolejnej generacji elektrycznych i hybrydowych pojazdów autonomicznych oraz podłączonych do sieci. Dzięki współpracy z IBM firma Elaphe może analizować w czasie rzeczywistym informacje o warunkach jazdy oraz zachowaniu innych pojazdów na drodze, a następnie tworzyć analizy pomagające w rozwoju i obsłudze tych pojazdów, w których wykorzystywane są produkowane przez Elaphe układy napędowe.

 

Źródło: IBM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).