Denso z nagrodą IEEE Corporate Innovation Award | MOTOFAKTOR

Denso z nagrodą IEEE Corporate Innovation Award

person Redakcja 31/01/2023

Korporacja Denso otrzymała nagrodę IEEE Corporate Innovation Award za opracowanie kodu QR i rozpowszechnianie jego globalnego zastosowania.

 

IEEE – The Institute of Electrical and Electronics Engineers, Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników – jest największym międzynarodowym stowarzyszeniem inżynierii elektrycznej i elektronicznej, zrzeszającym ponad 400 000 członków w ponad 160 krajach.

 

Nagroda IEEE Corporate Innovation Award – jedna z najbardziej prestiżowych nagród technicznych na świecie, ustanowiona przez IEEE w 1985 roku – jest przyznawana organizacjom, które wywarły znaczący globalny wpływ dzięki innowacyjnym technologiom i produktom oraz przyczyniły się do rozwoju inżynierii elektrycznej i elektronicznej. Denso jest jedną z zaledwie sześciu japońskich firm, które ją otrzymały.

 

Kod QR został opracowany w 1994 roku przez dział inżynierii Denso (obecnie DENSO WAVE) jako łatwy do odczytania kod, który może przechowywać dużą ilość informacji. Innowacyjny, dwuwymiarowy kod może przechowywać około 200 razy więcej informacji niż kody kreskowe i może być odczytywany z dużą prędkością. DENSO zaczęło używać kodu głównie do zarządzania stanami magazynowymi w swoich zakładach produkcyjnych, a później bezpłatnie udostępniło patent, umożliwiając rozpowszechnienie kodu QR na całym świecie.

 

Na początku XXI wieku kod QR stał się znany ogółowi społeczeństwa wraz z rosnącym wykorzystaniem telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty fotograficzne. Obecnie jest szeroko stosowany w wielu codziennych zastosowaniach, w tym w biletach elektronicznych i płatnościach bezgotówkowych. W 2020 r. kod QR został uznany za kamień milowy IEEE.

Różne rodzaje kodów QR, Źródło: Denso

28 lat po wynalezieniu, DENSO WAVE kontynuuje rozwój kodu QR, opracowując nowe funkcjonalności. Przykładowo:

 

  • kod SQRC może przenosić dwa rodzaje danych (publiczne i prywatne) w jednym kodzie;
  • Face Authentication SQRC może przekształcić charakterystyczne cechy twarzy w kod QR;
  • Frame QR zapewnia z kolei większą elastyczność podczas projektowania.

 

Kody QR pomagają w identyfikacji osób, zapobieganiu podrabiania i fałszowania informacji oraz generowaniu biletów elektronicznych. Tym samym Denso pozostaje zaangażowane w rozwój innowacyjnych technologii, które przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa i przemysłu.

 

Źródło: Denso

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).