Energooszczędne opony – wskazówki Nokian Tyres | MOTOFAKTOR

Energooszczędne opony - wskazówki Nokian Tyres

person Redakcja 23/03/2023

Nokian Tyres przypomina, że opony o niskim oporze toczenia i regularna kontrola ciśnienia w oponach mogą podnieść ekologiczność jazdy.

 

Jest wiele konkretnych sposobów, dzięki którym kierowcy mogą pozytywnie wpływać na ekologię w ruchu drogowym. Ponad 80% śladu węglowego opony powstaje podczas jej użytkowania. Mądry wybór opon, właściwe ciśnienie w oponach i ostrożny styl jazdy znacznie ograniczają emisję zanieczyszczeń – mówi Teppo Huovila, wiceprezes ds. jakości i zrównoważonego rozwoju w Nokian Tyres.

 

Dwutlenek węgla jest najistotniejszym gazem cieplarnianym wytwarzanym przez ruch drogowy. Kiedy użytkuje się samochód z silnikiem spalinowym, emituje on CO2 z rur wydechowych. Zazwyczaj około jednej szóstej tych emisji jest wynikiem zużycia energii przez opór toczenia opon. Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, opór toczenia odpowiada nawet za jedną czwartą emisji.

 

Na przykład jeżeli pojazd z silnikiem spalinowym emituje 120g CO2 na kilometr, opór toczenia opon będzie odpowiadać za 20 g/km. Im niższy opór toczenia opon, tym mniej paliwa potrzeba do jazdy. W przypadku pojazdów elektrycznych niższy opór toczenia oznacza dłuższy zasięg jazdy i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Tym samym niższy opór toczenia oznacza niższą emisję CO2 i mniejszy ślad węglowy.

 

Opory toczenia opon mogą się znacznie różnić. Różnica jest istotna dla właściciela samochodu – i to nie tylko pod względem ekologicznym. Etykieta opon UE informuje o efektywności paliwowej w skali od A do E. Na przykład opona klasy B zużywa około 0,1 litra paliwa na 100 kilometrów mniej niż opona klasy C i 0,2 litra mniej niż opona klasy D.

 

Firma Nokian Tyres zmniejszyła o 8,5% średni opór toczenia opon, w porównaniu z rokiem 2013. Odpowiada to spalinom z 65 000 samochodów rocznie.

Ślad węglowy produkcji i surowce również przyczyniają się do ekologiczności opon

Oprócz oporu toczenia do śladu węglowego opon przyczyniają się również takie czynniki, jak surowce i emisje produkcyjne.

 

W porównaniu z rokiem 2015 zmniejszyliśmy już emisję gazów cieplarnianych na tonę produkcyjną o 43% i cieszymy się, że wkrótce rozpoczniemy budowę pierwszej w branży oponiarskiej fabryki o zerowej emisji CO2, aby jeszcze bardziej ją ograniczyć – mówi Huovila.

 

Opony produkowane są z ponad 100 różnych surowców i właśnie to one są kolejnym ważnym czynnikiem przy ocenie ekologiczności opon. Wiele surowców pochodzących z recyklingu i odnawialnych jest uważanych za szczególnie zrównoważone. Zrównoważony rozwój i ekologiczność surowców to kluczowe czynniki deklarowane przez Nokian Tyres przy wyborze materiałów.

 

Naszym celem jest zwiększenie w naszych oponach udziału surowców pochodzących z recyklingu lub odnawialnych do 50% do 2030 roku. Zastosowanie nowych surowców wymaga wielu wysiłków w zakresie rozwoju produktu i testów, ponieważ nowe surowce mogą wpływać na różne właściwości opon. Cechy bezpieczeństwa opony nie mogą oczywiście ulec zmianie, gdy do produkcji trafią nowe, przyjazne środowisku surowce – mówi Huovila.

Prawidłowe ciśnienie w oponach optymalizuje zużycie energii i pomaga zapobiegać ich uszkodzeniom

Oprócz lekkiego toczenia się opon, dla efektywności energetycznej kluczowe znaczenie ma prawidłowe ciśnienie. Jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, wzrasta zarówno zużycie paliwa, jak i ryzyko ich uszkodzenia. Dlatego też regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach to prosty sposób, jak wpłynąć na ekologiczność i bezpieczeństwo jazdy.

 

Ogólna zasada mówi, że ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane raz w miesiącu. Jeśli ładunek jest cięższy niż zwykle, ciśnienie w oponach powinno być o 0,2 bara wyższe niż normalnie – przypomina Huovila.

Źródło: Nokian Tyres

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).