Duże przebiegi możliwe także w młodych rocznikowo autach | MOTOFAKTOR

Duże przebiegi możliwe także w młodych rocznikowo autach

person Redakcja 22/09/2023

carVertical przekonuje, że auta 3-5-letnie na rynku wtórnym również mogą być obiektami cofania liczników dla podwyższenia ich wartości i oszukania nabywców.

 

Założenie, że zakup nowszego pojazdu uchroni nabywcę przed oszustwami związanymi z przebiegiem jest błędne. Badania przeprowadzone przez firmę carVertical ujawniły, że wśród pojazdów, których wiek nie przekroczył 5 lat, prawie 10% ma już cofnięty licznik. Największe ryzyko samochodu z cofniętym licznikiem występuje w przypadku aut sprowadzanych. Samochody jadąc do Polski przekraczają nieraz kilka granic, co daje okazję oszustom do fałszowania przebiegu. Ponieważ niektóre kraje nie wymieniają się danymi o historii pojazdu, ryzyko wykrycia takiego procederu istotnie maleje.

 

Choć proceder cofania liczników jest domeną zawodowych handlarzy samochodów, warto mieć na uwadze, że za manipulacje przebiegiem biorą się czasem także prywatni użytkownicy.

 

Niektórzy klienci salonów biorą pojazdy w leasing lub wynajem długoterminowy na korzystniejszych warunkach i podpisują umowę, w której zobowiązują się, że nie będą przekraczać określonego przebiegu. Niestety – czasem znacznie przekraczają ograniczenia i później cofają licznik, aby uchronić się przed dopłatą. Wówczas firma, która udostępniła samochód w leasingu lub na wynajem nie wie nawet, że po zakończeniu umowy lub leasingu otrzyma i wystawi do sprzedaży samochód z cofniętym licznikiem – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny carVertical.

Uwaga na Porsche!

Wśród samochodów od pierwszych właścicieli marką z najwyższym wskaźnikiem cofniętych przebiegów jest Porsche – aż 16,1% wszystkich modeli w wieku do 5 lat miało zmanipulowany licznik. Kolejne miejsca na tej niechlubnej liście zajmują BMW (12,7%), Audi (12,7%), Opel (12,2%) i Land Rover (10,9%).

 

Szukając używanego samochodu, zwłaszcza młodego, kierowcy preferują egzemplarze z mniejszym przebiegiem. Według danych carVertical, przeciętny samochód w Polsce przejeżdża w pierwszym roku 37 771 km, w ciągu trzech lat 74 835 km i 107 366 km w ciągu pięciu lat. Wyjaśnia to, dlaczego niektórzy nieuczciwi sprawcy mogą ulec pokusie zmiany przebiegu pojazdu i zwiększenia jego wartości.

 

Przebiegi młodych samochodów rosną dość szybko, ponieważ przyjemnie i bezpiecznie się nimi jeździ, a gwarancja chroni przed ewentualnymi niespodziankami podczas dalszych podróży – mówi Buzelis.

Korekta licznika wyraźnie zawyża cenę

Eksperci branżowi doradzają kupującym, aby nie spieszyli się z transakcjami i nawet w przypadku młodych samochodów z pierwszej ręki dokładnie sprawdzali ich historię i weryfikowali przebieg. Tak jak w przypadku starszych egzemplarzy należy sprawdzić historię pojazdu, dokumenty, odbyć jazdę próbną i oddać samochód na przedzakupowy przegląd, najlepiej do autoryzowanego warsztatu.

 

Szacuje się, że cofnięcie licznika w przypadku młodych aut zwiększa ich wartość nawet o 25%. Ujawnienie realnego stanu licznika może zatem być podstawą do radykalnego obniżenia ceny. Kupujący, który zlekceważy to zalecenie, naraża się na problemy w przyszłości. Teraz przepłaci, a później, jeśli kolejny nabywca ujawni nieprawidłowości, poniesie finansową stratę. Należy podkreślić, że w przypadku młodych samochodów, różnica w cenie na poziomie 25% oznacza utratę sporej ilości gotówki.

 

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).