Diesel coraz mniej popularny – dane autobaza.pl | MOTOFAKTOR

Diesel coraz mniej popularny - dane autobaza.pl

person Adrian Januszkiewicz 4/11/2019

Według danych autobaza.pl za III kwartał 2019 na rynku pojazdów używanych wyraźnie widać trend spadkowy Diesla.

Najnowsze dane zebrane przez autobaza.pl nie są przychylne, jeśli chodzi o sprzedaż samochodów używanych z silnikiem Diesla.

Podaż pojazdów z silnikiem diesla znacząco zmalała od początku 2019 roku. Obecnie utrzymuje się na poziomie 40,54%, podczas gdy jeszcze w I kwartale 2019 roku utrzymywała się na poziomie 48,15%. Piotr Korab ekspert autobaza.pl

Podaż pojazdów z silnikami benzynowymi zwiększyła się nieznacznie w II kwartale (0,73%), a następnie spadła o 2,1% w III kwartale.

 

Zakładając, że podaż odzwierciedla popyt, można przyjąć, iż mniejsza podaż pojazdów z silnikami typu Diesel wynika z mniejszego zainteresowania klientów.

Mała podaż pojazdów o alternatywnych napędach

Wzrost podaży zarówno pojazdów hybrydowych, jak i elektrycznych jest praktycznie niezauważalny. W przeliczeniu na dostępne oferty, ich liczba wzrosła o 894 szt. w przypadku hybryd i o 160 szt. w przypadku pojazdów elektrycznych w porównaniu do I kwartału 2019 roku.

 

Stan ten może odzwierciedlać nastroje kupujących, którzy owszem interesują się alternatywnymi napędami, jednak wciąż są wierni tradycyjnym silnikom spalinowym. Trend ten mógłby zacząć się zmieniać, gdyby ceny pojazdów z alternatywnymi napędami zrównały się z cenami pojazdów spalinowych.

Kara więzienia za cofanie liczników nie wpłynęła realnie na rynek

W maju br. weszła w życie ustawa nakładająca karę więzienia za cofanie licznika. Jednak nie przełożyło się to na wysyp ofert pojazdów używanych z odnotowanym przebiegiem powyżej psychicznej bariery 200 tys. km w przypadku aut osobowych.

Udział ofert na rynku w podziale na przebieg pojazdu pozostał właściwie niezmienny. Dodać jeszcze należy, że 50% ofert na rynku to pojazdy z przedziału roczników 1990-2010, gdzie poza nielicznymi wyjątkami, trudno uwierzyć w przebieg poniżej 200 tys. km.

TOP 5 najchętniej wystawianych na sprzedaż marek bez zmian

Do TOP 5 najchętniej wystawianych na sprzedaż marek na rynku pojazdów używanych w III kwartale 2019 r. należą:

 

  1. Volkswagen – 9,83%
  2. Opel – 8,63%
  3. Ford – 7,34%
  4. Renault – 6,95%
  5. Audi – 6,87%

 

Wartości te nie zmieniają się zasadniczo od początku roku. Jedynie miejscami zamieniają się Renault z Audi. To ostatnie w II kwartale było na IV miejscu.

Skody z największą liczbą odnotowanych szkód

Aż 48% wystawionych na sprzedaż samochodów marki Skoda miało odnotowaną szkodę. Co ciekawe, również wysoki odsetek odnotowanych szkód mają popularne Toyoty – aż 44%.

 

Do tego niechlubnego zestawienia należą jeszcze marki takie jak Mini – 44% i Chryslery – 40%, często sprowadzane z USA.

 

Ogólna ilość odnotowanych szkód w pojazdach wystawionych na sprzedaż pozostaje cały czas bez zmian. Nadal jedna trzecia pojazdów na rynku wtórnym to pojazdy po większych lub mniejszych szkodach.

 

Dane dotyczą III kwartału 2019 r. rynku pojazdów używanych i zostały opracowane na podstawie informacji posiadanych przez portal autobaza.pl.

 

Źródło: VIN-Info

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).