Czujniki lidar oparte na technologii MEMS

Czujniki lidar oparte na technologii MEMS

person Joanna Piszcz 7/01/2023

Firma Blickfeld opracowała niewielkie czujniki lidar oparte na mikrosystemach elektromechanicznych (MEMS) do zastosowań motoryzacyjnych.

 

 

Niemiecka firma Blickfeld opracowała niewielkie czujniki lidarowe oparte na mikrosystemach elektromechanicznych (MEMS) do zastosowań motoryzacyjnych. Uznano, że technologia MEMS jest skalowalna i efektywna kosztowo oraz może być zastosowana do rozwiązania problemu kosztów i zaspokojenia masowych potrzeb rynku motoryzacyjnego.

 

Celem projektu Automotive3DLiDAR było zoptymalizowanie tych urządzeń pod kątem wykorzystania w motoryzacji oraz zapewnienie zgodności z surowymi normami kontroli jakości i bezpieczeństwa. Wymagania dotyczące produktu zostały omówione i zdefiniowane we współpracy z użytkownikami końcowymi. Następnie zespół zajął się dopracowaniem Vision Mini, systemu lidarowego krótkiego i średniego zasięgu, zaprojektowanego z myślą o masowym rynku motoryzacyjnym.

Podjęliśmy także współpracę z agencją projektową w celu bezproblemowego zintegrowania czujników lidarowych z samochodami. Koncepcja integracji czujników obejmuje wiele strategicznie rozmieszczonych czujników lidarowych przy jednoczesnym braku modyfikacji ogólnej konstrukcji samochodu. Franziska Abele koordynatorka projektu z firmy Blickfeld

 

Efektem końcowym jest miniaturowy wysokowydajny samochodowy czujnik lidarowy oparty na technologii MEMS.

Nasze innowacyjne rozwiązanie pozwoli na masową produkcję wytrzymałych, małych i niedrogich czujników lidarowych. To utoruje drogę do budowy autonomicznych pojazdów działających w oparciu o niezawodne i niedrogie czujniki percepcyjne. Franziska Abele

 

Kolejnym krokiem po zakończeniu projektu będzie przygotowanie do wejścia na rynek. W tym celu zespół chce znaleźć partnera z branży motoryzacyjnej, aby technologia w pełni spełniała wymagania klientów.

Opracowana w tym projekcie technologia lidarowa mogłaby być wykorzystana również w innych zastosowaniach przemysłowych. Przyglądamy się możliwościom rozwiązywania złożonych wyzwań w różnych sektorach. Franziska Abele

 

Firmy logistyczne wykorzystują lidar do pomiaru zapasów w czasie rzeczywistym. Niedrogą technologię lidarową można by także wykorzystać do monitorowania ruchu drogowego, aby zmniejszyć zatory i uczynić miasta bardziej przyjaznymi do życia.

 

Źródło: Komisja Europejska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).