Dayco: rozwiązania OE na rynek wtórny | MOTOFAKTOR

Dayco: rozwiązania OE na rynek wtórny

Program Dayco dla rynku wtórnego został poszerzony o nowe referencje.

Firma Dayco wprowadziła kilka nowych referencji do swojego programu dla rynku wtórnego, w tym pomocniczy napinacz paska i napęd cierny pompy wody silnika Prince BMW/PSA wykorzystywanego w najpopularniejszych modelach pojazdów, takich jak Mini Cooper S, BMW 1-3, Citroen C3-C4, PSA 208-3008.

 

Jedną z najciekawszych cech tego rozwiązania jest układ, który steruje pompą wody, która jest aktywowana tylko wtedy, gdy temperatura silnika musi być redukowana. Firma Dayco zaprojektowała, opracowała i wyprodukowała elementy wyposażenia oryginalnego, zarówno pojedyncze ramię napinacza skrętnego, które zastępuje tradycyjny spiralny napinacz sprężynowy, jak i aktywny „przełączalny” napinacz, który uruchamia pompę wody.

 

Podczas rozruchu lub gdy silnik pracuje poniżej optymalnej temperatury, pompa wody jest odłączana, co zmniejsza czas rozgrzewania silnika, zmniejsza ogólną emisję spalin i poprawia zużycie paliwa. Jednakże, gdy silnik osiągnie określoną temperaturę, zostaje uruchomione koło cierne i pompa wody jest włączona, umożliwiając silnikowi optymalizację temperatury.

 

Aby zapobiec nadmiernym siłom przyśpieszającym na łożysku podczas operacji off-on, koło cierne napinacza jest w stałym kontakcie z kołem pasowym wału korbowego, ale przy użyciu silnika elektrycznego i małego reduktora planetarnego, który działa w połączeniu z wielofunkcyjnym układem sterowania, położenie koła ciernego jest zmieniane, co powoduje, że zaczyna stykać się ono z powierzchnią koła pasowego pompy wody, co powoduje jej uruchomienie.

 

Ze względu na ograniczoną przestrzeń wokół tych elementów, tradycyjny pomocniczy napinacz paska nie mógł być zastosowany, co wymagało od Dayco zaprojektowania innego innowacyjnego rozwiązania, tym razem w postaci jednoramiennego napinacza drążka skrętnego.

 

Zarówno koło cierne, pasek i napinacz, jak i pompa wody oraz koło pasowe są teraz częścią programu części zamiennych Dayco, który umożliwia niezależnym warsztatom oferowanie klientom podobnej usługi wymiany tych części, jak serwisy producentów. Dayco oferuje również wymienny pasek wieloklinowy, a także szeroką gamę części i zestawów do tego popularnego silnika.

 

Aktywny napinacz z kołem ciernym Dayco jest chroniony na całym świecie patentami.

 

Źródło: Dayco

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).