Dr. Schneider w Niemczech ogłasza upadłość | MOTOFAKTOR

Dr. Schneider w Niemczech złożył wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego

W środę 7 września 2022 r. w Sądzie Rejonowym w Coburgu w Niemczech został złożony wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego dla niemieckich spółek Grupy Dr. Schneider. Jak to wpłynie na działalność spółki w Polsce?

 

Jak informują niemieckie media, lokalne oddziały Grupy Dr. Schneider, produkującej zaawansowane części samochodowe, są w trakcie postępowania upadłościowego. Wynikać ma to z trudnej sytuacji w branży motoryzacyjnej po pandemii COVID-19. Właściciele rodzinnej firmy, mający po 50% udziałów mieli do samego końca szukać zewnętrznego kapitału, który by ochronił firmę przed bankructwem. Co powyższa sytuacja oznacza dla polskiego zakładu Grupy mieszczącego się w Radomierzu pod Jelenią Górą?

 

Według zarządu Spółki Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. sytuacja nie jest groźna dla jej pracowników i w związku z tym opublikował następujące oświadczenie:

 

Zarząd niemieckich przedsiębiorstw z Grupy Dr. Schneider złożył w środę, 07.09.2022 r., w Sądzie Rejonowym w Coburgu w Niemczech wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego dla niemieckich spółek Grupy.

 

Podkreślamy jednak, że pozostałe niezależne przedsiębiorstwa Grupy, tj. Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. oraz pozostałe zakłady w USA, Chinach i Hiszpanii nie są objęte postępowaniem upadłościowym.

 

Na Zarządcę majątku przedsiębiorcy (zakładów w Niemczech) sąd właściwy w Coburgu wyznaczył pana Joachima Exnera z kancelarii Dr. Beck und Partner.

 

Exner podkreślił z całą mocą, że produkcja w niemieckich zakładach objętych ww. postępowaniem będzie kontynuowana zgodnie z planem. Wszelkie zobowiązania wobec klientów również będą wypełniane w pełnym wymiarze. Na spotkaniu z niemiecką załogą, które miało miejsce w środę, w siedzibie głównej Grupy w Kronach-Neuses, zarząd, właścicielki i zarządca majątku poinformowali pracowników o wszczęciu postępowania upadłościowego dotyczącego wyłącznie niemieckich spółek, mającego na celu restrukturyzację Grupy.

 

Zarządca, z chwilą wyznaczenia go do sprawowania tej funkcji, podjął bezpośredni kontakt z najważniejszymi klientami i dostawcami Grupy, którzy już zadeklarowali swoje pełne wsparcie.

 

„Grupa przedsiębiorstw Dr. Schneider jest jednym z wiodących dostawców elementów wyposażenia wnętrz pojazdów i ma pierwszorzędne relacje biznesowe z producentami najbardziej rozpoznawalnych marek samochodów na świecie” – podkreślił Joachim Exner. „Dlatego dostrzegam tu duże szanse na restrukturyzację”.

 

Dr. Schneider Unternehmensgruppe, podobnie jak wiele innych firm z branży motoryzacyjnej boryka się z konsekwencjami pandemii koronawirusa. Do tego dochodzi bardzo zmienne otoczenie rynkowe. Czynniki te, pomimo podjęcia intensywnych działań w zakresie cięcia kosztów, doprowadziły do utraty płynności finansowej niemieckich zakładów.

 

W kolejnych dniach wyznaczony Zarządca zapozna się z sytuacją gospodarczą niemieckich przedsiębiorstw i zbada możliwe scenariusze restrukturyzacji. Jedne z nich to pozyskanie inwestora strategicznego lub ugoda z wierzycielami.

 

Celem rozpoczętego postępowania jest zadbanie o prawidłowy rozwój przedsiębiorstwa i kluczowych procesów, w tym utrzymanie strategicznych klientów firmy, przy ich dużym, już zaoferowanym wsparciu.

 

Zarząd Spółki Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o., zapewnia, że Spółka w Polsce jest stabilna i wypłacalna, a dalsze jej funkcjonowanie nie jest zagrożone. Wszystkie procesy produkcyjne zachowują swoją ciągłość, a zaplanowane inwestycje strategiczne zostają utrzymane.

 

Sytuacja może jednak nie być tak stabilna, jak wynika z oświadczenia. Jak podaje portal 24jgora.pl pracownicy oddziału w Radomierzu otrzymali wiadomość, że w związku z sytuacją w Kronach-Neuses, tj. w niemieckiej bazie spółek tworzących Grupę Dr. Schneider, otrzymają oni wynagrodzenia za sierpień z opóźnieniem o przynajmniej tydzień. Czy na tym się to skończy? Z punktu widzenia pracowników dobrze by było, ponieważ jeszcze 4 tygodnie temu niemieckie oddziały Grupy informowały, że ich sytuacja jest stabilna, a teraz czeka je upadłość.

 

Przypominamy, że firma Dr. Schneider zajmuje się produkcją zaawansowanych technologicznie części wyposażenia wnętrz samochodów, tj. systemów nawiewnych, osłon, złożonych modułów tablic rozdzielczych i konsol środkowych. Trafiają one do modeli takich marek jak: Volkswagen, Audi, BMW, Jaguar/Landrover, Daimler, Porsche, Volvo. Grupa posiada zakłady w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Łącznie zatrudnia około 4 tysiące pracowników. Zakład w Radomierzu liczy ok. 1400 pracowników.

 

Zdjęcie główne: Dr. Schneider

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).