ELiX zachęca zmienić „zawieszki” na „polimery” | MOTOFAKTOR

ELiX zachęca zmienić "zawieszki" na "polimery"

person Redakcja 20/06/2023

Waldemar Stasiak, właściciel firmy ELiX, radzi jak rozsądnie korzystać z samochodowych odświeżaczy powietrza i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego związanych widocznością.

 

Okres wakacyjny jest dla wielu kierowców szczególny, ponieważ właśnie wtedy pokonują jednorazowo najwięcej kilometrów. Jedni przygotowują się specjalnie do dalszych podróży i sprzątają samochód. Inni – zamieniają wnętrze w prawdziwą składnicę wszelakich drobiazgów. Część z nich trafia niestety na deskę rozdzielczą i przednią szybę, ograniczając widoczność. Nawiasem mówiąc – taki gadżetowy chaos panuje także przez cały rok w niektórych busach i ciężarówkach…

Szyba czy wystawa?

Zastanówmy się co może znaleźć się w polu widzenia kierowcy. Liczba tych gadżetów robi imponujące wrażenie…

 

Podstawa to oczywiście smartfon – korzystamy z nich prawie wszyscy. Jeśli na smartfonie pracuje aplikacja informująca o radarach, albo wyświetla się status e-TOLL, to obok smartfonu wieszamy drugi lub nawigację. Na szybę wędruje kamerka rejestrująca trasę, gdzieś w zasięgu ręki wisi czasami „gruszka” od CB-radio, a do tego wszystkiego na lusterku kołysze się zawieszka zapachowa (albo nawet kolekcja kilku zawieszek i jeszcze jakaś pamiątkowa maskotka).

 

Na desce rozdzielczej leżą okulary przeciwsłoneczne, czasami także uchwyt na kubki. Z prawej strony na szybie jest jeszcze jedna lub dwie naklejki rejestracyjne (choć już dawno straciły ważność), a po lewej – uchwyt na bilety parkingowe i – obowiązkowo – kilka starych biletów upamiętniających parkowanie w strefach lub pod hipermarketami.

 

Dyskretnie, w tym całym bałaganie ukrywa się czasem nielegalny antyradar. Nie można go solidnie zamocować, bo przecież w razie kontroli drogowej musi natychmiast zniknąć. Na tym etapie pojawia się zasadnicze pytanie – jak w sposób bezpieczny prowadzić samochód, którego przednia szyba wygląda jak stragan z pamiątkami?

Zastąp zawieszkę polimerem lub żelem!

Najnowocześniejsze odświeżacze polimerowe to lekkie "wpinki", które bezpiecznie mocujemy w kratkach wentylacyjnych. Nie ograniczają pola widzenia kierowcy. Dostępna jest szeroka gama kolorów i zapachów. Fot. ELiX

Liczba gadżetów, którymi można ograniczać sobie widoczność podczas prowadzenia samochodu jest wręcz zastraszająca. Najwyższa pora, aby odsłonić przednią szybę. Na dobry początek można zrezygnować z zawieszki zapachowej na rzecz odświeżaczy żelowych lub najnowszych – polimerowych.

 

Odświeżacze żelowe ELiX występują w różnych wersjach – mamy niewielkie puszki, które z powodzeniem można wozić we wnęce na tunelu środkowym, w schowkach drzwi bocznych lub nawet na podłodze (oczywiście po stronie pasażera, aby nie dostała się pod pedały). Inna, bardzo popularna forma opakowań odświeżaczy żelowych to kostki mocowane do kratek wentylacyjnych.

 

Odświeżacze polimerowe są jeszcze wygodniejsze w użyciu. Mają formę małych, lekkich spinek, które możemy wpiąć w kratkę wentylacyjną lub zaczepić np. po niewidocznej stronie osłony przeciwsłonecznej. Mocowanie w kratce jest jednak najefektywniejsze, ponieważ aromat z polimeru najlepiej rozchodzi się wtedy, kiedy pracuje wentylacja.

Popularne odświeżacze żelowe - to także doskonała propozycja dla kierowców, którzy nie lubią mieć bałaganu w polu widzenia. Fot. ELiX

Usuń te gadżety

W kwestii pozostałych gadżetów radzimy na spokojnie przemyśleć sposoby ich mocowania i w miarę możliwości zrezygnować z tego co niepotrzebne (np. usunąć stare naklejki rejestracyjne) lub postarać się o nowe bardziej przemyślane uchwyty, które nie będą ograniczały widoczności.

 

Należy pamiętać, że w Polsce przepisy ruchu drogowego ocenę przesłonięcia przedniej szyby pozostawiają policjantowi, który w zależności od swojego uznania może zbagatelizować problem, udzielić upomnienia lub wystawić mandat w wysokości nawet… 3000 zł!

 

W innych krajach do sprawy widoczności i gadżeciarstwa na przedniej szybie podchodzi się w bardziej rygorystyczny sposób. Dla przykładu w Chorwacji funkcjonariusze zwracają uwagę na to jak zamocowaliśmy nawigację i wideorejestrator. W Austrii na „kamerkę” trzeba mieć specjalne pozwolenie. We Francji prawo zakazuje korzystania z dodatkowych urządzeń wyposażonych w ekrany, znajdujących się w polu widzenia kierowcy, za wyjątkiem nawigacji.

 

Bardzo poważnie do kwestii widoczności podchodzi policja w Hiszpanii – tam można dostać mandat nawet za zawieszkę na lusterku – wystarczy, że jej wielkość wzbudzi zainteresowanie funkcjonariusza.

 

O „posprzątanie” przedniej szyby warto zadbać przed wyjazdem do Norwegii, gdzie drogówka jest „uczulona” na wszystkie akcesoria przyklejone do szyby wyposażone w ekraniki, których obserwacja może absorbować uwagę. W jasny sposób podchodzą do sprawy Słowacy – szyba ma być całkowicie wolna od przyssawek, uchwytów, zawieszek itp.

 

Czyste, pachnące i posprzątane wnętrze daje kierowcy znacznie lepsze warunki pracy. Fakt, że polskie prawo jest w tej kwestii liberalne nie oznacza, że na przedniej szybie można wieszać wszystko. Przed wyjazdem na wakacje warto zabrać się za porządki, a na dobry początek zastąpić starą zawieszkę zapachową wiszącą na lusterku nowoczesnym odświeżaczem żelowym lub polimerowym – mówi Waldemar Stasiak, właściciel firmy ELiX.

 

Źródło: ELiX

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).