Czy SI może pomóc zapobiegać wypadkom? | MOTOFAKTOR

O tym, czy powszechne stosowanie technologii Computer Vision może polepszyć bezpieczeństwo na drogach, mówi Marcin Lewicki, CEO Sternkraft Telematics.

Niedawno w centrum Katowic doszło do śmiertelnego potrącenia 19-letniej kobiety przez autobus komunikacji miejskiej. Czy powszechne zastosowanie technologii Computer Vision mogłoby zapobiec wypadkom komunikacyjnym spowodowanym między innymi błędami kierowców? Odpowiedzi udziela Marcin Lewicki, CEO Sternkraft Telematics:

 

Dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania telematyczne mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jest to możliwe m.in. dzięki analizie mowy ciała oraz mimiki kierowcy w czasie rzeczywistym. Technologia Computer Vision na podstawie dokonanych analiz potrafi wychwycić niepokojące sygnały u kierującego pojazdem, np. oznaki zmęczenia, podczas gdy zasypianie za kierownicą to jedna z przyczyn wypadków na polskich drogach. Jeśli zachowanie kierowcy wzbudza podejrzenia, oprogramowanie zarekomenduje mu odpoczynek oraz zaalarmuje wskazane osoby, np. dyspozytora zajezdni autobusowej czy koordynatora floty. Po otrzymaniu komunikatu informującego o podejrzanym zachowaniu kierowcy, dyspozytor będzie mógł podjąć decyzję na przykład o powrocie kierowcy do zajezdni lub bazy, albo zabroni wyjazdu w trasę. Będzie miał możliwość wykrycia przesłanek jeszcze zanim kierowca wyruszy w drogę.

 

Inteligentny system kamer potrafi z kolei wychwycić zarówno podejrzane zachowanie u kierowcy, jak i potencjalnie niebezpieczne zdarzenia wokół pojazdu. SI prawidłowo je zinterpretuje, a następnie powiadomi o zagrażającej zdrowiu lub życiu sytuacji odpowiednie organy. Sztuczna inteligencja automatycznie powiadomi na przykład najbliższy posterunek policji o zajściu oraz prześle dane geolokalizacyjne. Jednocześnie informuje kierowcę o przekazaniu zgłoszenia przez głośnik w pojeździe. Kierowca wiedząc, że służby są poinformowane o sytuacji i wkrótce wyślą na miejsce zdarzenia patrol, będzie mógł czuć się bezpieczniej.

 

Jeśli sytuacja na drodze będzie tego wymagać, technologia Computer Vision może nawet przejąć kontrolę nad pojazdem. To udogodnienie przyda się w sytuacji, gdy na jezdnię niespodziewanie wtargną piesi, których kierowca nie byłby w stanie dostrzec np. z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Zainstalowane w kamerach czujniki odpowiednio wcześniej wykryją przechodniów, o czym poinformują kierowcę oraz autonomicznie zahamują pojazd, żeby zapobiec tragedii.

 

Jeśli na szeroką skalę zaczniemy wykorzystywać rozwiązania technologii Computer Vision, może to wpłynąć na wzrost poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach i nie tylko. To rozwiązania, które mogą uratować ludzkie życie i coraz częściej są stosowane przez gigantów takich jak np. Tesla. W przyszłości powinny stać się standardem w motoryzacji.

 

Źródło: Sternkraft Telematics

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).