Tarcze i klocki hamulcowe stanowią duet, który w bardzo istotny sposób wpływa na skuteczność hamowania. Jeśli brakuje pomiędzy nimi materiału ciernego lub jeden z elementów przegrzał się lub stracił swój oryginalny kształt, bezpieczne zatrzymanie pojazdu jest praktycznie niemożliwe.
Dlatego kluczowa dla bezpieczeństwa na drodze jest regularna konserwacja układu hamulcowego. Istotne jest również aktywne reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany, jakie zachodzą w pracy układu hamulcowego. Dzięki temu możemy uniknąć wielu poważnych napraw.
W serwisowaniu samochodów trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jedną z najlepszych metod przeciwdziałających awariom jest regularność. W kwestii obsługi serwisowej układu hamulcowego Steinhof zaleca przyglądać się głównie tarczom i klockom hamulcowym, gdy tylko jest do tego okazja.
Klocki i tarcze hamulcowe przy standardowym użytkowaniu pojazdów przez długi czas są niemal bezobsługowe. Jednak ze względów bezpieczeństwa dobrze jest kontrolować ich stopień i sposób zużycia. Najłatwiej jest zrobić to w sytuacji przekładki lub zmiany opon, a także w trakcie okresowego badania technicznego i przeglądów olejowo–filtrowych. Wtedy mamy kilka okazji w ciągu roku do kompleksowej oceny kondycji układu hamulcowego – mówi kierownik Działu Badań i Rozwoju w firmie Steinhof.
Źródło: Steinhof