Duże ubytki lakieru przy poważniejszych uszkodzeniach karoserii - porady Polfill

Duże ubytki lakieru przy poważniejszych uszkodzeniach karoserii - porady Polfill

person Mariusz Krawczyk 8/02/2022

Mariusz Krawczyk, doradca marki Polfill, przybliża temat naprawy auta z dużymi ubytkami lakieru przy uszkodzeniu karoserii.

 

Mariusz Krawczyk – doradca marki Polfill

Na przykładzie własnej pracy opowiem o problemach z którymi się borykałem i przedstawię rozwiązania z których skorzystałem. Zacznę od tego, że w kolizji drogowej uszkodzona została lewa strona pojazdu, a dokładnie przednie i tylne drzwi, tylny błotnik oraz felga aluminiowa.

Ponieważ element konstrukcyjny samochodu, czyli w tym przypadku tylny błotnik – a dokładniej nadkole – został naruszony, auto musiało trafić najpierw na naprawę blacharską.

 

Na profesjonalnej płycie blacharskiej wykonane zostały pomiary punktów konstrukcyjnych, a nadkole wyciągnięto i wyklepano. Przednich i tylnych drzwi niestety nie udało się naprawić, więc zastąpiono je zakupionym używanym egzemplarzem w dobrym stanie, które po przełożeniu zostały „ustawione” do nadwozia.

 

Finalne efekty po naprawie blacharskiej przedstawiają zdjęcia poniżej:

Kiedy już samochód wrócił do mnie od blacharza, pierwszym działaniem do którego przystąpiłem było zdemontowanie drzwi i zabezpieczenie wnęk drzwiowych przed dostaniem się pyłów, które uwalniają się podczas szlifowania. By pozbyć się wosków i asfaltów przemyłem także wszystkie elementy przeznaczone do lakierowania zmywaczem antysilikonowym.

 

Następnie zająłem się rozszlifowaniem błotnika w miejscu, które było wcześniej naprawiane przez blacharza, a cały ten obszar pokryłem podkładem epoksydowym. W miejscu łączenia błotnika ze zderzakiem występowały ogniska korozji – wypiaskowałem je i również pokryłem podkładem epoksydowym, który jak wiadomo najlepiej zabezpiecza elementy stalowe przed korozją i jest doskonałym gruntem pod nakładanie szpachlówek poliestrowych.

 

Do zaszpachlowania błotnika użyłem szpachlówki z włóknem węglowym – jest dużo wytrzymalsza niż szpachlówki ze zwykłym włóknem szklanym – następnie użyłem szpachlówki uniwersalnej. Do wypełnienia drobnych ubytków i małych obić zastosowałem szpachlówkę Finish, która ze względu na swoją drobnoziarnistość nie zostawia dziurek i daje się nakładać w bardzo cienkich warstwach.

 

By uniknąć „posiadania” szpachli w późniejszym czasie, każdą warstwę szpachlówki po nałożeniu wygrzewałem promiennikiem IR. Po takim procesie, przeszedłem do szlifowania aż do momentu uzyskania pożądanego kształtu. W tym przypadku posłużyłem się papierami ściernymi od gradacji P120, po P240.

 

Szpachlówkę i miejsca przetarć do metalu pokryłem podkładem reaktywnym, który zamyka dopływ wilgoci i powietrza, a następnie nałożyłem podkład wypełniający 5:1, który po wyschnięciu szlifowałem ręcznie papierem P320, a potem maszynowo gradacjami P400 i P600. Miejsca nie szlifowane zmatowiłem włókniną z użyciem pasty matującej. Odpyliłem cały samochód i zabezpieczyłem sąsiadujące elementy papierem oraz folią antystatyczną.

Po dokładnym zamaskowaniu należało zmywaczem uniwersalnym odtłuścić wszystkie elementy przygotowane do lakierowania i odpylić karoserię szmatką pyłochłonną.

 

Lakier bazowy zmieszałem z rozcieńczalnikiem bazowym w proporcji 1:0,6 i przystąpiłem do aplikacji 2 pełnych warstw bazy. Po wyschnięciu bazy zaaplikowałem akrylowy lakier bezbarwny (Perfect Polfill), w proporcji 2:1 + 10% rozcieńczalnika i przystąpiłem do aplikacji 2 pełnych warstw.

W miejsce łączenia starego lakieru z nowym zastosowałem rozcieńczalnik do cieniowania. Po wyschnięciu lakieru bezbarwnego, na drugi dzień, przystąpiłem do polerki lakierowanych elementów oraz elementów sąsiednich w celu zminimalizowania różnicy między starą, a nową powłoką.

 

Zdjęcia przedstawiają efekt końcowy, sami oceńcie:

Produkty na których pracowałem:

 

 • Szpachlówka z Włóknem Węglowym Polfill
 • Szpachlówka Uniwersalna Polfill
 • Szpachlówka Finish Polfill
 • Zmywacz Antysylikonowy i Uniwersalny Polfill
 • Podkład Epoxydowy Polfill
 • Podkład reaktywny
 • Podkład 5:1 HS Ciemnoszary Polfill
 • Rozcieńczalniki: Bazowy, Akrylowy i Do Cieniowania Polfill
 • Lakier bezbarwny HS 2:1 Polfill
 • Pasta matująca
 • Pasta Polerska
 • Papiery ścierne o gradacjacj jw.
 • Folia Antystatyczna
 • Taśma lakiernicza
 • Papier do oklejania
 • Włóknina Matująca typu „Scotch-Brite” szara i czerwona
 • Ciepła Woda 😉
user photo

Autor

Mariusz Krawczyk

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).