Elektromobilność liderem zagranicznych inwestycji w Polsce | MOTOFAKTOR

Elektromobilność liderem zagranicznych inwestycji w Polsce

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce obsłużonych przez PAIH wzrosła po trzech kwartałach tego roku o 70 proc. r/r.

Największym inwestorem są Belgowie, a sektor, który przyciąga najwięcej inwestycji to elektromobilność.

 

Na koniec III kwartału tego roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła 36 projektów to znaczy, że tyle zapadło pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Łączny CAPEX wzrósł z 706 mln euro do 1,2 mld euro – czyli o ponad 70% r/r.

Obszar inwestycji greenfield jest strategiczny i to właśnie ta grupa aktywów świadczy o długofalowym podejściu do Polski inwestorów zagranicznych. Jest dowodem na rosnące zaufanie do naszego kraju.

wiceprezes PAIH - Krzysztof Senger

 

Sektorem, który wyróżnia się najbardziej w portfelu PAIH to motoryzacja, a „ściślej elektromobilność, czyli ta część branży, która jest najbardziej zaawansowana technologicznie” – zwraca uwagę Senger.

 

W tym roku największą obsłużoną przez PAIH inwestycją jest projekt belgijskiej firmy Umicore o wartości 320 mln euro (fabryka w Nysie, gdzie produkuje się komponenty do baterii montowanych w samochodach elektrycznych).

 

Przedsiębiorcy z Belgii prowadzą w rankingu największych inwestorów w III kw. 2018 r. z 340 mln euro nakładów. Tuż za nimi w statystykach PAIH plasują się Stany Zjednoczone (332 mln euro), a na trzecim miejscu są przedsiębiorstwa z Niemiec (196,7 mln euro).

 

Źródło: PAIH

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).