ELF obecny w wyścigach motocyklowych już ponad 30 lat | MOTOFAKTOR

ELF obecny w wyścigach motocyklowych już ponad 30 lat

person Redakcja 25/07/2022

Wyścigi motocyklowe to część DNA marki ELF. Niesamowita przygoda na torach całego świata trwa ponad 30 lat i na tym nie koniec.

Trudno jest opisać w szczegółach ponad ćwierć wieku osiągnięć w motorsporcie, gdzie technologie i sportowa rywalizacja przenikają się ze sobą, przez co tworzą one wspaniałą mieszankę emocji, którą tak bardzo kochają kibice, zawodnicy, członkowie zespołu, a także partnerzy biznesowi. Dlatego z ponad 30 lat przeżyć, które zostaną w pamięci na zawsze, warto przedstawić punkty kulminacyjne, które wiele zmieniły w historii marki ELF.

Wymagający początek historii

W każdej dziedzinie początki są dużym wyzwaniem. W wyścigach motocyklowych, gdzie wydajność wszystkich elementów maszyny musi być na najwyższym poziomie sprawności, pojawienie się nowego producenta olejów silnikowych było powiewem świeżości. Już w 1974 roku marka zapisała na swoje konto pierwszy znaczący sukces. Phil Read sięgnął po mistrzowską koronę wśród motocykli o pojemności 500 cm3.

Motocykle sygnowane logiem ELF

Czynny udział w tworzeniu motocykli wyścigowych dla marki ELF jest czymś wyjątkowym. Opisywanie wszystkich innowacyjnych rozwiązań, trudności w dążeniu do jeszcze lepszych osiągów i sukcesów zajęłoby setki stron. Najważniejsze dla zrozumienia, czym dla ELF są wyścigi motocyklowe, bardzo dobrze opisuje kilka poniższych wydarzeń.

 

Początek opowieści to rok 1978, gdy świat poznał model ELF X. Jednak prawdziwy rozwój potencjału marki w produkcji olejów silnikowych i motocykli nastąpił przez całe lata 80. XX wieku. To w tym czasie światło dzienne ujrzały konstrukcje, które przeszły do historii wyścigów motocyklowych. Między innymi model ELF 2 z innowacyjnym systemem zawieszenia cyklo frame, gdzie część jego podzespołów znajdowała się pod motocyklem.

 

W 1986 roku marka olejów ELF odniosła swoje pierwsze zwycięstwo, w wyścigach motocyklowych, a także pobiła aż sześć rekordów świata na torze wyścigowym Nardo we Włoszech. Jest to czas, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii ELF, gdyż pokazuje, jak ważna jest konsekwencja w działaniu.

Teraźniejszość wygląda obiecująco!

ELF kontynuuje ustaloną pod 30 lat temu strategię, która polega na rozwoju i wsparciu wyścigów motocyklowych. Zaangażowanie w WorldSBK, gdzie przez sześć sezonów z rzędu Jonathan Rea wygrywał tytuły mistrzowskie na motocyklu Kawasaki, to jest historyczne osiągnięcie. Z japońską marką jednośladów ELF współpracuje od lat! Również w tym roku Kawasaki wspólnie z Jonathanem walczą o mistrzowską koronę!

Doświadczenie zebrane z toru wyścigowego skuteczne na drogach

Od początku istnienia motoryzacji postęp wynikał między innymi z rywalizacji pomiędzy kierowcami i producentami o to, kto zrobi lepszą, szybszą konstrukcję. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku olejów silnikowych. Doświadczenie zebrane przez ponad trzydzieści lat aktywnego udziału w sporcie motorowym ma bezpośrednie przełożenie na drogi publiczne. Użytkownicy jednośladów mają do dyspozycji wysokiej jakości oleje silnikowe, które są dostosowane do ich oczekiwań. Sprawdzone w ekstremalnych warunkach produkty, radzą sobie w miejskiej dżungli, na krętej drodze i podczas długich podróży.

 

Miłośnicy mocniejszego odkręcenia manetki na torach wyścigowych również znajdą coś dla siebie. Dla nich opracowano olej ELF Moto 4 RACE 10W 60. Jest to wyjątkowej jakości, w 100% syntetyczny olej do jazdy sportowej, wspomagający osiągi, moc i odporność na temperaturę. Produkt posiada wyjątkową zdolność do utrzymywania smarującej warstwy filmu olejowego w najtrudniejszych warunkach pracy silnika, przy bardzo wysokich zakresach obrotów i pod dużym obciążeniem co gwarantuje doskonałe zabezpieczenie silnika przed zużyciem.

 

Motocykliści, dla których najważniejsze jest optymalne smarowanie silnika ponad wszystko, ELF ma również coś specjalnego. Na szczególną uwagę zasługuje propozycja MOTO 4 TECH 10W50. To innowacyjny syntetyczny środek smarny zapewniający lepszą moc, wydajność i czystość silnika.

Źródło: TotalEnergies

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).