CUPRA Born otrzymała wersję VZ | MOTOFAKTOR

CUPRA Born otrzymała wersję VZ

Elektryczna CUPRA Born doczekała się mocniejszej wersji VZ. Dzięki pakietowi ulepszeń posiada m.in. moc 240 kW i 545 Nm momentu obrotowego.

  • VZ to nowa wersja CUPRY Born, której moc wynosi 240 kW i 545 Nm momentu obrotowego. Do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 5,7 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 200 km/h
  • Projektanci najnowszej wersji hiszpańskiego elektryka zadbali o bardziej sportowe wnętrze z kubełkowymi fotelami CUP Bucket w standardzie. Wzmocniono również zawieszenie, a układ kierowniczy pojazdu jest bardziej responsywny
  • W wyposażeniu samochodu producent postawił na m.in. dwa pakiety nowych 20-calowych felg aluminiowych oraz dwa nowe kolory nadwozia
  • Model ma pojawić się na rynku w trzecim kwartale 2024 r.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

Pierwszy w pełni elektryczny model hiszpańskiej marki doczekał się nowej, mocniejszej wersji VZ. Samochód, dzięki ulepszeniom i wykorzystaniu zaawansowanej technologii układu napędowego, zapewnia 240 kW mocy (o 40% więcej niż w wersji z e-Boost) oraz 545 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu, auto może osiągnąć prędkość 100 km/h w 5,7 sekundy (o sekundę szybciej niż w e-Boost). Wzrosła również prędkość maksymalna pojazdu do 200 km/h – o 40km/h więcej niż w wersji z eBoost.

Projektanci zadbali o dynamikę pojazdu dzięki ulepszonej geometrii sportowego zawieszenia DCC, responsywnemu układowi kierowniczemu oraz poprawie wyczucia nacisku na pedał hamulca. Zawieszenie Borna VZ jest sztywniejsze w porównaniu ze standardowymi wersjami CUPRY Born.

CUPRA Born VZ jest w stanie przejechać do 570 km na jednym ładowaniu*. Akumulator oferuje 79 kWh pojemności netto (+2 kWh). Można go ładować w domu za pomocą systemu prądu przemiennego o mocy 11 kW lub w punkcie szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 170 kW. W przypadku drugiej opcji, ładowanie Borna VZ do poziomu 80% zajmie jedynie 30 minut.

Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRA, Fot. SEAT
Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRA, Fot. SEAT

„CUPRA Born stanowiła kamień milowy dla naszej marki, kiedy wprowadziliśmy ją na rynek w 2021 roku jako nasz pierwszy w 100% elektryczny pojazd. W ubiegłym roku sprzedaliśmy 45 300 egzemplarzy, co stanowi wzrost o 44,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Premiera nowej CUPRY Born VZ udowadnia, że elektryfikacja i wysokie osiągi idealnie do siebie pasują” – przyznał Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRA.

Wnętrze Borna VZ

CUPRA Born VZ, podobnie jak Formentor VZ5 oraz Leon VZ Cup, została wyposażona w sportowe fotele kubełkowe CUP Bucket. Zostały wykonane z pochodzącej z recyklingu tkaniny SEAQUAL® YARN oraz DINAMICA i zapewniają bardziej ergonomiczną pozycję kierowcy podczas jazdy.

Fot. SEAT

Najnowszą wersję Borna wyposażono również w skrzynię biegów z możliwością sekwencyjnej zmiany przełożeń za pomocą łopatek przy kierownicy, które umożliwiają kierowcy wybór pomiędzy 3 różnymi poziomami rekuperacji energii. Właściciele pojazdów mają również do wyboru samochód w opcji z szyberdachem.

Fot. SEAT

Nadwozie i opcje wyposażenia

Kierowcy, którzy zdecydują się na najnowszą wersję CUPRY Born VZ, będą mieli do wyboru dwa specjalne lakiery nadwozia, które powstały wyłącznie dla najnowszej wersji modelu – Dark Forest oraz Midnight Black.

W wyposażeniu samochodu znajdują się też dwa pakiety nowych 20-calowych felg aluminiowych. Szersze opony (8J20”) mają za zadanie przenieść moc i moment obrotowy pojazdu na tylną oś. Ważnymi elementami nadwozia, które wyróżniają pojazd spośród pozostałych modeli marki są umieszczone na bagażniku logo VZ oraz napis CUPRA w kolorze ciemnego chromu.

Fot. davidcasas photographer

Systemy technologiczne

Wśród nowych rozwiązań technologicznych zastosowanych w Bornie VZ, inżynierowie z Barcelony postawili na system infotainment o przekątnej 12,9 cala (o 0,9 cala większy niż w modelu CUPRA Born) oraz opcjonalny 10-głośnikowy system audio o mocy 425 watów, powstały we współpracy z firmą Senheiser.

Fot. davidcasas photographer

CUPRA Born VZ ma pojawić się na rynku w trzecim kwartale 2024 roku. Producent nie podaje w tej chwili informacji na temat dostępności samochodu w Polsce.

* W oczekiwaniu na ostateczną liczbę homologacji.

Źródło: SEAT

Zdjęcie główne: davidcasas photographer

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).